İsrail Filistin arasında Kudüs tansiyonu: Batı Şeria’ya asker sevkiyatı

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından Hamas liderinden intifada çağrısı geldi. İsrail ordusu ise Batı Şeria’ya asker sevkiyatına başladı!

İsrail Filistin arasında Kudüs tansiyonu: Batı Şeria'ya asker sevkiyatı

Hamas lideri İsmail Haniye, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili konuştu. Haniye tüm Filistinlilere İsrail’e karşı ‘yeni bir intifada’ çağrısı yaptı.

Arapça ‘ayaklanma’ anlamına gelen intifada kavramı, Filistinlilerin ele geçirilen topraklar nedeniyle İsrail’e karşı ayaklanmasını anlatmak için kullanılıyor.


Filistin mücadelesi tarihinde ilki 1987-1993 yılları arasında ikincisi 2000-2005 yılları arasında olmak üzere iki intifada bulunuyor.

İsrail’den Batı Şeria’ya asker sevkiyatı

AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Batı Şeria’ya asker sevkiyatı yaptığını duyurdu. İsrail ordusunda yapılan açıklamada, “Yapılan askeri durum analizine göre, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı” ifadesi yer aldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD’nin adımından sonra çok sayıda ülkenin de benzer adım atarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını iddia etti.

Hamas lideri İsmail Haniye ise İsrail’e karşı yeni bir intifada çağrısı geldi. Haniye’in açıklamasında, “Siyonist düşman karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız” ifadesini kullandı.

Trump’ın kararına tepki yağıyor

ABD Başkanı Donald Trump dün akşam ABD’nin İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdığını açıklamıştı. Washington yönetiminin aldığı tek taraflı karara tepki yağıyor. Uluslararası toplum hemen devreye girdi. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den Trump’ın kararına karşı açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün merakla beklenen konuşmasında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurmuştu.

Filistin’den tepki

Filistin lideri Mahmut Abbas ise Ramallah’ta yaptığı açıklamada Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı. Abbas Amerikan yönetiminin bütün uluslararası ve ikili anlaşma ve uzlaşmaları ihlal etmeye karar verdiğini söyleyerek, “Trump’ın kararı Washington’ın barış sürecinden çekilme ilanıdır” dedi.


BM Genel Sekreteri: Çözüm dışında alternatif yok

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise konuya ilişkin New York’ta yaptığı açıklamada Ortadoğu’da iki devletli çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirterek, bir “B planı yok” dedi. “İsrail ile Filistinliler arasındaki barışı tehlikeye atabilecek tek taraflı her türlü tedbire karışı oldum” diyen Guterres, “Kudüs’ün statüsü BM Genel Kurul kararları temel alınarak her iki tarafından doğrudan müzakereleri kararlaştırılması gereken bir konudur” diye konuştu.

Almanya: Trump’ın kararı ateşe benzin dökmektir

Almanya Başbakanı Angela Merkel da Trump’ın kararını eleştirdi. Alman hükümeti adına açıklama yapan hükümet sözcüsü Steffen Seibert Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Alman hükümeti bu tutumu desteklemiyor çünkü Kudüs’ün statüsü iki devletli çözüm çerçevesinde müzakere edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise yaptığı açıklamada, Trump’ın kararının ateşe benzin dökme tehlikesini içerdiğini söyledi. Gabriel, “Ortadoğu’da zaten zor olan durumu ve İsrail-Filistin çatışmasını daha da tırmandırmasından endişe edilmeli” dedi.

Türkiye’den tepki

Trump’ın tartışmalı kararına Türkiye’den de tepki geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “ABD yönetimini bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM kararlarının açık bir ihlalidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabından Trump’ın kararını eleştirdi:

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın

AB Bakanı Ömer Çelik de Trump’ın Kudüs kararına tepki gösterdi. Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünya kınamalıdır. Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir karardır” ifadelerini kullandı.

ömer çelik kudüs israil tepkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Desteklemiyoruz!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Trump’ın kararını “üzüntü verici” diye tanımladı ve ülkesinin bu kararı desteklemediğini ifade etti.

İran: Karar yeni bir intifadaya yol açacaktır


İran Trump’ın kararını kınadı. İran medyası Dışişleri Bakanlığı’na dayandırarak verdiği haberinde, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararının uluslararası kararlara aykırı olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Bu gerçekçi olmayan, kışkırtıcı karar yeni bir intifadaya, şiddet ve radikalliğe yol açacaktır” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı