Afrin Harekatı: Türk askeri Burseya Dağı’nı ele geçirdi

Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin’in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, terör örgütü PYD/PKK’dan ele geçirildi.

türk askeri burseya dağı afrin harekatı mehmetçik

Zeytin Dalı harekatının 9. gününde, daha önce büyük bölümü ele geçirilen kritik Burseya Dağı’ndaki tüneller, beton koruganlar, mevziler uçak, tank ve obüslerle peş peşe vuruldu. Terör örgütü, dağın Afrin’e bakan yamacında bulunuyordu.

Öğlene doğru bombardımanın şiddeti azalırken, komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun ilerlemeye başlamasının ardından yoğun çatışma sesleri duyulmaya başlandı. TSK tarafından Afrin bölgesinde kritik öneme sahip Burseya Dağı’nın terör örgütünden alındığı açıklandı.


türk askeri burseya dağı afrin harekatı mehmetçik

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, “Bak dokuzuncu gün. Kaç kişi etkisiz hale getirildi? 484. Az önce Komutan ile görüştüm. ‘Sayı kaç oldu’ dedim. ‘484. İnşallah biraz sonra Burseya Tepesi’ni de düşüreceğiz’ dedi. Bütün bu zor şartlara rağmen Mehmedimiz yürüyor” diye konuştu.

Afrin Harekatı'nda topçu birliklerimiz
Afrin Harekatı’nda topçu birliklerimiz

Sınırın sıfır noktasında konuşlu tank ve obüsler de terör hedeflerini peş peşe vurdu.
Öte yandan DHA’nın haberine göre Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısında kalan ve dün ele geçirilen Cinderesi bölgesine açılan kapı olan Ali Bekki köyüne de Türk tankları girdi.

Afrin Harekatı'nda topçu birliklerimiz
Afrin Harekatı’nda topçu birliklerimiz

Köydeki derin beton mevziler, yerle bir edildi. Yerel kaynaklar, kaçan teröristlerin halkı canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığını, Türk askerine karşı direnmek için ikna etmeye çalıştığını ancak destek bulamadığını söyledi. Çatışmalarda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği, birçoğunun da yerel halktan destek alamayınca kaçtığı belirtildi. Köylüler, terör örgütü içinde de çözülmeler olduğunu söyledi.

türk askeri burseya dağı afrin harekatı mehmetçik

Afrin Harekatı’nın başarıyla devam ettiğini belirten güvenlik uzmanı ve emekli asker Abdullah Ağar, Burseya’daki operasyonlar için “Beton koruganlar, gizli tüneller, ateş mevzileri, tuzaklar, EYP’ler, irtibat hendekleri var. Şehit verilmemesi, kayıpların azalması için bunların tek tek deşifre edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle de çok gerçekçi, başarılı, adım adım ilerlenen bir harekat yürütülüyor” diyor.


Afrin Harekatı'nda topçu birliklerimiz
Afrin Harekatı’nda topçu birliklerimiz
Afrin Harekatı: Burseya Dağı'na TSK tarafından yapılan bombardıman görüntüleri
Afrin Harekatı: Burseya Dağı’na TSK tarafından yapılan bombardıman görüntüleri
Afrin Harekatı: Burseya Dağı'na TSK tarafından yapılan bombardıman görüntüleri
Afrin Harekatı: Burseya Dağı’na TSK tarafından yapılan bombardıman görüntüleri
türk askeri burseya dağı afrin harekatı mehmetçik
Afrin Harekatı: Burseya Dağı’na TSK tarafından yapılan bombardıman görüntüleri

Afrin Harekatı’nda dün neler yaşandı?

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘Zeytin Dalı’ harekâtı dün, bölgede hava koşullarının düzelmeye başlamasıyla birlikte hız kazandı. TSK ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün öğle saatlerinde stratejik açıdan çok önemli bir hamle yaparak Afrin’in kuzey batısında kent merkezi yolu üzerinde bulunan Ali Bekki köyünü aldı.

ÖSO kuvvetleri
ÖSO kuvvetleri

Taşlık bir araziye sahip olan köyde, terör örgütü PYD-PKK’nın barınak ve sığınaklarının yanı sıra eğitim kampının da olduğu öğrenildi. Köyün ele geçirilmesinde çıkan çatışmada en az 10 PYD/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendiriliyor. TSK ve ÖSO birliklerinin 20 Ocak’ta başlattığı harekat kapsamındaki kara operasyonunda, Adamanlı, Haftar, Hay Oğlu, Ömer Uşağı, Marso, Şeyh Abid, Karmanlı, Bali Köy, Kurni ve Mahmud Ubasi köyleri ile Syria Tel tepesi terör örgütünden alınmıştı.

Afrin Harekatı’nda meskun mahal operasyonu

TSK ve ÖSO güçleri ele geçirilen yerlerde güvenlik noktaları kurmaya başladı. Kent merkezine doğru ilerleyiş devam ederken, arazide mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehlikesi de artmaya başladı. Mayın imha timleri ile insansız mayın tarama ve imha araçları devreye sokularak, birlikler için güvenli yol açma çalışmaları devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın daha önce Doğu ve Güneydoğu’da yerleşim yerlerinde açtığı hendekler ve kurduğu barikatlar gibi Afrin ve çevresindeki tuzaklara karşı TSK’nın meskun mahal operasyonları yapmaya hazırlandığı öğrenildi. İstihbarat birimleri, harekâtla köşeye sıkışan PYD-PKK’lı teröristlerin sivil kıyafetler giyerek gizlenmeye çalıştıklarını tespit etti. TSK ve ÖSO’nun Afrin içindeki harekâtına sınır hattında konuşlu Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile destek verilirken, havadan da savaş uçakları ve ATAK helikopterleri ihtiyaç duyulduğunda taarruzda bulundu.

TEL RIFAT’A KUŞATMA YOK

ÖSO içindeki Sultan Murad Tümeni Komutanı Ahmed Osman’ın BBC’ye yaptığı, “Tel Rıfat ve çevresindeki köyleri de ele geçirmeyi planlıyoruz” açıklaması, Türk askeri kaynakları tarafından yalanlandı.

2 askerimiz şehit; 1 haftada en az 477 terörist etkisiz hale getirildi

GENELKURMAY Başkanlığı’ndan akşam saatlerinde yapılan açıklamada dün PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmalarda iki askerin şehit düştüğü, 11 askerin de hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığı bildirildi. Çatışmalarda ÖSO da iki can kaybı verirken, dört ÖSO mensubu da yaralandı. Dün öğleden sonra 22 savaş uçağı ile yapılan taarruzlarda 42 hedefin imha edildiğinin belirtildiği açıklamada, 53 teröristin de etkisiz hale getirildiği vurgulandı. Böylece harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 447 oldu.


TSK, dün sabah yaptığı açıklamada en az 394 teröristin öldürüldüğünü, hava taarruzlarıyla 340 hedefin imha edildiğini duyurmuştu.

Kardak gerilimi: Yunan bakan adaya yaklaştırılmadı!