Katar sorununun petrol piyasaları üzerindeki etkileri nasıl olacak?

Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere bazı Arap ülkelerinin Katar’la ilişkilerini kesmesi Ortadoğu’da bir krize yol açtı.

Katar sorununun petrol piyasaları üzerindeki etkileri nasıl olacak

Siyasi gözlemciler gelişmeleri, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik kriz olarak nitelendirdi. Kriz, siyasi ve ekonomik çeşitli sonuçlara yol açacak, piyasalara çeşitli etkileri olacak. Bunlardan biri de petrol piyasası. Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, Katar krizinin petrol piyasaları üzerindeki etkilerini yorumladı.

Petrol duraklamada

Katar sorununun çok önemli olduğunu belirten Hansen, petrol piyasasının hafta başı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün yayınladığı önemli envanter raporu öncesinde biraz durakladığını söyledi. 6 Haziran Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün yayınladığı rapor ise ham petrol stoklarında büyük bir düşme, yakıtlarda sürpriz bir artış olduğunu gösterdi.


Ole Hansen konuya ilişkin şunları söyledi: “Esas sorun, yakıtta büyük bir artış görürsek ortaya çıkacak. O zaman sadece stokların bir depodan diğerine aktarıldığını ve bunun yeniden dengeleme sürecine hiçbir yardımı olmadığını göreceğiz.”

WTI destek buluyor

WTI destek buluyor

İran, Rusya ve Katar’ı, ABD’nin de dahil olduğu diğer petrol üreticilerinin karşısında zayıf düşüren ağız dalaşına dikkat çeken Hansen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısa vadede piyasa, gerginliğin artması durumunda üretimi kısma anlaşmasının bozulması ve bunun kısa vadede bir miktar ek arza yol açabileceği görüşünü benimsedi. Bu olumsuz sonuçlar yaratabilir. Fakat burada, hesaba katılması gereken jeopolitik bir risk de var.


WTI ham petrolü $47/varil altında destek buluyor ve açık pozisyonun kapanmasını tetiklemek için $48,75/varil üzerine çıkması gerekiyor. Son zamanlarda piyasanın her iki yönde de esas itici güçleri açıktan satış yapanlar oldu ve petrolün $48,75 üzerine çıkmadan önce, bu aşamada açık pozisyonların kapanmasını sağlayacak önemli bir teşvik olacağını düşünmüyorum.”

Dünya Bankası: Türkiye ekonomisinin büyüme oranı