MGK’dan flaş karar: Türk hava sahası kapatılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında OHAL’in 3 ay daha uzatılması için tavsiye kararı alındı. MGK’da aynı zamanda IKBY’ye yönelik yeni yaptırım kararları da alındı.

MGK flaş karar: Türk hava sahası kapatılsın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kritik MGK sona erdi. OHAL’in 3 ay daha uzatılması ile ilgili tavsiye kararı aldı. Türk hava sahasının IKBY’ye kapatılması ve İbrahim  Halil Sınır Kapısı’nın Merkezi Irak Yönetimince devralınması sürecinin  başlatılması hükümete tavsiye edilmiştir” denildi.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplandı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren toplantıdan önemli kararlar çıktı. Toplantıya ilişkin yayınlanan MGK bildirisi şöyle:


Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib’te “gerginliği azaltma görev gücü” kapsamında yürüttüğü harekât hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Suriye’de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, astana mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

Kuzey Irak’a yeni yaptırımlar: Türk hava sahası kapatılsın

Irak Anayasası’nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir. Türk Hava Sahası’nın IKBY’ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Merkezi Irak Yönetimi’nce devralınması sürecinin başlatılması hükumete tavsiye edilmiştir.


Kerkük operasyonu

Bu çerçevede Merkezi Irak Yönetimi’nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır. Merkezi Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihi derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir

Ohal 3 ay daha uzatılmalı

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm  terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal  değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın  hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak  üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması  kararlaştırılmıştır.”

Bakanlar Kurulu da toplandı


MGK’da alınan tavsiye kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde  saat 16.28’de başladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının süresi 19 Ekim’de doluyordu.

Kerkük operasyonu: Kerkük nerede? Stratejik önemi ne?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.