Nihat Zeybekci: Coşmuş bir ekonomimiz var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ekonomisi hakkında herhangi bir endişelerinin olmadığını belirterek, “Ekonomimiz iyi durumda. Coşmuş olan bir ekonomimiz var” dedi.

Nihat Zeybekci: Coşmuş bir ekonomimiz var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuştu. Zeybekci’nin konuşmasının satır başları şöyle:

Gerek kurla gerekse faizle ilgili girişim yapanların, bir rant temin etmeleri bir rant almaları, bunda başarılı olamayacaklar.


Kuru sadece spekülatif haberlere dayandırmak da yanlış olur. İşin diğer yarısı da var. Dünyada da bir hareketlilik var. Dün Polonya’nın parası TL’den daha fazla para kaybetti.

Aşırı değerli dolar, ABD ekonomisi için iyi değil

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hamlesi, ABD Merkez Bankası (Fed) seçimi… Bahane ararsanız çok var ama şu bir gerçek, aşırı değerli dolar ABD ekonomisi için iyi değil…
Bunun geçici olduğunu hep birlikte göreceğiz. Yıl sonu geldiğinde parmakla gösterilen bir durum olacak.

Endişemiz yok, ekonomimiz iyi durumda. Coşmuş olan bir ekonomimiz var.
Bir işletmenin dönen varlıkları, raflarında olan varlıkları, ham malları var. Bunları topladığında ortaya bir sonuç çıkıyor. Türkiye’deki rafların ve kasanın arasında sıfır problem var.

Nihat Zeybekci: Elimizdeki nakite bakınca sıfır problem

Dün Türkiye’ye şu kuruluşlar finansman verecekti de vermeyecekti de diye şeyler çıktı. Türkiye’ye 1.1 euro civarında kaynak verdiler. Bunların Türkiye’de kullanma şartları vardır. Dün kendileri de açıkladı. Biz de söylüyoruz yalan. Gerek kurla, gerekse faizle ilgili rant almak isteyenlerin işleri. Bizim işletmemiz yani Türkiye’nin kamuyla özel tüm borçlarımıza bakınca, elimizdeki nakite de bakınca sıfır problem. O kadar net söylüyorum.

Dün Romanya, Macaristan gibi ülkeler TL’den daha çok değer kaybetti. Bir yandan ABD’nin bütçe çalışmaları gibi etkenler oldu. Dövizdeki yükselişin geçici olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Yüzde 6’nın çok daha üzerinde bir büyümeye gideceğiz. Türkiye tarihi zirve ile ihracatı kapatacak. Turizmde de öyle. Bu gelişmelerin Türkiye’ye çok olumlu etkisi olacaktır.
Piyasada parayı çekelim, talebi daraltalım gibi şeyler de söylendi. Bu Türkiye’ye zarar veren şeylerden bir tanesidir. Talebin biraz daha üzerinde üretim yapmalıyız. Piyasayı daraltan, talepleri aşağı çeken kendi enflasyonunu oluşturur zaten.

Et fiyatları

Gıdada eylülde gıda fiyatları 0.25 civarında aşağıya gitti. Diğerleri yukarı giderken gıdada düşüş oldu. Arzı artırmanın diğer bir yönünde ithalat. Onunla ilgili de tedbirler aldık. Baktık gördük ki olmuyor. Etle ilgili mesela. İstediğimiz sonucu alamayınca farklı yöntemler deniyoruz. Etle ilgili piyasayı regulite etmeyi kontrollü bir şekilde yapacağız.

Gümrük Ticaret Bakanlığımızın çalışmaları var. Üretildiği yerden, sepete girişe kadar her türlü yatırımı teşvik altına alıyoruz.

Nihat Zeybekci: Kur esnekliğine müdahaleye karşıyız

Bakan Nihat Zeybekci, “Kur esnekliğine bu süreçte müdahaleye karşıyız. Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Spekülatif hareketlere karşı yapılacak en güzel şey budur. Aman kendimizi garanti altına alalım anlamında söylemiyorum. Siz Merkez Bankası olarak, piyasada 30 milyon dolarlık alanda dönen oyunlar bir anda milyar dolarlar döner.”


dolar tarihi rekor fed abd başkanlık seçimi

Dolar, ABD büyüme verisiyle hareketlendi

Dolar kuru, ABD büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi sonrasında 3.81 seviyesinden bir anda 3.83 seviyesinin üzerine çıktı.

Uzun bir aradan sonra yeniden 3.80 seviyesinin üzerine çıkan ve bu sabah 3.84 seviyelerini test ettikten sonra 3.81 seviyelerine gerileyen dolar/TL, ABD büyüme verisinin ardından yeniden yukarı doğru hareketlendi.

ABD ekonomisi, 2’inci çeyrekte yüzde 3 büyüdü. Beklenti yüzde 2.6 olacağı yönündeydi.

Bu haber öncesinde 3.81 seviyelerinde bulunan dolar kuru, bir anda 3.83 seviyesinin üzerine çıktı. Kur, şu dakikalarda 3.8320 civarında hareket ediyor.

TL, son dönemde yurtiçindeki haber akışı, ABD ile ilişkiler ve jeopolitik risklerin baskısı, dolarda küresel değerlenme eğilimi gibi nedenlerle baskı altında bulunuyor.

Lira, Euro ve Altın düştü, Dolar yükselmeye devam ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dünkü toplantısında varlık alımlarının Ocak ayından Eylül ayına kadar aylık 30 milyar euro olacağını ve gerekli görülürse Eylül’den sonra da uzatılabileceğini açıkladı. Kurulun açıklamalarında enflasyondaki düşüşe vurgu yapılması ve buna bağlı olarak her an ek araçlar kullanılabileceğinin vurgulanması piyasalarda güvercin algılandı ve euro, karar sonrası oldukça sert düşüş yaşadı.

Son aylarda yaşanan düşüşlerde 1,17 tabanını koruyan EUR/USD dün bu desteği kırdı ve bugün 1,1615 seviyesine gerileyerek Temmuz’dan sonraki en düşük seviyeyi gördü.
Euro, ECB sonrası kayıp yaşarken Dolar ise, bütçe ve vergi reformunun senatoda kabul edilmesi ile yükselişini hızlandırdı, Dolar Endeksi de 94,75 direncine ulaşarak düşüş kanalını aştı.

Haftanın son işlem gününde dolar cephesinde yükseliş yaşanırken gelişen ülke varlıklarında da düşüş etkisini artırıyor. Dolardaki yükseliş ve euroda gerilemenin etkisiyle Ons Altın da 1,267$ desteği altına geriledi.

Dolar/TL 3.50'nin üzerini görebilir! dolar ne kadar yükselir

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Günün devamında ABD’den gelecek 3. Çeyrek GSYIH verisinin beklentileri koruması ile dolar tarafındaki yükseliş bir miktar daha artabilir.


Lira (TL) tarafında ise, gün başında yaşanan sert atakların ardından bir miktar toparlanma görülse de USD/TRY tekrar 3,8180 ile gün başı açılış seviyesine yükseldi. Günün devamında alımların sürmesi ile 3,85 psikolojik seviye test edilebilir.

Ekonomik kriz sinyalleri: Türkiye 2018’de alarm verecek!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.