İhracatçı Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleşmesini istiyor

Türkiye’nin ihracatında yüzde 48 pay alan Avrupa Birliği ile son dönemde yaşanan gerilimin sona erdirilmesi ve ilişkilerin normalleşmesi gerektiği belirtildi.

İhracatçı Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleşmesini istiyor

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, AB ile ilişkilerde normalleşme çağrısı yaptı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Galiko, “Türkiye Avrupa Birliği’ne katılma iradesini uzun yıllar önce ortaya koydu. 1996 yılında da Gümrük Birliği anlaşması yapıldı. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 48-51’i Avrupa Birliği ile. AB ile kırgın olmamamız gerekir. Karşılıklı güven ortamını tekrar tesis etmeliyiz. AB istiyor diye her şeyi yapmak zorunda değiliz ama bizim AB’ye girme isteğimiz 1968 yılından beri devam ediyor” diye konuştu.


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise, son dönemde Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinin gerildiğini, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Avrupalı müşterilerin Türkiye’ye gelme konusunda zaten çekinceye sahip olduklarını, üzerine ilişkilerin gerilmesinin Türkiye’nin menfaatine olmadığını anlattı.

ihracat

Türk ihracatçısının Avrupalı müşterilerle ilişkileri devam ettirebilmek için son dönemde Avrupa’da ofisler kurma yoluna gittiğine işaret eden Ünlütürk, “Yurtdışında ofisi olanlar müşterilerini orada ağırlıyor. Örneğin, ihracatçılarımız Türkiye’ye gelmeyen İsveçli müşterilerini Londra’daki ofislerinde ağırlıyor, koleksiyonlarını sunuyor. İhracatımızı arttırmak için bu altyapıyı kurmalıyız.


AB ülkelerinin de iç siyasetleri nedeniyle, önümüzdeki dönemde daha da ilave zorluklar olabilir. İşimizi iyi yapmak için orada olmamız gerekiyorsa bu günden altyapıyı kurmalıyız. Ekonomi Bakanlığı’nın da yurt dışı ofis, mağaza veya lojistik merkezleri desteği ile bu organizasyonları oluşturacağız” diye konuştu.

Tütün ihracatçıları kaçak tütün ticaretiyle etkin mücadele istiyor