Açıköğretim sınavında şok soru!

Anadolu Üniversitesi, 14-15 Nisan tarihleri arasında yaptığı Açıköğretim Sınavı’nda öyle bir soru sordu ki…

açıköğretim sınavı cinsiyetçi soru anadolu üniversitesi

Açıköğretim Sınavı sorusu ve cevap anahtarında verilen sorunun çözüm, Türkiye’nin en büyük eğitim kurumlarından birinin cinsiyetçi bakışını gözler önüne serdi.

Eski CHP Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur, sosyal medya hesabından sınavda sorulan bir soruyu paylaştı.

Soruda, şıklarda verilen hangi mesleğin “kadının evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayan” meslekler arasında yer almadığı soruldu.


Açıköğretim sınavı cinsiyetçi soru:

Anadolu Üniversitesi’nin 14-15 Nisan 2018 tarihleri arasında yaptığı Açıköğretim Sınavı için açıklanan soru ve cevap anahtarındaki çözümü şöyle verildi:

SORU: Aşağıdakilerden hangisi, kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?

A) Hemşirelik

B) Hasta bakıcılık

C) Ev temizliği

D) Mühendislik

E) Öğretmenlik

ÇÖZÜM: Kadın, toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. Mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. Toplumda bakım ve çocuk yetiştirme gibi kadınla ilişkilendirilen yükümlülükleri özünde taşıyan diğer meslekler, kadına yakıştırılan basmakalıp meslekler arasında yer alır. Doğru cevap D’dir.

Melda Onur’dan tepki: Allah sizi kadın mühendise doktora muhtaç etsin!


Eski milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur da soruyu paylaştıktan sonra “Hiç mi utanmanız yok? Allah sizi kadın mühendise, doktora muhtaç etsin ABV!!!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Astroloji: 16 – 22 Nisan 2018 haftalık burç yorumları