İran’da düşen Türk jetindeki Mina Başaran ve 7 arkadaşı

Dubai’den İstanbul’a hareket eden özel jet, İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde düştü. 2’si kadın pilot, 1’i hostes, 8’i yolcu 11 kişi hayatını kaybetti. Başaran Holding’e ait olan jette Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ve 7 kız arkadaşı bulunuyordu.

iran düşen jet uçak kazası mina başaran

İran’da düşen Türk jetindeki Mina Başaran ve 7 arkadaşı

11 Mart’ta saat 17.40’ta düşen özel jetin enkazına 21.30 sıralarında ulaşıldı. Bu sabah ajansların geçtiği son habere enkazdaki 11 cenazeye de ulaşıldı. AFP, cenazelerin helikopterle taşındığı ana ilişkin fotoğraflar geçti. TSK, AFAD personelini bölgeye intikal ettirmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca bir uçak görevlendirildiğini duyurdu.

İstanbul’a gelmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden havalanan Başaran Holding’e ait özel jet dün akşam ülkenin güneydoğusundaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kentine bağlı Durk Enar köyü yakınlarına düştü. Kazada 3’ü mürettebat 11 kişi hayatını kaybetti.

Mürettebat: Kaptan Pilot Beril Gebeş, İkinci Pilot Melike Kuvvet, Kabin Memuru Eda Uslu

Yolcular: Mina Başaran Liana Hananel, Zeynep Coşkun, Jasmin Baruh, Aslı İzmirli, Ayşe And, Sinem Akay ve Burcu Urfalı.

Mina Başaran

Mina Başaran
Mina Başaran

Ailenin tek kızı olan ve işleri babasından devralmaya hazırlanan Mina Başaran 28 yaşında. Ekim ayında işadamı Murat Gezer ile nişanlanan Mina Başaran, bekarlığa veda partisinden dönüyordu. Mina Başaran, 2013 yılında Başaran Grubu Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Gıda, turizm, yatçılık, inşaat ve enerji alanlarında iş yapan Hüseyin Başaran’ın işlerindeki en büyük yardımcısı kızı Mina Başaran’dı. Başaran, Koç Üniversitesi’nde işletme bölümünü okuduktan sonra European Business School’da lüks marka yönetimi üzerine master eğitimi almıştı.

Sinem Akay

Sinem Akay
Sinem Akay

İstanbul doğumlu Akay, Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Ardından İtalya’da moda üzerine eğitim veren Polimoda Firenze’de yüksek öğrenimini yaptı. Moda ve giyim sektöründe çalışıyordu.

Burcu Urfalı

Burcu Urfalı
Burcu Urfalı

İstanbul Teknik Üniversitesi tekstil ve moda tasarımı bölümünde başladığı eğitimini, çift diploma programı ile Fashion İnstitute of Technology New York’ta 2011 yılında tamamladı. Mezun olma projesi ile ‘Critic’s Award’ alan ilk Türk öğrenci oldu. Daha sonra İstanbul’a dönen Urfalı tasarımcı Hakan Yıldırım ile çalışmaya başladı. 2015 yılında Bug Uniform adında kendi şirketini kuran Urfalı, kurumsal firmaların personellerine üniforma tasarımı ve üretimi yapıyor.

Liana Kalma

Liana Kalma
Liana Kalma

İstanbul doğumlu olan Kalma, Saint Pulcherie Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi’ne gitti. Ardından da internette satış yapan Lilyandrarose şirketini kurdu.

Jasmin Baruh Siloni

Jasmin Baruh Siloni
Jasmin Baruh Siloni

İstanbul doğumlu olan Siloni, Hisar Okulları’nı bitirdikten sonra Koç Üniversitesi’ne gitti. Ardından ise mücevher tasarımcısı olarak çalışmaya başladı.

Ayşe And

Ayşe And
Ayşe And

İstanbullu olan And, Saint Benoit Lisesi’ni bitirdi. Ardından New York Ackerman Institute’yi bitirdi ve Türkiye’de psikolog olarak çalışmaya başladı.

Aslı İzmirli

Aslı İzmirli
Aslı İzmirli

İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu olan Aslı İzmirli, mücevher tasarımcısı. Son olarak İzmia Jewelry adlı kendi şirketini kurdu.

Zeynep Coşkun

Zeynep Coşkun
Zeynep Coşkun

Bursa’da Toyota Akkoyunlu Şirketinin sahibi iş adamı Orhan Coşkun’un kızı olan Zeynep Coşkun da Mina Başaran’ın en yakın arkadaşları arasındaydı.

Kaptan Pilot Melike Kuvvet (solda) ve Kabin Memuru Ece Uslu'nun kazadan önce çekilen son fotoğrafı
Kaptan Pilot Melike Kuvvet (solda) ve Kabin Memuru Ece Uslu’nun kazadan önce çekilen son fotoğrafı

Kara kutu bulundu

İran’da düşen özel Türk uçağında hayatını kaybedenlerden 8 kişinin cesedi tespit edildi, uçağın kara kutusu da bulundu. İran’ın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen Başaran Holding’e ait özel uçak kazasında hayatını kaybedenlerden 8 kişinin cesedinin tespit edildiği bildirildi.

başaran holding uçak kazası jet kazası enkaz
Enkaz fotoğrafları

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya konuşan Çaharmahal ve Bahtiyari eyaleti Kızılay Kurumu Arama Kurtarma Birimi Başkan Yardımcısı Rıza Zahiri, gece saat 03.00 sıralarında arama kurtarma timinin olay yerine ulaştıklarını, dağcılardan oluşan timin, 8 cesedi teşhis ettiklerini söyledi.

Zahiri, 2 cesedin yanık ve parçalanma nedeniyle teşhis edilemediğini 1 cesedin ise arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Öte yandan Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Vali Yardımcısı Cafer Meydani, düşen uçağın kara kutusunun bulunduğunu bildirdi.

başaran holding uçak kazası jet kazası enkaz
Enkaz fotoğrafları

Meydani, kara kutunun Kiyar ilçesindeki Helen Dağı’nda bulunduğunu kaydetti.

Akşam saatlerinde İstanbul’a gelmek için Birleşik Arap Emirlikleri’nden havalanan Başaran Holding’e ait özel Türk uçağı, ülkenin güneybatısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kentine bağlı Kiyar ilçesinin Durk Enar köyü yakınlarına düşmüş, kazada 3’ü mürettebat 11 yolcunun hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

indigo dergisi google news

Başaran Holding uçak kazası raporu: Saniye saniye kokpitte yaşananlar