IKBY sınırları Türkiye ve İran’ın desteğiyle kontrol altına alınacak

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) referandumunun ardından, Türkiye’nin bölgeye askeri operasyon düzenlemesinin yanı sıra gündemde ekonomik yaptırım uygulaması da var. Son olarak Irak Savunma Bakanlığı, IKBY sınırlarını,Türkiye ve İran’ın desteğiyle kontrol altına almayı planlıyor.

IKBY sınırları Türkiye ve İran'ın desteğiyle kontrol altına alınacak

IKBY sınır kapıları nasıl kontrol altına alınacak?

Reuters haber ajansı, Irak Savunma Bakanlığı’nın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırlarını, Türkiye ve İran’ın desteğiyle kendi kontrolü altına almayı planladığını duyurdu.

Açıklamada IKBY sınır kapılarının nasıl kontrol altına alınacağına, Irak güçlerinin Türkiye ve İran üzerinden mi ilerleyeceğine dair detay verilmedi.


Erbil merkezli Rudaw TV’ye konuşan Kürt yetkililer ise sınır kapılarının kontrolünün Bağdat’a devredilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Bağdat kararı, IKBY’de Pazartesi günü düzenlenen bağımsızlık referandumuna tepki olarak aldı

IKBY’deki Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu sandığa gidenlerin yüzde 92,7’sinin ‘Evet’ oyu verdiğini açıklamıştı.

Irak Başbakan Haydar İbadi, bağımsızlık referandumunun meşru olmadığını söyleyerek Ankara ve Tahran’ın da desteğiyle referandum sonucunun geçersiz kılınmasını istiyor.

Sonuçların açıklanmasının ardından Irak, İran ve Türkiye, IKBY’nin yurt dışına açılan sınırlarının kontrolünü Bağdat’a devretmesi gerektiğini savunmuştu.

Irak Devlet Televizyonu Irak ordusundan bir heyetin İran’a giderek IKBY sınırında incelemelerde bulunduğunu duyurdu.


Bağdat yönetimi, IKBY’den Erbil ve Süleymaniye’deki uluslararası havaalanlarının kontrolünü de istemiş, ancak talebine karşılık alamamıştı.

Bağdat buna karşılık olarak bölgeye ve bölgeden yapılacak tüm uçuşları dün askıya aldı. Neredeyse bütün uluslarararı havayolu şirketleri Bağdat yönetiminin talebi üzerine dün Erbil ve Süleymaniye’ye uçuşlarını askıya aldı.

Başbakan Binali Yıldırım da Türkiye’den Süleymaniye ve Erbil’e yapılan bütün uçuşların süresiz olarak iptal edildiğini açıkladı.

ABD: “Oylama ve sonuçlar yasal değil, referandum sonuçlarını tanımıyoruz”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Washington’ın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan “tek taraflı” bağımsızlık referandumunun sonuçlarını tanımadığını açıkladı.

Tillerson “Oylama ve sonuçlar yasal değil ve birleşik, federal, demokratik ve müreffeh bir Irak’ı desteklemeye devam ediyoruz” dedi.


Tillerson öte yandan Bağdat yönetimini ve bölge ülkeleri sakin olmaya ve diyalog kurmaya çağırarak “Tehdit ve karşılıklı suçlamalar hiçbir tarafın yararına değil” dedi.

Kuzey Irak’ta referandumun ilk resmi sonuçları açıklandı