Bodrum ve İzmir’de yangın: Yerleşim yerlerine yaklaşıyor!

Bodrum’da 3 bin yıllık antik tiyatronun içerisine kadar yayılan alevlere, itfaiye ekipleri ile orman ekipleri müdahale etti.

Bodrum'da yangın: Yerleşim yerlerine yaklaşıyor!

Bodrum’da tarım arazilerinde başlayarak makilik alana ilerleyen yangında alevler, 3 bin yıllık antik tiyatronun içine kadar girdi. Bazı yerleşimlere 50 metre kadar yaklaşan alevler korkuturken, yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi.

bodrum yangın
Ali Ballı – Anadolu Ajansı

Yokuşbaşı Mahallesi’ndeki tarım arazilerinde saat 16.30’da başlayan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki 3 bin yıllık antik tiyatronun içerisine kadar yayılan alevlere, Bodrum Belediyesi itfaiye ekipleri ile orman ekipleri müdahale etti.


bodrum yangın
DHA – YASAR ANTER / BODRUM

4 arazöz, 6 itfaiye aracı ve 20 orman işçisi ile belediye ekiplerinin katıldığı söndürme çalışmalarında alevlerin ev ve işyerlerine 50 metre kadar yaklaşması korkuttu.

bodrum yangın

Polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Bodrum semaları dumanla kaplandı. Göktepe’deki telefon ve telsiz vericilere yönelen alevler nedeniyle bazı elektrik ve telefon direkleri hasar gördü. Kısmen kontrol altına alınan yangın Göktepe’deki makilik alanda sürüyor. Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

DHA - YASAR ANTER / BODRUM
DHA – YASAR ANTER / BODRUM

Küçük yangın rüzgarla hızlı şekilde büyüdü

Emekli doktor 56 yaşındaki Nasuf Bekar, “Çok küçük bir yangındı. Rüzgarla birden büyüdü. Hızlı müdahale yapılmasaydı tiyatro yanacaktı, evler büyük tehlike atlattı. Çok şiddetli rüzgar var” dedi.


bodrum yokuşbaşı mahallesi yangın
DHA – YASAR ANTER / BODRUM

Yaklaşık 18 hektarlık makilik ve tarım arazisinin zarar gördüğü yangında, antik tiyatro alanı içerisindeki kaya mezarlarına kadar alevlerin sıçradığı görüldü. Yangını bölgedeki kaya mezarlarında barınan bazı kişilerin çıkardığı iddia edildi.

İzmir’in Menderes ilçesinde de yangın çıktı

Diğer yandan İzmir’in Menderes ilçesinde makilikte başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayıldı.

menderes izmir yangınŞaşal Mahallesi yakınlarında bozuk orman ve makilik arazide başlayan yangın, çevredeki ormanlık alana sıçradı. Yangının büyümesi üzerine çevre ilçelerle Aydın ve Balıkesir’den de kara ve hava ekipleri bölgeye sevk edildi.

Orman Bölge Müdürlüğüne ait 5 helikopter, 4 uçak ve 50 arazözün yanı sıra çevre belediyelerden ekiplerle alevlere müdahalede bulunuluyor. Müdürlük yetkilileri, yangının 40 hektardan fazla alanda etkili olduğunu, yayıldığı bölgede yerleşim yeri bulunmadığını belirtti. Öte yandan, güvenlik nedeniyle Menderes ile Gümüldür’ü bağlayan yol, trafiğe kapatıldı.


Yangın nedeniyle Menderes ile Gümüldür ve Özdere mahallelerinde elektrik kesintisi uygulanıyor. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (İZSU), internet sitesinde “arıza kaynaklı düzensiz su kesintileri” bölümünde Menderes’teki yangın nedeniyle bazı ilçelerde su kesintisi olduğu belirtildi.

Çöl sıcaklarına dikkat!