Bitişik eğik el yazısı eğitimde başarıyı nasıl etkiliyor?

2005 müfredatı ile 72 aylık çocuklarla başlatılan Bitişik eğik el Yazısı, ilkokul 3. Sınıftan sonra öğretilecek.

Bitişik eğik el yazısı eğitimde başarıyı nasıl etkiliyor?

Bu süreçte özellikle okuma yazma öğrenen 60 aylık çocukların zorlandığına dikkat çeken Açı Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Osman Kaplan, bu süreçte öğrencilerin başarısızlık duygusuna kapıldıklarının altını çizdi.

Bitişik eğik el yazısında öğrencilerin ciddi yorgunluk yaşadığını belirten Kaplan, aynı zamanda öğretmenlerin de öğrencilerin yazılarını okumakta zorlandıklarını söyledi.


2005 yılından itibaren başlatılan bitişik eğik el yazısı uygulaması öğrencileri zorladı. Veliler de konuyu sık sık gündeme getirerek eskiden olduğu gibi kitap harflerinin kullanılması talebinde bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Açı Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Osman Kaplan; ” Şuanki süreçte 60 aylık çocuklarda uygulanan bitişik eğik el yazısı büyük zorluklara yol açtı. Öğrencinin el yazısını öğrendikten sonra bitişik eğik el yazısına geçmesi daha doğru bir yöntem. Öğrenci, eğimi 65 derecelik bir harfi rahatlıkla yazamıyor. Bitişik eğik el yazısı sürekli ve sürdürülebilir olmadığı için eğitim basamaklarında terk ediliyor ve lise son sınıfta yüzde 88’i bitişik yazmayı bırakıyor. Kesintisiz ve geri dönüşsüz yazılacağı belirtilen el yazısı ile öğrenciler, elini uzun süre satırda tutması sebebiyle fiziksel yorgunluklar yaşıyor. Ayrıca Türkçe’de noktalı harflerin olmasından dolayı(iüöçğş) sıklıkla geri dönüşleri yormakta ve çoğunlukla noktalama süreci zorluk yaratmaktadır” dedi.

En kolay ve en hızlı yöntem uygulanmalı

Bitişik eğik el yazısı


En hızlı ve en kolay öğrenilen yöntemin uygulanmasının daha doğru olacağını altını çizen Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bitişik el yazısı kullanımının gerekliliğini savunan görüşler genellikle bu modelin çocukların bir yandan yazmayı öğrenmesini sağlarken bir yandan da bazı psiko-motor becerileri kazanabildiğini öne sürmektedir. Ancak bitişik el yazısı kullanımının sağlayacağı düşünülen psiko-motor becerileri geliştirmek için okullarda birçok uygulama yapılıyor. Bu becerileri geliştirme fonksiyonunun da yazı öğretimine yüklenmesi doğru bir düşünce değildir. Yazının temelde bilgiyi alma, saklama ve iletme amaçlarıyla kullanıldığı düşünüldüğünde; en hızlı ve en kolay şekilde öğrenilen yöntemin kullanılması doğru olacaktır”

Milli Eğitim Bakanı’ndan yeni müfredat açıklaması


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.