MGK’dan flaş karar: Türk hava sahası kapatılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında OHAL’in 3 ay daha uzatılması için tavsiye kararı alındı. MGK’da aynı zamanda IKBY’ye yönelik yeni yaptırım kararları da alındı.

MGK flaş karar: Türk hava sahası kapatılsın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kritik MGK sona erdi. OHAL’in 3 ay daha uzatılması ile ilgili tavsiye kararı aldı. Türk hava sahasının IKBY’ye kapatılması ve İbrahim  Halil Sınır Kapısı’nın Merkezi Irak Yönetimince devralınması sürecinin  başlatılması hükümete tavsiye edilmiştir” denildi.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplandı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren toplantıdan önemli kararlar çıktı. Toplantıya ilişkin yayınlanan MGK bildirisi şöyle:


Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib’te “gerginliği azaltma görev gücü” kapsamında yürüttüğü harekât hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Suriye’de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, astana mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

Kuzey Irak’a yeni yaptırımlar: Türk hava sahası kapatılsın

Irak Anayasası’nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir. Türk Hava Sahası’nın IKBY’ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Merkezi Irak Yönetimi’nce devralınması sürecinin başlatılması hükumete tavsiye edilmiştir.


Kerkük operasyonu

Bu çerçevede Merkezi Irak Yönetimi’nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır. Merkezi Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihi derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir

Ohal 3 ay daha uzatılmalı

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm  terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal  değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın  hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak  üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması  kararlaştırılmıştır.”

Bakanlar Kurulu da toplandı


MGK’da alınan tavsiye kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde  saat 16.28’de başladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının süresi 19 Ekim’de doluyordu.

Kerkük operasyonu: Kerkük nerede? Stratejik önemi ne?