2017 turizm krizi: Antalya’da turistlere hesap şoku!

Antalya Muratpaşa’da tarihi Kalekapısı bölgesindeki küçük bir dönercide karışık ızgara ve karides yiyen 12 kişilik Polonyalı turist gruba 4200 TL hesap çıkarıldı.

2017 turizm krizi: Antalya'da turistlere hesap şoku!

Tavuk dönerin porsiyonu 5 TL, et dönerin 10 TL olduğu dönercide 4 bin 200 lira hesap çıkarıldı.

Olay, 3 Mayıs 2017 günü Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Kalekapısı’nda bir dönercide yaşandı. Alman tur firmasının rehberiyle Kaleiçi’ni gezen 4 aileden oluşan 12 Polonyalı turist, Kalekapısı’nda Saat Kulesi karşısındaki küçük bir dönerci dükkanına döner yemek için girdiler. Karışık ızgara ve karides yemeleri konusunda ikna edildi. Masaya 6 porsiyon karides, 12 porsiyon karışık ızgara geldi. Hesap istendiğinde ekip 1200 dolarlık bir hesapla karşılaştı. İtiraz sonucu tartışma yaşandı. İçinde zabıta ve polislerin olduğu hanutçuluk ekibi olaya müdahale etti, tutanak yazıldı. Tartışmalar sonrası hesap 900 dolara indirildi ve fatura da verilmedi. Taraflar karakolluk oldu. Olay yargıya taşındı.


Kaçak yapıdan işlem yapılmıştı

Bahse konu mekan; Balbey Mahallesi, İki Kapılı Han, Tek Kapılı Han ve Balbey Camisi Koruma Alanı sınırları içerisinde kalan özel mülkiyetteki 345 adada yer alıyor. Aynı mekan; Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun raporundaki kaçak yapı ve izinsiz uygulama tespiti sonrası, kurulun savcılığa suç duyurusunda bulunma kararıyla da kamuoyunda yer almıştı.

Akdeniz Manşet’ten Şükrü Ağırman’ın haberine göre bir kısım çevre esnafı, istenen yemek ücretine tepki gösterdi. Esnaf şöyle konuştu: “Turist eğer menüye bakmadıysa, 150 gram et dönerin porsiyonuna 200 lira isteyen dükkanlar var.”


Hürriyet’e konuşan Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit ise “Şikâyet bize de ulaştı ancak doğruluğunu araştırıyoruz. Ayrıca Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı özel ekipler de söz konusu işletmeden bilgi alıyorlar” dedi.

polonyalı turistlere hesap şoku antalya muratpaşa kazık

Karışık ızgara yenmiş

Söz konusu iddianın turistleri gezdiren tur şirketi tarafından gündeme taşındığını kaydeden Kilit, “12 kişilik turist grubu karışık ızgara ve karides yemiş. Yine iddiaya göre önce 4 bin 200 liralık hesap çıkarılmış sonra bu hesap 3 bin 200 liraya düşürülmüş. Olayı inceliyoruz” diye konuştu.

“Başvuru yapacağız”

Bu tür konulara ciddi hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Kilit, şöyle devam etti:


“Turist sayısı ve hesap miktarı konusunda çelişkili açıklamalar var. Olay netleştiğinde biz de gerekli kurumlara müracaatta bulunacağız. Buraya gelen turistler bizim velinimetimiz. Onlara yanlış yapılmasına asla izin vermeyiz.”

Bodrum’daki turizmciler: TÜRSAB birkaç acentaya gelir sağlamak derdinde