Liseye girişte yeni sistem: Öğrenciler evlerine en yakın liseye gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin evlerine en yakın liseye gideceklerini belirterek; fazla müracaat olması durumunda liselerin kendi sınavlarını yapacağını söyledi.

erdoğan Liseye girişte yeni sistem: Öğrenciler evlerine en yakın liseye gidecek

Öğrenciler evlerine en yakın liseye gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD temaslarını tamamlarken beraberindeki gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Hürriyet’ten Fikret Bila’nın aktardığına göre, gündemin üst sıralarında yer alan TEOG sonrası getirilmek istenen yeni sisteme de açıklık getirdi.

“Ben o açıklamayı yapmamış olsam TEOG hala ülkenin gündeminde kalacaktı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Baktım kulak asılmıyor TEOG’u gündeme taşıdım”

Kapsamlı bir eğitim reformu ne zaman tartışılacak?

Şu anda tartışmıyoruz, yaşıyoruz. Mesela TEOG, ben o açıklamayı yapmamış olsam hala ülkenin gündeminde kalacaktı. Baktım ki bu işe yeterince kulak asılmıyor. En iyisi açıklama yaparak gündeme taşıyayım istedim bunu. Çünkü ailelerin hali ortada. Çocuklar bindirilmiş kıta. TEOG ne kazandırıyor bize? Sadece stres, stres, stres… Masraf, masraf, masraf… O sistem, paraların genelde o namussuzlara (FETÖ’ye) akmasını sağlıyordu. Bu nedenle dersaneleri kapattık, biz devlet olarak hafta sonlarına takviye kursları koyduk. Çocuklarına kurs isteyen göndersin kurslara. İnat etmenin hiçbir anlamı yok. Sen devlet olarak çocuklarını yetiştiremiyorsan bir yerde suç bizimdir. Bunu aşmamız lazım. Ortayı düz ortaokulda okudun, buradan fen lisesine gidecek. Kendisine en yakın yere gidecek. Fazla müracaat varsa lise kendi imtihanını yapar.

ETÜT merkezleri kalkacak mı?

ETÜT merkezleri kalktı diye biliyorum. Milli Eğitim’e talimatı verilmişti bunun. Takviye kursları var onların yerine.

TEOG ile birlikte üniversite sınavının kaldırılması da gündemde mi?


Bizim eğitim öğretimde çok ciddi bir dönüşüme girmemiz lazım. Bunların hiçbiri bizim geçmişimizde olan sistemler değil. Sonradan siyasi yaklaşımlarla eğitim öğretimin içerisine girmiş sistemler. Ben YÖK ile de bu konuyu görüştüm. Milli Eğitim ile de. Başbakan’la da bu konuda mutabık kaldık. En kısa zamanda gereken adımlar atılacak.

TEOG neden kaldırıldı? Peki şimdi ne olacak?