Tarkan’ın Beni Çok Sev şarkısı çalıntı iddiası

Tarkan’ın yeni albümü ’10’daki ‘Beni Çok Sev’ adlı şarkının Cem Özkan’ın ‘Olmayacak Bir Hayal’ ile benzediği yönündeki iddialara TMC Müzik’ten açıklama geldi.

Yapım şirketi ile Cem Özkan’ın kaleme aldığı açıklamada, iki şarkının benzerliğine yönelik inceleme başlatıldığı duyuruldu.

Tarkan’ın son albümü ’10’ her yönden konuşulmaya devam ediyor. Son olarak Twitter’da ‘hedonisttr’ isimli kullanıcı ile Tarkan’ın son albümündeki ‘Beni Çok Sev’in söz yazarı Günay Çoban arasında Twitter’da benzerlik tartışması yaşandı. Twitter kullanıcısı Günay Çoban’a şarkının kime ait olduğunu sordu. Çoban ise benzerliklere şarkıyı 2013’te yaptıklarını belirterek, “Girişte gitarlar 2 nota aynı çalmış hepsi bu. 2 şarkının melodik yapısı arasında zerre benzerlik yok. Müziği iyice öğrenin öyle çamur atın bari. Öyle bir iddiası olan varsa müzik meslek birliklerinde bilirkişi heyeti var, mahkemeler var. Gidip oralara başvurarak hakkını arayabilir” yazdı.


tarkan 10 albüm beni çok sev cem özkan günay çoban

Söz yazarı Günay Çoban’a cevap Cem Özkan ile TMC Müzik’ten geldi. TMC Müzik, söz konusu iddiaları Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Teknik Bilim Kurulu’na inceletmek için başvurduklarını bildirdi. İşte o açıklama:

İnceleme yapılması için başvuruldu

“Günay Çoban şarkının söz yazarı olduğu için konunun birinci dereceden muhatabı değildir. Muhatabı olmamasına rağmen, şarkının 2013 yılında yapıldığını, noter ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) kayıtlarında belgeli olduğunu yazmıştır.

Söz konusu, ‘Olmayacak Bir Hayal’ şarkısı 2012 yılında, yapımcılığını TMC Film Yapım’ın üstlendiği ‘Koyu Kırmızı’ dizisinin 7. bölümünde yayınlanmış ve 29.02.2012 tarihinde MSG’ye bildirilmiştir. Sosyal medyadaki yazışmaların muhatapları, sanatçımız Cem Özkan’ı mention’layarak, belki istemeyerek de olsa bizleri bu tartışmanın içine çekmiştir. Bizler, gerçeğin ne olduğunun netleşmediği bu tartışmanın Tarkan’a da zarar vereceğini düşünmekte, aynı zamanda gerek sanatçımız Cem Özkan’ın gerekse firmamızın doğru olup olmadığı netleşmeyen bu tartışmada yer almasını arzu etmemekteyiz.


Cem Özkan’ın hem edisyonumuzda yer alması, hem de yorumcu sanatçımız olması nedeniyle, üyesi olduğumuz Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Teknik Bilim Kurulu’na, iki şarkının besteleri arasında benzerlik olup olmadığı; varsa benzerliğin boyutuyla ilgili inceleme yapılması üzere başvuruda bulunduk.”

Tarkan 10 albümü

Tarkan’ın 20 günde sattığı 330 bin albüm son yılların en büyük rakamlarından biri olarak tarihe geçti.

Türkiye’de bugüne kadar en çok albüm satan sanatçı 33 milyon ile İbrahim Tatlıses oldu. Tarkan yeni albümünden 32 milyon TL kazanırken albüm satışında Tatlıses’e yaklaşması zor olsa da sanatçıların artık albüm satamadığı günümüzde Tarkan’ın çok büyük bir başarıya imza attığı belirtiliyor.


Megastar’ın konserleri hınca hınç dolarken yakaladığı albüm satışı başarısı da dikkat çekiyor. Korsan ve gelişen teknolojiyle birlikte stream müzik servislerinin çoğalmasıyla albüm satışları azalıyor. İstanbul Music’in verilerine göre Türkiye’de en çok albüm satan sanatçı 33 milyon kopya ile İbrahim Tatlıses oldu. Tarkan bugüne kadar 14 milyon albüm satarak en çok albüm satan 13’üncü sanatçı oldu.

Sanatçı Albüm satışı
İbrahim Tatlıses 33 milyon
Orhan Gencebay 28 milyon
Ferdi Tayfur 27 milyon
Sezen Aksu 27 milyon
Ahmet Kaya 26 milyon


İşte Türkiye’de en çok satan albümler

Sanatçı Albüm satışı
İbrahim Tatlıses/Mavi Mavi (1985) 3.1 milyon
Coşkun Sabah/Beni UnutmaAşığım Sana (1990) 2.7 milyon
Orhan Gencebay/Dil Yarası (1984) 2.6 milyon
Mahsun Kırmızıgül/Yıkılmadım Ayaktayım (1998 2.6 milyon
Tarkan/Ölürüm Sana (1997) 2.6 milyon

NADAS’tan rock sahnesine çok iddialı bir merhaba


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.