Deniz Yücel serbest bırakıldı

Türkiye’de bir yıldır tutuklu bulunan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı. Alman Die Welt gazetesinin duyurduğu tahliye kararını, Almanya Dışişleri Bakanlığı da doğruladı.

Deniz Yücel serbest bırakıldı die welt kimdir

Deniz Yücel kimdir?

Deniz Yücel 1973 doğumlu Türk asılı Alman gazeteci, köşe yazarı ve yazardır. Yücel, Almanya’nın etkin gazetelerinden Die Welt’in Türkiye temsilciliğini sürdürmektedir.

Yücel, Berlin Özgür Üniversitesi’nde siyaset bilimi okumuş, 1999 yılında serbest gazeteci olarak meslek hayatına başlamıştır. 2002 yılında sol eğilimli haftalık Jungle World gazetesine girmiş, 2007’de yine sol tandanslı die tageszeitung gazetesine geçmiştir. Orada değişik konular hakkında yazdığı zaman zaman mizahi zaman zaman polemik tarzındaki köşe yazılarıyla Almanya’nın tartışılan yazarlarından biri olmuştur.


2015 yılında liberal-muhafazakar yayın çizgisiyle bilinen Die Welt gazetesine geçmiş, aynı zamanda gazetenin Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Alman televizyon kanallarındaki tartışma programlarına sıklıkla konuk olarak katılmaktadır.

Deniz Yücel, 2011 yılında Kurt Tucholsky Edebî Yayıncılık Ödülü’ne layık görülmüş, 2014 yılında aralarında Özlem Topçu ve Mely Kıyak’ın da olduğu bir grup gazeteci arkadaşıyla birlikte Hate Poetry adı altında oluşturdukları ırkçılık karşıtı gösteri için Almanya’da Yılın Gazetecisi seçilmiştir.

Yazarın 2014 yılında yayımladığı ve Gezi Parkı protestolarını esas alarak bir “muhalif Türkiye” portresi çizdiği Taksim ist überall (“Her yer Taksim”) isminde bir kitabı mevcuttur.


14 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Deniz Yücel savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından terör propagandası ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek iddiasıyla tutuklandı. Kendisinin gözaltı durumu ve soruşturması hâlen devam etmektedir. Aynı zamanda bu dönemde televizyon yapımcısı Dilek Mayatürk ile Silivri Cezaevi’nde evlendi.

Silivri’deki adaşım Deniz Yücel’e mektup


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.