Emrah Serbes davası: Adli Tıp her şeyi ortaya çıkardı!

Türkiye’nin konuştuğu kazada flaş gelişme… Adli Tıp’tan gelen rapora göre şoför tarafında bulunan hava yastığındaki kan örnekleri ile Emrah Serbes’ten alınan kan örnekleri eşleşti.

Emrah Serbes davası: Adli Tıp her şeyi ortaya çıkardı!

Araçta bulunan bira şişesinde de Emrah Serbes’in DNA’sına rastlandı. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nden gelen rapora göre de Emrah Serbes hastaneye geldiğinde 1.25 promil alkollüydü…

Adli Tıp Kurumu raporunda Emrah Serbes’in DNA’sı ile eşleşen bulgular:

1- Aracın sol koltuk altından … ibareli teneke (bira) kutunun ağız kısmından alındığı bildirilen iki adet sürüntü örneği.


2- Olay yerinden alındığı bildirilen … ibareli ağzı kapaklı cam şişenin(su) ağız kısmından alındığı bildirilen iki adet sürüntü.

3- Aracın sol ön kapı camı içe bakan kısmından alındığı bildirilen 1 adet sürüntü örneği üzeri kan lekesi.

4- Aracın direksiyon hava yastığından alındığı bildirilen bir adet sürüntü örneği kan lekesi.

5- Aracın sağ ön göğüs torpido üzerindeki açılmış hava yastığından alınmış iki kan lekesi.

emrah serbes bira şişesi

Ne olmuştu?

İzmir-Aydın Otoyolu’nda 34 NT 5005 plakalı otomobil, Torbalı kavşağı yakınlarında Ayhan Özçelik (59) idaresindeki 35 TV 9335 plakalı otomobille çarpışmış, sürücü Özçelik ile 16 yaşındaki kızı Zeynep Özçelik kaza yerinde yaşamını yitirmiş, eşi Nilgün Özçelik ise ağır yaralanmıştı.

Sağlık ekiplerince Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan anne Özçelik, sevk edildiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru gözaltına alınmıştı.

“Teslim oluyorum itirafımdır”

Emrah Serbes, 208 Eylül’de sosyal medya hesabında yayımladığı fotoğraftaki notta kazaya karışan otomobili kendisinin kullandığını, yaşadığı şokla itiraf edemediğini, kazayı üstlenen arkadaşının cezaevinde kendisinin yerine tutuklu bulunduğunu, vicdan azabı çektiğini belirterek, “Teslim oluyorum. İtirafımdır” yazılı mesaj paylaşmıştı.


emrah serbes kaza itirafı

Tutuklama kararı

Notu paylaşmasının ardından Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı başvuran Serbes, önce savcıya ifade verdi. Emrah Serbes ardından, tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Serbes, tutuklanmıştı.

Emrah Serbes, Twitter’dan paylaştığı itiraf mektubunda şu ifadelere ver vermişti:

Kazanın sorumlusu benim

“22.09.2017 tarihinde İzmir-Aydın otobanında meydana gelen kazanın sorumlusu benim. Bu kazada aynı aileden bir baba-kız hayatını kaybetti, anne ise yoğun bakımda. Ölen genç kız, bir çocuk, 16 yaşında. Hiçbir şey bir genç kızın hayatından daha değerli değildir.

emrah serbes trafik kazası adli tıp raporu alkollü araç kullanma

Çarpışmanın önüne geçemedim

Bir rampanın ardından birden önümüze çıkan araca çarpmamak için elimden gelen bütün çabayı sarf ettim. Kaygan zemin nedeniyle yavaşlayamadığımdan direksiyonu bariyerlere kırdım ama çarpışmanın önüne geçemedim. Bariyerleri aşarak 3-4 takla attık ve sonunda demir tellere takılarak durduk. Açılan hava yastıkları ve aracın güvenlik sistemleri nedeniyle kazayı hafif sıyrıklarla atlattık. Kaza esnasında yanıma oturan Kenan Doğru ile birlikte aracın sunroofundan çıktık ve diğer aracın yanına gittik.

Olay anında kazayı üstlenemedim

Araçtakilerin nabızlarına baktım, anne hala hayattaydı. 112’yi aradık ama ambulans olay yerine çok geç geldi. Araçtan fırlayıp yolun kenarında yatan genç kızı görünce kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim.

Kazayı arkadaşım üstlendi

Kazayı, yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğru üstlendi. Şu an suçsuz olduğu halde cezaevinde yatmaktadır. Kenan’ı Beşiktaş tribününden tanırım, senelerce birbirimizi kolladık. Bu hadise nedeniyle hiç kimseye bir şey söylemeden sonuna kadar cezaevinde benim için yatabilecek bir insandır.

emrah serbes tutuklandı

Savcılığa geldim, teslim oluyorum

Ama aradan günler geçtikçe bu sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım. Savcılığa geldim ve kendim teslim oluyorum. Hayatını kaybedenleri geri getirmeyecek olsa da cezam neyse çekmeye hazırım. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dilerim. Keşke bu kazada ben ölseydim. Hayatı boyunca haktan hukuktan adaletten bahsetmiş biri olarak bundan sonra doğan her gün benim için bir azap olacak. Suçun cezasından kaçabilirsin ama vicdanın azabından kaçamazsın.”

Emrah Serbes, bu açıklamayı yaptıktan sonra İzmir Torbalı Adliyesi’ne giderek savcılığa teslim olmuş, işlemlerin ardından tutuklanmıştı.

Emrah Serbes ne kadar ceza alabilir?

Birden fazla kişinin öldüğü trafik kazası durumunda 2 ile 15 yıl arasında ceza istemiyle yargılama yapılabileceğini belirtiliyor. Ayrıca kazada “bilinçli taksir” olması durumda TCK’nın 21. ve 22. maddelerine göre cezanın ağırlaştırılabileceği de ifade edildi.

Kazayı Emrah Serbes adına üstlendiği öne sürülen Kenan Doğru’nun da TCK’nın 270. maddesi gereği “suçu üstlenme” kapsamında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkarılabileceği de bildirildi.

Hız limiti uygulaması hakkında Emniyet’ten açıklama