Polis toplumsal olaylara müdahalede kangal kullanacak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü toplumsal olaylara müdahalede kangal köpekleri kullanmaya karar verdi. Peki bu karar yerinde mi?

Polis toplumsal olaylara müdahalede kangal kullanacak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında çevik kuvvet polislerinin toplumsal olaylara müdahalesinde artık Kangal köpeği kullanılacak. Alman ve Belçika polisinin toplumsal olaylarda kendi köpeklerini kullanmasından yola çıkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü de milli ırk olarak Kangalı tercih etti.

Bir süre önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis köpek eğitmenleri Sivas’ın Altınyayla ilçesi Altın Kangal Yetiştirme Çiftliği’ne gelerek incelemelerde bulundu. Burada belirledikleri 3- 4 aylık 10 yavru Kangalı götürdü. Gönderilen köpekler alacakları eğitimin ardından çevik kuvvet polisleri tarafından toplumsal olaylarda kullanılacak. Alman polisi ve Belçika polisinin kendi köpekleriyle toplumsal olaylara müdahale etmesi nedeniyle İstanbul Emniyeti’nin de milli ırk olan Sivas Kangal köpeğini tercih ettiği belirtildi.


Polisin toplumsal olaylarda kangal kullanması ne kadar doğru?

Çoğu ülkede ve ülkemizde polis köpeği olarak Alman kurdu, Rottweiler, Doberman gibi komutla hareket eden ve itaat duygusu yüksek köpekler kullanılıyor. Bu köpeklerin komutla hareket etmesi eğitimlerini ve polis memurunun hayvan üzerindeki hakimiyetini de kolaylaştırıyor.

İsmini Sivas’ın Kangal İlçesi’nden alan Kangal dünyadaki büyük köpek kulüpleri ve federasyonları tarafından tanınmamaktadır ancak Türkiye’deki otoritelerce dünyada safkan bir köpek ırkı olarak tanınması için çalışmalar yapılmaktadır. Çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılan ve bu alanda başarılı olan Kangalların toplumsal olaylarda kullanılmasına yönelik farklı görüşler mevcut.

Emniyetin talebi üzerine 10 yavru köpeği İstanbul Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü‘ne gönderen Kangal yetiştiricisi Murat Taşdelen konuyla ilgili ajanimo.com’a “Yurt dışında toplumsal olaylarda polise yardımcı bir çok köpek ırkı kullanılmaktadır. Ülkemizde de bu köpekler dışarıdan gelmektedir. Polis teşkilatımız şimdi yerli köpekleri eğitip bütün birimlere dağıtmayı planlıyor. Kangal köpeği üst seviye bir köpektir. Diğer Alman ve Belçika kurduna oranla fiziksel yapı olarak üst seviyededir. Toplumsal olaylarda ilk başta Kangalın görüntü olarak caydırıcı bir özelliğe sahip olacağını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.


Peki görünüş olarak caydırıcılığı olması, kangal köpeğinin toplumsal müdahalede kullanılması için yeterli mi? 

Köpek eğitmeni İrfan Bingöl, Kangalların çok güçlü ve itaatkar hayvanlar olduğunu ancak bir kangalı kontrol etmenin çok zor olduğunu belirtti. Bingöl, çobanlık alanında çok başarılı olan Kangalların yönetilmesinin zor olacağı için toplumsal müdahalelerde kurt köpekleri kadar başarılı olamayacağını söyledi.

Önceki yıllarda da kangalın polis köpeği olması gündeme gelmiş ancak vazgeçilmişti. O dönem  İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özcan Türkiye Gazetesine durumu şu şekilde değerlendirmişti:

“Kangal köpeklerinin özgürlüğüne düşkün hayvanlardır, Kangallar insanın ortaya koyduğu eğitime ve emre gecikme gösterebilirler. Kangallardan hiçbir şekilde polis köpeği olamaz diyemeyiz. Ancak kangallar, özgürlüğüne düşkün, kendi alanında yaşamayı seven hayvanlardır. Bu yüzden kangallar bu görevlerde, açık arazilerde karakol bekçiliği yaptırılarak kullanılabilir. Ama kesinlikle bu köpekler uyuşturucu aramaya, mayın bulmaya veya toplumsal olaylarda kullanılmaya uygun değildir.”


Kontrol edilmesi zor olan, özgürlüğüne düşkün ve içgüdüleriyle hareket eden kangalların toplumsal olaylarda kullanılması ne kadar doğru bir karar önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Atatürk’e çiçek veren kız heykeline saldırı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.