Potlaç stantları yeniden Moda’da

Kadıköy Belediyesi desteği ile geçtiğimiz yıl önce Moda’da el emeği göz nuru ürünlerini satmak için stant açan kadınlar yaz dönemiyle birlikte ikinci kez Moda’da stant açtı.

Potlaç stantları yeniden Moda'da!

Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri açık olacak stantlarda el emeği göz nuru pek çok ürün yer alıyor.

Kadıköy Belediyesi desteği ile geçtiğimiz yıl önce Moda’da el emeği göz nuru ürünlerini satmak için stant açan kadınların çalışmaları sürüyor. Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Moda’da başlayan Potlaç serüveni 19 hafta sürmüş ve Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki Potlaç Dükkan’a taşınmıştı.


Potlaç bir kez daha Moda’ya taşındı

Potlaç stantları

Takı tasarımı ürünleri, bez bebekler, dikiş-nakış ürünleri, yağlı boya resimler, cam ve seramik hediyelikler gibi birbirinden farklı ürünlerin el emeği göz nuru ürünlerin satıldığı Potlaç bir kez daha Moda’ya taşındı. Potlaç Kadın El Emeği Satış Noktası, yaz dönemiyle birlikte ikinci kez Moda’da stantlarını açtı.

Potlaç

Her hafta cuma, cumartesi ve pazar günleri 11.00-22.00 saatleri arasında açık olacak stantlarda satışlar Kasım ayına kadar sürecek. 22 haftalık bir stant çalışması öngören kadınlar bu sene bir standı, daha önce stant deneyimi olan ve ilk kez stant deneyimi olan iki kadınla paylaşacak.


Karşılıklı deneyim paylaşımını ön plana alan stant tasarım çalışması ve işleyişin düzenlenmesiyle Moda Potlaç Satış Noktası’nda, hem belediye kolaylaştırıcıları hem de Potlaç Kooperatif Girişimi’nden kadınlar görev alacak.

Potlaç

Yaz Dönemi boyunca, Haziran ortasından itibaren stantların kapanış tarihine dek, Potlaç Dükkan ise sadece salı, çarşamba ve perşembe günleri açık kalacak. Böylece yaz döneminde 3 gün “Potlaç Saha”, 3 gün “Potlaç Dükkan” olmak üzere Potlaç satış noktaları 6 gün açık tutulmuş olacak.

Potlaç nedir?

El emeği

‘POTLAÇ’, Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim. Hem “beslemek”, hem “tüketmek” anlamında kullanılır. Tek başına değil kolektif olma, rekabet değil dayanışma, üretmekten ve alışverişten öğrenme, birbirimizi tanıma ve birbirimizle bağlar kurmayı amaçlamaktadır.


‘POTLAÇ Kadın El Emeği Satış Noktası’, Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması hedefi kapsamında Kadıköy’de ikamet eden kadınların üretimlerini satabilmesine yönelik kuruldu. 570 kadın tarafından sürdürülen Potlaç Projesinde kadınların hedefinde kooperatifleşme var.

Başvuru Koşulları:

  • Kadıköy’de ikamet ediyor olmak.
  • Kendi ürettiği bir ürünün (gıda hariç) satışını yapacak olmak
  • 18 yaşını doldurmuş, kadın veya LGBTİ birey olmak

‘Potlaç’: Kadın emeği ve kızkardeş dayanışması