Psikolojik gelir gider dengemiz ne durumda?

Hiç düşündünüz mü psikolojik geliriniz ne kadar diye? Aklımız sayesinde yönettiklerimizle bir yaşam sürüyoruz ama duygularımızla yaşıyoruz.

Psikolojik gelir - gider dengemiz ne durumda?

Ne demek şimdi bu psikolojik gelir? Çok mühim bir muhasebe. Birazdan okuyacaklarınız biraz canınızı sıkabilir. İsterseniz burada bırakın. Ama önerim, bu sorularla yüzleşirseniz bundan sonraki psikolojik bilançonuzda karlı çıkma olasılığınız oldukça yüksek.

Farklı şans ve şartlarda doğuyoruz ama hepimiz eşit şartlarda ölüyoruz. Yani bir başka deyişle öldüğümüzde eşitiz.


Yaşamın idaresi bize teslim edildiği noktadan itibaren, şartlarımızın daha iyi olması için, iyi bir aile terbiyesi, yanı sıra iyi bir eğitim ve ardından maddi gelir düzeyi iyi bir meslek veya iyi bir kariyer için bir muhasebe hesabı ile başlamıyor muyuz hayata?

Bunun en acılı yılları sınav stresleri ile geçen yaşamın belki de en güzel evrelerinden biri olan ergenlik yıllarımıza denk gelmiyor mu?

Üniversite seçimleri, mezun olduktan sonraki elde edilecek maddi kazanca veya garantisine göre belirleniyor mu? Kaç kişi sevdiği işi yapıyor biliyor musunuz? Sadece yüzde on altısı. Bunu ayrı bir yazımda ele almıştım, durum oldukça trajik. Emin olun.

Peki, aynı planlama psikolojik gelir için yapılıyor mu? Yani geleceğe dair güven, sevgi, şefkat ve benzeri duygu ihtiyaçlarımızın getirisi yüksek kaç tercih kolonu işaretliyoruz gençliğimizde veya halen?

Şu andaki durumumuza bir bakalım mı?

psikoloji

Ne kadar sevgi alıyorsunuz sevdiklerinizden? Ne kadar güvendesiniz? İtibar krediniz ne miktarda sosyal çevrenizde? Peki ya öğrendikleriniz? Yani deneyimleriniz?

Tecrübelerinizin birikimi ne kadar yıl eder? Tecrübelerinizi anlatmaya kalkarsanız, kaç insanın hayatına doğru yön verebilecek kadar değerli bu deneyimler?

Uzak durdukça daha çok ilgi görenlerden misiniz? Verdikçe alamayanlar kabilesine mensup musunuz? Eğer durum böyle ise üzgünüm yatırımlarınız ölü.

Şefkat görebiliyor musunuz yakın çevrenizden? Peki ya, hata yaptığınızda merhamet geliriniz ne kadar oluyor?

Düştüğünüzde değil, düşmeyeniz diye kolunuzda hep varlığını hissettiğiniz kaç dostunuz var?

Kalbiniz, yanlış atmaya başladığında kaç arkadaşınız kalbinizin sesini duyup ritmini düzeltmek için devr alıyor kalbinizi ve sizi uçurumdan kurtarıyor?

Psikolojik gelir- gider dengemiz ne durumda özetle?

Verdiğiniz sevgilerin kaçı size aynı kalitede geri dönüyor?

Nankörlük yapılmadan kaçı doğru yerde yerini bulunuyor ve katlanarak çoğalıyor?


Ya güven! En çok aranılan o değil mi? Bir araştırma sonucu insanların, yüzde seksen beşi kimseye güvenemediğini açıklamış. Ne acı değil mi?

Peki ya huzur geliriniz ne durumda? Etrafınızda huzur veren keyfiniz olmadığında gördüğünüzde, sesini duyduğunuzda içinizi huzur kaplayan kaç kişi var hayatınızda?

Bu yazıyı okuyan ebeveynlerin “çocuklarım var” dediğine eminim. Çok şanslınız elbette ama sorum bu değil. Ailenizin dışında kaç kişiden huzur geliri sağlıyorsunuz?

Aylık kazancımızı biliyoruz. Borcumuzu da. Bunların, yıllık, beş yıllık tablosunu yapmak birçok kişi için hiç zor değil. Yani gelir gider dengemiz gayet netken psikolojik gelirimizde durum ne?

Hadi biraz aşka değinelim. Psikolojik gelir kalemlerinin en anlamlısı ve en yücesi. Eğer yaşanılmış ve hatta yaşanılmaya devam ediyorsa, kapatın defteri psikolojik geliriniz çok sağlam. Çok zenginsiniz kısaca. İçinde güven de sevgi de huzur da bol miktarda var da ondan. Tabii gerçek, karşılıklı ve sağlıklı aşktan söz ediyorum.

Nice evlilikler aşk zannedilen duygu ile yapılıyor. Niceleri de uyumlu olduğu için değil uygun olduğu için yapıldığından bu psikolojik gelirde zararda ne yazık ki! Oysa ki, uyum, uygunluktan çok daha üstün bir niteliktir.

İnsan bazen, etrafını kuşatan afyonik ortama rağmen içinden ve derinlerden bazı şeylerin yolunda gitmediğini ve mutlu olmadığını hissedebiliyor değil mi? Bu çok doğal. Çoğumuza oluyor.

Somut değerler üzerine öylesine yoğrulmuş ki hayatlarımız. İki günü daha iyi yaşamak için beş gününü satan çalışanlar, bu iki güne de neyi sığdıracağını şaşırmış halde çoğunlukta?

Bir araya gelindiğinde en son ne alındığı üzerine konuşulan sohbetlerin kaçında “bu ay hangi kitapları okudun?” Ya da “Hadi anlatsana en son ki tecrüben neydi” diye soruyoruz birbirimize?

Tecrübe, başarısızlık ya da büyük bedeller sonucu, acı çekerek, yorularak elde edilendir. Oysa ki, restoranlarda masalara biraz kulak kabartın. Büyük çoğunluğu bunlardan hiç söz etmez. En son alınan araba, krediler ya da iş, güç, memleket meseleleri dolu sohbetlerin uğultusu sizlere de çok gürültülü ve boş gelmiyor mu?

Bir gün her şeyimiz elimizden alınabilir. Maddi her şeyimizi kaybedebilir hatta ömür boyu parmaklıklar arkasında bile yaşamak zorunda kalabiliriz. Her şeyimizi yitirebiliriz. Ama öğrendiklerimizi kimse elimizden alamaz.

Psikolojik gelir kısmına geri dönecek olursak; şöyle bir arkanıza yaslanıp, düşünmenizi öneririm. Sevgi, güven, şefkat ve deneyimlerinizde gelir düzeyiniz ne durumda? Tabii bunlarda gideriniz ne durumda bir de? Yani ne verip ne alıyorsunuz? Bilançonuz nasıl özetle?

Aklımız sayesinde yönettiklerimizle bir yaşam sürüyoruz ama duygularımızla yaşıyoruz.


Yazar: Didem Tınarlıoğlu

Pozitif psikolojinin temeli Mevlana’nın öğretilerine dayanıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.