CHP’den şok itiraz açıklamaları: Hayır önde!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK’dan aldığımız verilere göre Hayır şu an önde.

CHP'den şok itiraz açıklamaları: Hayır önde!

CHP’li Bülent Tezcan, YSK’nın son dakika değişikliklerine tepki göstererek “Bu durum seçimlerde sahteciliğe YSK eliyle izin verilmesi demektir” ifadelerini kullandı. YSK’nın oy kullanma ve sayım aşamalarındaki uygulamaları ile sınıfta kaldığını söyleyen Tezcan sayımlar başladıktan sonra alınan kararları, maç başladıktan sonra kuralların değiştirilmesine benzetti.

Yanlış mühürler ve mühürsüz zarflar ile kullanılan oyların geçersiz sayılması gerektiğini vurgulayan Tezcan, hukuk mücadelesine devam edeceklerini sözlerine ekledi.


CHP’li Aksünger: YSK’nın ihlaliyle ilgili suç duyurusunda bulunduk

Oy kullanma işlemindeki sorunlara değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ise “YSK’nın aldığı karar rağmen, ‘tercih’ yazacak olan mühürleri, ‘evet’ olarak yaptırıp, okullara gönderen ilçe seçim kurulu başkanları gördük. YSK ile konuştuğumuzda aslında bunların bir ihlal yaptığını da kendileri de itiraf ettiler. Bununla ilgili cezai işlem için savcılıklara suç duyurusunda bulunduk.” diye konuştu.

Ümit Özdağ: Bu iş bitmedi!

FOX Haber canlı yayınına bağlanan Ümit Özdağ, “CHP’nin Türkiye genelindeki sandıkların yüzde 60’ına itiraz etti. Bu iş bitmedi.” dedi.

Ümit Özdağ’ın paylaştığı bilgiye göre Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürlü olmayan zarfları kabul etmesi şaibe yarattı. CHP Genel Merkezi’nin Özdağ’a verdiği bilgiye göre Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye genelinde sandıkların yüzde 60’ına itiraz etmiş durumda.

YSK’nın tartışılan mühür kararı


YSK, mühürsüz oy pusulalarının da geçerli olması konusunda karar almıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bazı sandıklarda oy pusulası ve zarflarının sandık kurulu mührüyle mühürlenmeden verildiği iddiaları üzerine toplanarak, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça, geçerli sayılmasına karar verdi. Mühürsüz oy pusulalarının kullanıldığına yönelik çok sayıda şikayet gelmişti.

Ümit Özdağ: ‘CHP sandıkların yüzde 60’ına itiraz etti’