TSK 23 Nisan şarkısındaki bu sözleri çıkardı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sosyal medya ve resmi web sitesinde paylaştığı 23 Nisan şarkısında çok bilinen ikinci kıtayı çıkarması dikkat çekti.

TSK 23 Nisan şarkısındaki bu sözleri çıkardı!

Odatv’nin haberine göre; yıllardır bilinen ve okullarda da söyletilen bu şarkının aslı üç kıtadan oluşuyor. TSK’nın yayınladığı videoda ise şarkının yalnızca birinci ve üçüncü kıtası yer alırken, ikinci kıtanın çıkartıldığı görülüyor.

Saip Egüz’ün yazdığı şarkının doğru söylenişi ve sözleri şöyle:

Sanki her tarafta var bir düğün.
Çünkü, en şerefli en mutlu gün.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.


Çıkarılan 2. kıta:

İşte, bugün bir meclis kuruldu,
Sonra hemen padişah kovuldu.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Bugün, Atatürk’ten bir armağan,
Yoksa, tutsak olurduk sen inan.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Saip Egüz kimdir?

1920 yılında İzmir’de doğan Saip Egüz, hayatını müziğe adadı ve birçok çocuk şarkısı yazdı. 1941-1942 öğretim yılında Gazi Eğitim Enstitüsü müzik bölümüne giren Saip Egüz, 1945 yılında müzik bölümünü bitirdikten sonra 1960 yılına kadar ortaöğretim kurumlarında müzik öğretmenliği yaptı. Önemli ses öğretmenlerinden eğitim alan Saip Egüz, 1961-1962 yılında Almanya’nın Freiburg Yüksek Müzik Okulunda tek ve toplu ses eğitimi, koro ve modal system iҫinde ҫok seslilik ҫalıșmalarına katıldı.


1976-1980 yıllarında Ankara Hacettepe Üniversitesi Ҫocuk Gelișimi ve Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak ҫalıșmalarına devam ederken, TRT Müzik Dairesi Uzmanlığı görevini de üstlenmiști. TRT Müzik Dairesi bașkanı Cavidan Selanik ve Erҫıvan Saydam’ın ișbirliği ile ҫocuk korolarının kuruluşunda büyük emeği geçen Saip Egüz, bu güne dek ҫalıșmalarına devam eden TRT ҫocuk korolarının temelini atmıș ve gelișmesine öncülük etmiștir. Saip Egüz 12 Mayıs 1981 yılında hayatını kaybetti.

Meclis’te gergin oturum: Kılıçdaroğlu sert konuştu