Ruhsatsız silah taşımanın cezası caydırıcı değil!

Ateşli silahlarla işlenen şiddet suçları ruhsatsız silahlarla gerçekleşiyor. Ruhsatsız silah taşımanın cezası caydırıcı değil!

Ruhsatsız silah taşımanın cezası caydırıcı değil!

Ruhsatsız silah taşımanın cezası nedir?

Bireysel silahlanmanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artan bir güvenlik problemi olduğunu söyleyen Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar şöyle konuştu:

Her ülkenin kültürel, sosyolojik gerçekleri çerçevesinde silahlanmaya ilişkin siyaseti var. Türkiye de bireysel silahlanmanın kolayca gerçekleştiği ülkeler içerisinde yer alıyor. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun iki ayrı şekilde silah elde edebilme ve taşıma imkânı tanıyor. Bir tanesi silah bulundurma ruhsatı, diğeri de silah taşıma ruhsatı.


Ruhsatsız silahların suç oranı yüksek!

Mevzuatta silah bulundurma ruhsatını almanın çok kolay olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar şöyle konuştu:

“Türkiye’de bireysel silahlanmayla ilgili Umut Vakfı’nın yapmış olduğu çalışmalar var. Ateşli silahlarla işlenen şiddet suçlarının önemli çoğunluğu ruhsatlı olmayan silahlardan kaynaklanıyor. Bunu kullanacak insanlar zaten ruhsat için gerekli şartları taşımayan insanlar olabiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar
Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar – Altınbaş Üniversitesi

Kişinin ruhsatsız silahla yakalandığında cezası da çok düşük. Problem de buradan kaynaklanıyor. Çünkü ruhsatsız silaha ulaşmak çok kolay ve caydırıcı cezası yok. Türkiye’de parasını verdiğinizde çok kolay ateşli silah elde edebiliyorsunuz. Bu ateşli silahlar suça karışmadan yakalanırsa bir ila 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Çoğu zaman bu para cezasına çevriliyor.

Ruhsatsız silah taşımanın cezası caydırıcı değil!

Silaha erişim güçleşmeli!


Ruhsatsız silah bulunduran kişiyi yakaladığınızda gözünün yaşına bakmamalısınız. Silaha erişimi güçleştirmeli, silah ruhsatı almanın koşullarını daha sıkı hale getirmelisiniz, ruhsatsız silah bulunduran kişiyi yakaladığınızda gözünün yaşına bakmamalısınız, ağır yaptırımlar uygulamalısınız. Kişi ruhsatsız bir şekilde silah bulunduruyor ve taşıyorsa yakalandığı zaman hapse gireceğinin farkında olmalı. Silaha erişim güçleştirilmeli.

Bireysel silahlanma araştırma önergesini hangi parti reddetti?