Tatil planı yaparken 8 Temmuz tarihine dikkat!

Cumhuriyet tarihindeki en kritik seçimlerden biri yapılacak. Tatil programı 24 Haziran’ı kapsayan vatandaşların yüzde 75’i rezervasyonlarını iptal etti. Ancak seçimin ikinci tur oylamaya kalma ihtimali var. 8 Temmuz için iptal oranı ise sadece yüzde 10.

Tatil planı yaparken 8 Temmuz tarihine dikkat seçim ikinci tur

Erken seçim açıklaması tatilcilerin planlarını da değiştirdi. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin 24 Haziran’a alınmasıyla birlikte peş peşe rezervasyon iptalleri geldi. Ancak unutulan bir nokta var: Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalabilir. Türkiye 8 Temmuz günü yeniden sandık başına gidebilir…

24 Haziran rezervasyonlarının tamamı iptal olacak

Erken seçim kararı ile birlikte 24 Haziran’daki iptaller önceki gün itibarıyla yüzde 75’e ulaştı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ihtimalini gözönünde bulundurup, 8 Temmuz haftası için yapılan tatil planlarını da ertelemek gerekiyor. Ancak turizm şirketleri 8 Temmuz için yapılan rezervasyonlarda iptal oranının sadece yüzde 10’da kaldığını söyledi. Turizmciler iptallerle ilgili şöyle dedi: “Birkaç gün içinde 24 Haziran tarihine yapılan rezervasyonların tamamına yakınının iptal edilmesini bekliyoruz. 8 Temmuz’daki iptallerde normal günlerden bir fark yok. İptal oranı sadece yüzde 10’da kaldı. Tatilciler ikinci turu unutuyor olabilir.”


Tatilini kısaltanlar da var

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, “Seçimden dolayı gerçekleştirilen rezervasyon iptallerinin ücretini ödüyoruz” dedi. Polatoğlu, rezervasyon iptalleriyle ilgili snet bir rakamın verilemeyeceğini belirtti. Cem Polatoğlu, “Ayrıca seçim tarihine göre tatilini bir gün kısaltıp dönüş yapmak isteyenler de oluyor. Örneğin 7 gece yerine 6 gece konaklayıp dönmek isteyenler oluyor. Bu talepleri de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bazı vatandaşlar da tatil programını temmuz ya da ağustos gibi dönemlere kaydırmak istiyor” ifadelerini kullandı. (Sözcü)

Yurt dışı seçim takvimi nasıl?

Yurt dışında oy verme işlemi 7 Haziran’da başlayacak, 19 Haziran’da sona erecek.

İkinci tur oylama olursa seçim takvimi nasıl olacak?

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 8 Temmuz 2018 Pazar günü ikinci oylama yapılacak.


İkinci oylama propaganda dönemi 25 Haziran’da başlayacak.

Yurt dışında ikinci tur oy verme işlemi 30 Haziran’da başlayacak, 4 Temmuz’da sona erecek.

Seçim propaganda dönemi 7 Temmuz saat 18.00’de sona erecek.


Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları 9 Temmuz’da, kesin sonuçları ise 12 Temmuz’da ilan edilecek.

YSK seçim takvimini açıkladı