Dolar rekor üstüne rekor kırdı: Yükselmeye devam eder mi?

Güne yükselişle başlayan Dolar / TL kuru 4,0436 ile tarihi rekor kırdı. Dolar yükselmeye değer mi? 4,05 olan psikolojik seviye takip ediliyor.

Dolar rekor üstüne rekor kırdı: Yükselmeye devam eder mi?

23 Mart Asya seansında 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY kuru, geçen hafta 4,0150 seviyesinden 3,9350’ye sert düşüş yaşamış ancak bu düşüş kısa süreli kalmıştı.

Haftaya 3,96 direncinde başlayan kur, ilk etapta 3,99 seviyesini aştı, devamında 4,0270 seviyesine yükselen kur, bugün 4,0436 seviyesine yükselerek rekor kırdı.


TL, Marta ayında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken Nisan’da da bu kaybını sürdürüyor. TL, bugün USD karşısında %1,0 kayıpla en çok düşen gelişen ülke parası oldu.

Piyasalarda TL satışlarının hızlanmasında küresel endişelerle beraber iç faktörlerin de etkili olduğu görülüyor. Son günlerde dövizdeki yükselişe karşın TCMB’nin aksiyon almayacağı beklentisi de artarken bu algı TL satışlarını destekliyor.

Dolar / TL neden yükseliyor?

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret kotası, gelişen ülkeleri de zorluyor, ancak Türk Lirası, Güney Afrika Randı ve Brezilya Reali gibi kırılganlığı yüksek paraların kayıpları daha fazla oluyor.

Küresel gelişmeler kurun ana belirleyicisi olmayı sürdürürken, USD/TRY jeopolitik ve iç siyasi gelişmelerden de etkileniyor. Dolar endeksi, 89,93 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi 1.2270’de hareket ediyor.

Günün devamında 4,0365 rekor seviyesinin aşılması ile 4,05 psikolojik seviye takip edilecek.

Son 8 yılın ekonomi tablosu:


Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisinin son 8 yılına ilişkin başlıca makroekonomik göstergelerinden derlenmiş grafikleri paylaştı. Eğilmez, “Bu kez ben yorum yapmayacağım. Herkes kendi yorumunu yapsın.” notunu düştü.

Kaynak: mahfiegilmez.com

ABD-Çin arasında ticaret savaşları kızışıyor: Ticari serbestleşmeye Donald Trump tehdidi