Ayvalık’taki otel ve pansiyonculardan TÜRSAB’a tepki

Ayvalık’taki otel ve pansiyonculardan TÜRSAB’a Booking.com tepkisi: “Antalya’yı bitirdiniz, sıra Kuzey Ege’de mi?”

Ayvalık'taki otel ve pansiyonculardan TÜRSAB'a tepki

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği (AYOP) öncülüğünde Ali Bey (Cunda) Adası’ndaki Güneş Saati önünde toplanan 30 kişilik grup, yaptığı açıklamada, TÜRSAB’ı turizm sektörüne darbe vurduğunu belirtip, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasını ‘çağ dışı’ olarak niteledi.

Grup, Ayvalık turizm sektörünün tüm bileşenlerinin bu kararın iptali için iptali için elinden geleni yapacağını da kaydetti. TÜRSAB’ın temel amacının seyahat acenteliği mesleğinin ve faaliyet alanının temelini oluşturan turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlamak ve turizmde hedefin ‘sürdürülebilir turizm’ olduğunu vurgulayan AYOP Başkanı Hatice Arga, “TÜRSAB’ın Türk turizmini koruması adına yaptığını iddia ettiği ve daha da ileri giderek kendini Maliye Bakanlığı’nın da üstünde konumlandırarak ‘Vergi kaçırıyorlar’ söylemiyle aldırdığı durdurma kararı Türk turizmi adına geçen seneki Rusya krizi ve 15 Temmuz darbe girişiminin verdiği zarardan daha da büyük olacaktır” dedi.


“Ayvalık’ta Booking.com kullanımı Türkiye ortalamasının çok üstünde”

Arga, nitelikli turist sayısının ve turizm gelirlerinin arttırılması, yöreye özgü farklı turizm türlerinin birbirine entegrasyonunu sağlayarak çok çeşitli turizm imkanlarını sağlık, eğitim gibi farklı sektörel kullanımlarla bir arada sunulabilen alternatif odaklı turizm kentlerinin oluşturulması gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 turizm hedeflerine yönelik Ayvalık ve Kuzey Ege’nin hazırlandığını ve yöreye gelen yatırımların da bu doğrultuda olduğuna dikkat çekti. Arga, şöyle devam etti:

“Biz kazanırsak vergi verebiliriz”

“Butik oteller, el sanatları galerileri, antika bit pazarları, yöresel lezzetler, festivaller konusunda, kamu ve özel sektör birlikte hareket etmektedir. İşte tüm bunların pazarlanmasında birebir müşteri odaklı hedef kitlemize ulaşmakta görülmüştür ki ‘booking.com’ Türkiye ortalaması yüzde 30’un çok çok üzerindedir. Yüzde 70’lerdedir. Birçok konaklama işletmemizin yerli turist oranı yüzde 90 ve üzerindedir. TÜRSAB’ın ‘booking com’u yasaklatmak yönündeki talebi tam da bizleri hedef almaktadır. Otelleri acentelere ucuz fiyattan hizmet vermeye mahkum etmektedir. Rekabet ve yatırım şansımızı elimizden almaktadır. Tüm bölgeyi gelir kaybına uğratmaktadır. Söz konusu vergi kaçağının çok çok üzerinde vergi kaybı yaratmaktadır. Bizler kazanırsak vergi verebiliriz. Üretim ekonomisine geçmeye çalışan Türkiye’de hizmet üreten işletmelere büyük bir darbe indirilmiştir. Üreten değil üretenin ürününü satan komisyoncu tercih edilmiştir. Acenteler korunmak isterken tüm turizm sektörü darbe almıştır.”


“Antalya’yı bitirdiniz, sıra Kuzey Ege’de mi?”

‘Ayvalık’ın büyük çoğunluğunu oluşturan 5-10 odalı işletmeler büyük acentelerle ne tür bir anlaşma yapabilecek?’ sorusunu gündeme getiren Arga, “TÜRSAB bize modern dünyanın pazarlaması internet yerine yine otogarlarda çığırtkanla müşteri çağını mı önermektedir? Yoksa ya benim büyük acentelerime teslim olun ya da kepenkleri kapatın mı demektedir? Tüm yerel acenteler de bu durumdan etkilenecektir. Turist gelmezse kime araba kiralayacaklar? Kime uçak, feribot bileti satacaklar?

Midilli’ye giden yerli turistlerin yüzde 90’ı Ayvalık’ta en az bir gece konaklamaktadır. Uçak, feribot, araba kiralama, konaklama, zeytinyağı alışverişi, yöresel lokantalarda yemek, turistik alışveriş, ‘Rakı-Balık-Ayvalık’ gibi her hizmet konaklama ile ilintilidir. Misafirlerimiz hizmetinden emin olabileceği yeri kiralamak konusunda evinden rahatça dünyanın bir numaralı sitesini artık kullanamayacaktır. Sizin büyük, kartel acentelerinize mi mahkum kalacaktır? Antalya’yı bitirdiniz, sıra Kuzey Ege’ye mi geldi? ” diye sordu ve Türkiye Otelciler Birliğini konaklama sektöründen yana tavır almaya davet etti.

“TÜRSAB bize hesap versin!”

Ayvalık’ı zor bir sezon beklediğini ifade eden AYOP üyesi pansiyoncu Seval Özdemir de “Ayvalık’ın kurutuluşu olan küçük oteller olarak çok zarar gördük. Senelerdir ilkellikten kurtulmak için verdiğimiz çabaların sonunda büyük bir darbeyi TÜRSAB’dan yedik. TÜRSAB’ a çok başvurduk. Ancak, onlar büyüklerle çalışıyor. Bizimle çalışmaya yanaşmıyor. Neden TÜRSAB bize büyük zarar verecek böyle bir şeyi yapmış anlamış değilim. TÜRSAB buna cevap vermeli. Bize bunun hesabını vermeli. ‘Bu yazı nasıl geçireceğim?’ TÜRSAB cevap istiyorum” dedi.


Kafe işletmecisi ve Ayvalık Bit Pazarı’nı organize eden Deniz Tuğhan Arbak da “Ayvalık bu işten çok zarar görmektedir. Zeytinyağcısına kadar bu işten etkilenecek bu nedenle bir birlik oluşturduk ve 100 imza topladık booking.com’un tekrar açılması için. Burada büyük acentelerin tekeline karşı mücadele ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Bodrum’daki turizmciler: TÜRSAB birkaç acentaya gelir sağlamak derdinde


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.