Barzani referandumdan vazgeçme şartını açıkladı

Batı’nın ‘son dakika planı’ sonrası Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumunu erteler mi sorularının sorularına cevap arandığı, Bağımsızlık referandumuna sayılı gün kala Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani, kendisine yapılan çağrılara yanıt verdi. Barzani, “Bağımsızlık referandumuna sadece bağımsızlık garantisi verilirse vazgeçeriz” dedi.

Barzani referandumdan vazgeçme şartını açıkladı

Iraklı Kürt lider, İngiltere Savunma Bakanı ile görüştü. Michael Fallon ile bir araya gelen Barzani, 25 Eylül’deki referandumdan vazgeçme şartlarını açıkladı. Barzani, aksi halde 25 Eylül’de referandumun yapılacağını da açıkladı.

Barzani’nin şartları

  • Bağdat yönetimi, Kuzey Irak’ın bağımsızlığı konusunda müzakereye açık olduğunu resmen açıklasın.
  • Kuzey Irak’ın bağımsızlık müzakerelerinde de uluslararası aktörler garantör olsun.
  • Müzakereler yoluyla bağımsızlık için bir de kesin takvim verilsin.

Batı’nın ‘son dakika planı’ sonrası Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumunun ertelenmesi ihtimali gündemde

Barzani referandumdan vazgeçme şartını açıkladı
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Florence Parly geçen ay Erbil’de IKBY Başkanı Mesud Barzani’yle görüşmüştü.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlık referandumuna 5 gün kala, Batılı güçlerin Erbil ve Bağdat’a sunduğu ‘yeni alternatif plan’, referendumun ertelenmesi ve süreçte uzlaşmaya varılma ihtimalini yeniden gündeme taşıdı.


BBC Türkçe’nin görüştüğü Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakın farklı kaynaklar, Batılı güçlerin sunduğu yeni planın bir hafta önce önerilen plana göre nispeten de olsa daha olumlu olduğunu, planın yoğun olarak tartışıldığını söyledi.

Bu kaynaklara göre planda uzlaşılmazsa referendum gerçekleştirilecek ve kutlamalar yapılacak, ancak uzlaşma sağlanır ise bu da bir zafer olarak görülerek yine kutlanacak.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Salı günü Soran kentinde yaptığı mitinge Bağdat’a kendilerine bir plan sunması için 3 gün süre verdiğini söyledi.

Barzani bugün Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve referendum kararını eleştiren Goran (Değişim) Hareketi’nin kalesi konumundaki Süleymaniye kentindeki referendum etkinliklerine katılıyor.

Irak’ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani ile görüşmek üzere bugün Süleymaniye’ye gelmesi dikkat çekici bulundu.

Barzani referandumdan vazgeçme şartını açıkladı

Görüşme sonrası Süleymaniye’deki stadyumdaki referandum mitingine katılanlara seslenen Barzani, “Referandumdan sonra Bağdat’la masaya oturacağız. Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı” diye konuştu. Barzani, ayrılma görüşmelerinin bir iki yıl sürebileceğini” söyledi.

Planı görüşmek üzere Erbil’den bir heyetin Bağdat’a gittiği belirtiliyor.


‘Kürtler açısından somut güvenceler’

Batılı güçlerin geçen hafta Kürt yetkililere sundukları ancak kabul edilmeyen plan ardından bu hafta içinde yeni plan hazırladılar. Hazırladıkları yeni planın Kürtler açısından daha somut bazı güvenceler getirdiği belirtiliyor.

KDP’ye yakın kaynaklar, yeni planın, petrol gelirlerinin paylaşımı, bütçe kesintisi dahil bazı başlıklarda Erbil’in isteklerine nispeten daha yakın olduğunu iddia ediyor.

Bu kaynaklar, Kürt tarafının Batılı güçlerin plan kapsamındaki garantörlüğü konusunda ısrarcı olduklarını söylüyor. Bunun yanında olası uzlaşı durumunda bölge ülkelerinden de garantörler olabileceğini ilave ediyor. Aynı kaynaklara göre Batılı güçlerin önerdiği yeni alternatif planda uzlaşılması, Kürtlerin zaferi olarak değerlendirilecek ve karar kutlanacak.

IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Fransa ve Birleşmiş Milletler ile alternatif bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu arada Goran ve Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) partileri bugün yaptıkları ortak açıklamayla uluslararası toplumun referandumun ertelenmesi için yaptıkları çağrıyı desteklediklerini belirtti.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye tepkili

IKBY, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumuna gitme kararı almıştı.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye referandum kararını eleştiriyor.


Başta ABD olmak üzere Batılı güçlerin büyük bölümü ise Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadeleyi sekteye uğratacağı gerekçesiyle, referendumun zamanlamasının yanlış olduğu eleştirisini yöneltiyor.

Irak’ta Kürdistan referandumu: TSK tankları yığmaya başladı