LYS sınav soruları için püf noktalar

YGS sonrasında liseye girişte son basamak olan LYS’ye sayılı günler kaldı.

LYS sınav soruları için püf noktalar!

YGS’de istediği puanı elde edemeyen adaylar, LYS’de hedeflerine ulaşmak için ter dökecek. Uğur Koleji bölüm başkanları LYS’ye girecek adaylar için oturumlarda dikkat edilmesi gereken püf noktaları paylaştı.

Ortaöğretimden Yüksek Eğitime geçiş kapsamında yapılacak LYS için geri sayım başladı. 12’nci sınıf öğrencileri, 10-11-17-18 Haziran tarihlerinde hayallerindeki üniversite ve bölümlere girebilmek adına ter dökecek.


Adaylar sırası ile sosyal bilimler, matematik, fen bilimleri, yabancı dil ve edebiyat-coğrafya sınavlarına katılacaklar. Bu zorlu sınavda öğrencilerin dikkat etmeleri gereken detayları paylaşan Uğur Koleji bölüm başkanları; öğrencilerin, matematik sorularını çözerken hızlı olmaya çalışarak ayrıntıları kaçırmamalarını, fen sorularında ise tüm terim, kavram, kanun ve formüllerin anlam ve içeriklerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

Soru çözerken kalem kullanmak hata yapmanıza engel olur

Matematik sorularında verilen ile istenileni ayırt etmek için dikkatli bir şekilde odaklanarak soruyu okumanın önemli olduğunu belirten Matematik Bölüm Başkanı Vedat Meyva, soruyu çözerken kalem kullanmanın hata yapmaya engel olacağını ve bulunan sonucun sağlamasını yapmanın da hata riskini azaltacağını belirtti.

Üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmenler ile birlikte soruları nasıl çözdüklerini hatırlamalarının işlerini kolaylaştıracağını söyledi.

Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Melina Örnek, fen bilimlerinde biyoloji sorularında okumaya, fizik sorularında ezberci mantıkla yaklaşmadan, bilgiyi doğru yorumlayarak soruda istenilene göre formül uygulamaya, kimya sorularında ise tüm terim, kavram, kanun ve formüllerin anlam ve içeriklerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.


Dikkatinizi toplayın, bütün şıkları okuyun

LYS

Edebiyat sorularının bilgi soruları olduğu kadar dikkat soruları olduğunu da belirten Anadil Bölüm Başkanı Buket Yasemen Kara, “Soruları çözerken dikkatinizi iyice toplayın ve konsantrasyonunuzu sağlayın. Soru kökünü tam olarak anlamadan seçeneklere bakmayın. Sorunun tamamını gözden geçirdikten sonra seçeneklerde eleme yapın. Mutlaka bütün seçenekleri okuyun. Okuduğunuz ilk seçenek doğru bile olsa bunun kararını diğer seçenekleri okuduktan sonra verin. Gerekmedikçe soruda ayrıntıya girmeyin. Çünkü ayrıntı içinde boğulurken, doğru seçenekten uzaklaşabilirsiniz” dedi.

Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Sema Bayrak, soruları çözerken dikkat edilmesi gerekenleri şu sözlerle dile getirdi, “Soru kökünde istenilen bilgi iyi okumak, anlamak ve irdelemek en önemli noktalardan biri.Soru köklerindeki yer alan olumlu veya olumsuzluk ifade eden kelimelere dikkat edilmeli. Haritalı sorularda taralı alan veya işaretlenen noktaların bulunduğu yerler ve bu yerlerin özellikleri dikkate alınarak çözülmeli.

Zorlandığımız ve emin olmadığımız bir soru ile karşılaştığımızda soruyla inatlaşmak yerine soruyu boş bırakarak, diğer sorulara geçmelisiniz. Bütün soruları yapıp bitirdikten sonra cevaplayamadığınız sorulara dönmek zamanı verimli kullanmanızı sağlar böylece, yanlış işaretleme yapıp doğrularınızı kaybetmiyor olursunuz.”

LYS 5 İngilizce oturumunun, ağırlıklı olarak okuduğunu anlama ve yorumlamadan oluşan bir sınav olduğunu belirten Yabancı Diller Bölüm Başkanı Zafer Çağlar;

“Yaklaşık 10 bölümden oluşan LYS 5 sınavının bölümlerine baktığımızda öğrencilerin, İngilizce öğrenim hayatları boyunca edindikleri tüm kelime ve gramer bilgilerini hem teorik hem de uygulama bazında çok iyi pekiştirmiş olmaları gerekiyor.


Sınavın çeviri bölümünde öğrenciler; özne yüklem uyumu, zamanların uyumu, zamirlerin uyumu, bağlaçlar, yardımcı fillerin kullanımı, tekil çoğul olma durumu ve anlam bütünlüğü gibi noktalara dikkat etmeliler. Okuma parçaları ile ilgili sorularda ise parçaların çok dikkatli okunup, doğru anlaşılması doğru cevaba ulaşmakta önemli bir rol oynuyor”dedi.

‘LYS’ sınavına hazırlanırken neler yapmalısınız?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.