TSK 23 Nisan şarkısındaki bu sözleri çıkardı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sosyal medya ve resmi web sitesinde paylaştığı 23 Nisan şarkısında çok bilinen ikinci kıtayı çıkarması dikkat çekti.

TSK 23 Nisan şarkısındaki bu sözleri çıkardı!

Odatv’nin haberine göre; yıllardır bilinen ve okullarda da söyletilen bu şarkının aslı üç kıtadan oluşuyor. TSK’nın yayınladığı videoda ise şarkının yalnızca birinci ve üçüncü kıtası yer alırken, ikinci kıtanın çıkartıldığı görülüyor.

Saip Egüz’ün yazdığı şarkının doğru söylenişi ve sözleri şöyle:

Sanki her tarafta var bir düğün.
Çünkü, en şerefli en mutlu gün.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.


Çıkarılan 2. kıta:

İşte, bugün bir meclis kuruldu,
Sonra hemen padişah kovuldu.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Bugün, Atatürk’ten bir armağan,
Yoksa, tutsak olurduk sen inan.
Bugün 23 Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Saip Egüz kimdir?

1920 yılında İzmir’de doğan Saip Egüz, hayatını müziğe adadı ve birçok çocuk şarkısı yazdı. 1941-1942 öğretim yılında Gazi Eğitim Enstitüsü müzik bölümüne giren Saip Egüz, 1945 yılında müzik bölümünü bitirdikten sonra 1960 yılına kadar ortaöğretim kurumlarında müzik öğretmenliği yaptı. Önemli ses öğretmenlerinden eğitim alan Saip Egüz, 1961-1962 yılında Almanya’nın Freiburg Yüksek Müzik Okulunda tek ve toplu ses eğitimi, koro ve modal system iҫinde ҫok seslilik ҫalıșmalarına katıldı.


1976-1980 yıllarında Ankara Hacettepe Üniversitesi Ҫocuk Gelișimi ve Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak ҫalıșmalarına devam ederken, TRT Müzik Dairesi Uzmanlığı görevini de üstlenmiști. TRT Müzik Dairesi bașkanı Cavidan Selanik ve Erҫıvan Saydam’ın ișbirliği ile ҫocuk korolarının kuruluşunda büyük emeği geçen Saip Egüz, bu güne dek ҫalıșmalarına devam eden TRT ҫocuk korolarının temelini atmıș ve gelișmesine öncülük etmiștir. Saip Egüz 12 Mayıs 1981 yılında hayatını kaybetti.

Meclis’te gergin oturum: Kılıçdaroğlu sert konuştu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.