İhracatçı Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleşmesini istiyor

Türkiye’nin ihracatında yüzde 48 pay alan Avrupa Birliği ile son dönemde yaşanan gerilimin sona erdirilmesi ve ilişkilerin normalleşmesi gerektiği belirtildi.

İhracatçı Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleşmesini istiyor

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, AB ile ilişkilerde normalleşme çağrısı yaptı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Galiko, “Türkiye Avrupa Birliği’ne katılma iradesini uzun yıllar önce ortaya koydu. 1996 yılında da Gümrük Birliği anlaşması yapıldı. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 48-51’i Avrupa Birliği ile. AB ile kırgın olmamamız gerekir. Karşılıklı güven ortamını tekrar tesis etmeliyiz. AB istiyor diye her şeyi yapmak zorunda değiliz ama bizim AB’ye girme isteğimiz 1968 yılından beri devam ediyor” diye konuştu.


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise, son dönemde Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinin gerildiğini, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Avrupalı müşterilerin Türkiye’ye gelme konusunda zaten çekinceye sahip olduklarını, üzerine ilişkilerin gerilmesinin Türkiye’nin menfaatine olmadığını anlattı.

ihracat

Türk ihracatçısının Avrupalı müşterilerle ilişkileri devam ettirebilmek için son dönemde Avrupa’da ofisler kurma yoluna gittiğine işaret eden Ünlütürk, “Yurtdışında ofisi olanlar müşterilerini orada ağırlıyor. Örneğin, ihracatçılarımız Türkiye’ye gelmeyen İsveçli müşterilerini Londra’daki ofislerinde ağırlıyor, koleksiyonlarını sunuyor. İhracatımızı arttırmak için bu altyapıyı kurmalıyız.


AB ülkelerinin de iç siyasetleri nedeniyle, önümüzdeki dönemde daha da ilave zorluklar olabilir. İşimizi iyi yapmak için orada olmamız gerekiyorsa bu günden altyapıyı kurmalıyız. Ekonomi Bakanlığı’nın da yurt dışı ofis, mağaza veya lojistik merkezleri desteği ile bu organizasyonları oluşturacağız” diye konuştu.

Tütün ihracatçıları kaçak tütün ticaretiyle etkin mücadele istiyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.