Deniz Yücel serbest bırakıldı

Türkiye’de bir yıldır tutuklu bulunan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı. Alman Die Welt gazetesinin duyurduğu tahliye kararını, Almanya Dışişleri Bakanlığı da doğruladı.

Deniz Yücel serbest bırakıldı die welt kimdir

Deniz Yücel kimdir?

Deniz Yücel 1973 doğumlu Türk asılı Alman gazeteci, köşe yazarı ve yazardır. Yücel, Almanya’nın etkin gazetelerinden Die Welt’in Türkiye temsilciliğini sürdürmektedir.

Yücel, Berlin Özgür Üniversitesi’nde siyaset bilimi okumuş, 1999 yılında serbest gazeteci olarak meslek hayatına başlamıştır. 2002 yılında sol eğilimli haftalık Jungle World gazetesine girmiş, 2007’de yine sol tandanslı die tageszeitung gazetesine geçmiştir. Orada değişik konular hakkında yazdığı zaman zaman mizahi zaman zaman polemik tarzındaki köşe yazılarıyla Almanya’nın tartışılan yazarlarından biri olmuştur.


2015 yılında liberal-muhafazakar yayın çizgisiyle bilinen Die Welt gazetesine geçmiş, aynı zamanda gazetenin Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Alman televizyon kanallarındaki tartışma programlarına sıklıkla konuk olarak katılmaktadır.

Deniz Yücel, 2011 yılında Kurt Tucholsky Edebî Yayıncılık Ödülü’ne layık görülmüş, 2014 yılında aralarında Özlem Topçu ve Mely Kıyak’ın da olduğu bir grup gazeteci arkadaşıyla birlikte Hate Poetry adı altında oluşturdukları ırkçılık karşıtı gösteri için Almanya’da Yılın Gazetecisi seçilmiştir.

Yazarın 2014 yılında yayımladığı ve Gezi Parkı protestolarını esas alarak bir “muhalif Türkiye” portresi çizdiği Taksim ist überall (“Her yer Taksim”) isminde bir kitabı mevcuttur.


14 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Deniz Yücel savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından terör propagandası ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek iddiasıyla tutuklandı. Kendisinin gözaltı durumu ve soruşturması hâlen devam etmektedir. Aynı zamanda bu dönemde televizyon yapımcısı Dilek Mayatürk ile Silivri Cezaevi’nde evlendi.

Silivri’deki adaşım Deniz Yücel’e mektup