Kaplumbağa Dilek sağlığına kavuştu, denize salınacağı günü bekliyor

Türkiye’de ilk defa bir sürüngen üzerinde uygulanan bal tedavisi ile sağlığına kavuşan Kaplumbağa Dilek şimdi denize bırakılacağı günü bekliyor.

Kaplumbağa Dilek sağlığına kavuştu: Denize salınacağı günü bekliyor!

Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde bulunan, nesli tükenmek üzere olan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası, SEA LIFE İstanbul’daki ikinci ameliyatını oldu.

Dünyanın 51 farklı noktasında 40 yılı aşkın bilgi birikimiyle hizmet veren, en büyük ve en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi SEA LIFE İstanbul, tüm deniz canlılarını ve denizdeki yaşamı korumak için mücadele etmeye devam ediyor.


Geçtiğimiz yıl Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde bulunan, nesli tükenmek üzere olan devasa büyüklükteki Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası Dilek, İstanbul SEA LIFE Akvaryum’un veterinerleri tarafından ameliyat edildi.

İsmini, onu bulan küçük kızdan aldı

Geçtiğimiz Ekim ayında Çanakkale sahilinde Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunan Caretta Caretta cinsi kaplumbağa, önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde bakıma alındı.

Kaplumbağa, tedavisinin devamında Türkiye’nin Bakanlık onaylı ilk ve tek özel Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip olan SEA LIFE İstanbul’a getirildi.

Bulunduğunda başında ölümcül bir yarık olan kaplumbağanın ilk operasyonda kafatası kırıkları tedavi edildi. Ardından antibiyotik ve serumlarla tedavisine devam edilen kaplumbağaya, kendisini bulan küçük kız Dilek’in ismi verildi.


Dilek’in ikinci operasyonunda 6 kişilik bir ekip hazır bulundu

Kaplumbağa Dilek

Önümüzdeki aylarda yaralı olarak bulunduğu Çanakkale’den tekrar denize bırakılarak habitatına kavuşması sağlanacak olan Dilek’in, ilk operasyonda müdahale edilemeyen ve kafasında ilk hastalık döneminden kalan bir kitle, yurt dışındaki uzman veterinerlerin de görüşüne başvurularak planlanan operasyonla bugün başarılı bir şekilde alındı.

Veteriner hekimler İlker Tülek ve Melani Sezer tarafından gerçekleştirilen ameliyat başarıyla sonuçlanırken, akvaryum küratörü de dahil olmak üzere 4 kişilik akuarist ekip operasyon sırasında hazır bulundu.

Türkiye’de ilk defa uygulanan bal tedavisi ile iyileşti

Ülkemizde sürüngenler üzerinde ilk kez uygulanan bal tedavisi yöntemiyle Dilek’i sağlığına kavuşturan Veteriner Hekim İlker Tülek, operasyon sonrasında görüşlerini paylaştı. Tarih boyunca yaraların iyileştirilmesinde kullanılan balın, antibiyotiklerin insan hayatına girmesiyle unutulduğunu ancak Dilek için bu tedavi çeşidinin bir kurtuluş olduğunu belirten Tülek,

“Sürüngenlerin kafası sert olduğu için kaynama oldukça zor gerçekleşiyor. Bu nedenle kafasında kemik kırıkları bulunan yerlerde dolgu malzemesi olarak bal kullandık. Bal içinde bulundurduğu şekerle iyileşmekte olan dokuları besleyip hızla üremesini sağlarken, yine balın içinde bulunan Formaldehit ise zararlı bakterilerin üremesini engelleyerek antibiyotik etkisi gösteriyor. Hem bu tedavi metodunu kullanarak bir ilki gerçekleştirdiğimiz için hem de Dilek’i sağlığına kavuşturduğumuz için ekip olarak çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

18 ayda 20 kg aldı, denize salınmaya hazır

6 kişilik ekibin lideri ve SEA LIFE İstanbul’un küratörü Çağdaş Güven Işık ise operasyon sonrası kaplumbağa Dilek’in Çanakkale’de yaralı bulunduğu sahilden, SEA LIFE’da 18 aydır devam eden tedavi sürecine kadar olan dönemi özetledi.


4 haftalık sürecin ardından Caretta Caretta cinsi kaplumbağanın tekrar denize salınacağının müjdesini veren Işık, “Dilek SEA LIFE’a ilk geldiğinde kendi başına beslenemiyor, suya batamıyor, kollarını oynatamıyordu ve sağ gözü görmüyordu. Ancak iyileşme süreci oldukça olumlu geçti. Dilek son 18 ayda 20 kg’dan 40 kg’a çıktı. Aylarca süren özverili çalışmalar ve iki ameliyatın ardından şimdi Dilek denizlere dönmeye hazır” dedi.

Vahşi yaşam fotoğraf serisi: Nesli tükenmekte olan hayvanlara bakış