Küba’nın sunduğu yatırım fırsatları neler?

DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman “Küba’nın asıl önemi Türk iş dünyası için başta turizm olmak üzere önemli yatırım fırsatları barındırmasından geliyor. Küba’nın sunduğu yatırım fırsatlarını kaçırmayalım” dedi.

Küba'nın sunduğu yatırım fırsatları neler?

“Karayipler’in dünya ile her geçen gün bütünleşen en büyük ekonomisi ile işbirliğimizi geliştirelim” diye konuştu. Kutman, İş Konseyi’nin düzenlediği ‘Küba, 2013 – 2016 Fotoğraf Sergisi’ açılışı için verdiği davette açıklamalarda bulundu.

Davete katılan Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, “Türkiye’de ilaç üretimi bizim için mümkün. Bunu yaptığımız ülkeler var. Türkiye’de bazı saygın kuruluşlarla Türkiye’de ortak ilaç üretimi için görüşmeler yapılıyor” dedi. Nunez, ülkesinde Türk yatırımcılar için turizm, tarım, işlenmiş gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında fırsatlar bulunduğunu ifade etti.


DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi’nin düzenlediği ve dört yıl boyunca günlük hayattan çekilen fotoğraflardan oluşan ‘Küba, 2013-2016 Fotoğraf Sergisi’ açıldı. Serginin açılışı nedeniyle Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez’in katılımıyla iş ve sanat dünyası mensuplarına bir davet veren DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Küba ile ticaretimiz potansiyelinin altında seyrediyor. Rakamlar hala mütevazı olmasına rağmen 2017’de ihracatımız, 2016’ya göre yüzde 158 artış göstererek 7,9 milyon dolardan 20,4 milyon dolara yükseldi” dedi. Kutman, 2015 yılından bu yana iki ülke ilişkilerinin hızla geliştiğine dikkat çekti.

Küba’nın Türkiye için asıl öneminin Türk iş dünyası için başta turizm olmak üzere önemli yatırım fırsatları barındırmasından geldiğini söyleyen Kutman, “Küba’nın sunduğu bu fırsatları kaçırmayalım. Karayipler’in dünya ile her geçen gün bütünleşen en büyük ekonomisi ile işbirliğimizi geliştirelim” diye konuştu. THY’nin İstanbul – Havana uçuşlarının önemine değinen Kutman, “Direkt uçuşlar iki ülkenin kültürel ve ekonomik ilişkilerinde çarpan etkisi yapıyor” şeklinde konuştu.


En büyük olunca çoklu yerel şirket haline geldik

Global Yatırım Holding’in bağlı şirketi Global Ports Holding’in 7 ülkede ikisi ticari olmak üzere 15 liman ile dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olduğunu hatırlatan Kutman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyüdükçe dünyanın dört bir yanındaki duraklarla temasa geçiyoruz. Karayipler’e özel bir ilgimiz var. Küba’nın kalplerimizde ayrı bir yeri var. Küba’yı sayısız defa ziyaret ettik. Ülkemizde de Küba’ya ilgi her yıl giderek artıyor. Daha fazla insanın bu güzel ülkeye gitmesine aracılık edersek mutlu oluruz.”

Küba'nın sunduğu yatırım fırsatlarını kaçırmayalım

Tarım, işlenmiş gıda, yenilenebilir enerji ve turizmde fırsatlar var

Davette konuşan Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ise ülkesinde Türk yatırımcılar için turizm, tarım, işlenmiş gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında fırsatlar bulunduğunu ifade etti. Küba’nın ilaç ve genel olarak sağlık sektöründeki gelişmişliğinin bütün dünyanın farkında olduğunu söyleyen Nunez, “Türkiye’de ilaç üretimi bizim için mümkün. Bunu yaptığımız ülkeler var. Türkiye’de bazı saygın kuruluşlarla Türkiye’de ortak ilaç üretimi için görüşmeler yapılıyor” diye konuştu. Nunez, sağlık turizminde de Türkleri Küba’ya beklediklerini belirtti.

Türk turist sayısı 20 bine ulaştı


Nunez, THY’nin direkt Havana seferlerinin başlamasının ardından Küba’yı ziyaret eden Türk turist sayısı önemli bir artış gösterdiğini anlatan Nunez, “Türk turist sayısı son olarak 20 bine ulaştı” dedi. Karşılıklı ticaret hacminin olması gerektiği düzeyde seyretmediğini kaydeden Nunez, bununla birlikte artacağına inandığını kaydetti.

Turizmde ucuz olmak da yetmiyor!