Hamile kadından erkeğe yapılan kan nakli öldürüyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre hayatında en az bir kez hamilelik yaşamış kadınlardan kan nakli yapılan erkeklerin ölüm riski, donörü hiç hamilelik yaşamamış erkeklerinkine göre daha yüksek.

Hamile kadından kan nakli yapılan erkeklerin ölüm riski

Hamile kadından kan nakli yaptıran erkeklerde ölüm tehlikesi

Hamile kadınlardan kan nakli yapılan erkeklerin ölüm oranı, başka donörlerden kan alan erkeklere oranla bir buçuk kat daha fazla. Bu veri Hollanda’da da yapılan bir araştırmanın sonucunda ortaya çıktı. Araştırmacılar hamile kadınlardan yapılan kan naklinin, hamilelik sırasında muhtemel bir bağışıklık sistemi değişikliği nedeniyle ölüme yol açtığını öngörüyor.

The Independent’in haberine göre, 10 yıllık verilerin incelendiği araştırma, hamilelik geçirmiş bir kadından kan almış 50 yaşın altındaki erkeklerin ölüm oranının başka donörlerden kan alanlardan bir buçuk kat fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırma bu durumun ölüm oranında yüzde 6’lık bir artış anlamına geldiğini ortaya çıkardı.


Hollanda’da 31 bin 118 hastanın incelendiği araştırma, incelenen vakaların yüzde 13’ünü oluşturan 4 bin erkeğin hamile kadınlardan kan nakli yapıldıktan sonra hayatını kaybettiğini gösterdi.

Hamile kadından kan nakli yapılan erkeklerin ölüm riski

Araştırmanın ortak yazarlarından Dr. Rutger Middleburg Journal of the American Medical Association dergisindeki makalesinde, “Hayatında en az bir kere hamilelik geçirmiş bir dönörden kan nakli gerçekleştirilen erkeklerin ölüm oranının, erkek bir donörden veya hamilelik geçirmemiş kadın bir donörden kan nakli yapılan erkeklere göre ciddi şekilde daha yüksek” diye yazdı.

Araştırma, hamilelik sırasında muhtemel bir bağışıklık sistemi değişikliğinin bu sonuçla bağlantılı olabileceğini öngörüyor.


Buna karşılık, İngiltere sağlık otoritesi NHS, hamilelik geçirsin veya geçirmesin tüm kadınlardan kan bağışı almaya devam ettiğini açıkladı. (DHA)

Cryonics: Ölmeden önce dondurularak dirilmeyi beklemek