Bodrum ve Kos’tan deprem ve tsunami sonrası şok görüntüler

Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 6,6 ve merkezdeki şiddetini 7 olarak açıkladı. Kos ve Bodrum’da tsunami oluştu. Deprem Datça ve Marmaris’te de etkili hissedildi. Bölgeden gelen son fotoğraflarda depremin Kos’ta yıkıcı olduğu görülüyor.

Bodrum ve Kos deprem ve tsunami sonrası şok görüntüler earthquake greece turkey

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener şöyle konuştu:

“Bir deprem olduğu zaman ilksel sonuçlarla bir sonuç elde ediliyor, ondan sonra gelen verilerle bunlar güncelleniyor. Farklı farklı deprem büyüklükleri var, “moment magnitude” deniyor. Çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum. Zamana bağlı oluyor dolaysıyla bunların arasında farklılıklar olabiliyor. Verilen deprem büyüklükleri arasında çok büyük farklılıklar olmasa da birbirine çok eşit olsa da bunlar basına yansıtıldığı zaman sanki farklı kurumlar farklı deprem büyüklükleri vermiş gibi gözüküyor ama aslında verilen değerlen birbirine çok yakın hatta çopu zaman da eşit oluyor. Biraz önce belirttiğim gibi ilk deprem anında ilksel sonuçlarla bir deprem büyüklüğü belirliyorsunuz daha sonra gelen bilgilerle bunu revize ediyorsunuz. Bu hem bizim için hem AFAD için hem de dünya üzerindeki bütün kurumlar için geçerli bir sonuçtur.”


deprem bodrum kos marmaris datça muğla

Bodrum Belediye Başkanı’ndan açıklama

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’da ilk kez bu kadar şiddetli bir deprem yaşadıklarını vurguladı. İlk yaşanan paniğin normal olduğuna dikkati çeken Kocadon, “Ben de aynı paniği yaşadım. Güzel olan herhangi bir can kaybımız ve önemli bir mal kaybımız yok. Binalarımızın hiçbirinde yıkım olmadı. Bu da Bodrum’un ne kadar güvenilir bir yer olduğunu yeniden gösterdi.” diye konuştu.


Kocadon, misafirlerin tatillerine devam etmelerini ve tatilin tadını çıkartmalarını tavsiye ederek, “Bodrum’dan ayrılmamalarını diliyorum çünkü şu anda Bodrum’dan daha güvenli bir yer yok. Bunun da kanıtı son depremde hep birlikte yaşayarak gördük.” dedi.

deprem bodrum kos marmaris datça muğla

Bakan Eroğlu: Tsunami olmadı – Kandilli: 30-40 cm tsunami kaydedildi

Bakan Veysel Eroğlu, Bodrum’da tsunami yaşanmadığını belirterek “Bodrum ile Kos Adası arasında Ege Denizi’nde vuku bulan depremde, tsunami hadisesi olmadı. Son aldığım bilgilere göre 10 santimlik bir deniz suyunun yükselmesi söz konusudur. Bu AFAD’tan aldığımız bilgidir, özellikle paylaşmak istiyorum” ifadeleri kullandı.


Kandilli Rasathanesi dün gece Ege açıklarında saat 01.31’de meydana gelen depremle ilgili açıklama yapmıştı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bugün depremin büyüklüğünü 6.6 olarak açıklarken, depremin merkezinde hissedilen şiddetin 7.0 olduğunu belirtti. Kandilli’den tsunamiyle ilgili olarak da “Tsunami Bodrum liman içindeki istasyonda maksimum 13 cm olarak ölçüldü. Ancak güney kıyılarında 30-40 cm olarak görüldü’ dedi.

Bodrum’da deprem ve tsunami sonrası görüntüler

kos istanköy deprem bodrum gökova son durum

deprem bodrum kos marmaris datça muğla gökova körfezi deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla deprem bodrum kos marmaris datça muğla

Kos Adası – İstanköy’den son görüntüler

kos istanköy deprem bodrum gökova son durum

kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum greece turkey earthquake kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum kos istanköy deprem bodrum gökova son durum

Ege’de deprem devam eder mi? Depremi tahmin eden Profesör Ahmet Ercan konuştu