Varikosel nedir? Erkeklerde kısırlığın en önemli sebebi

Her beş erkekten birinde görülen varikosel, testisteki kirli kanı kalbe götürmekle görevli olan toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkar.

Varikosel nedir? Erkeklerde kısırlık en önemli sebebi

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sarp Korcan Keskin, Bu hastalık testislerde ağrı yapar, cinsel fonksiyonları bozabilir ve çocuk sahibi olmayı engelleyebilir” diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Genellikle 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkan varikosel, çocuk sahibi olamayan çiftlerin kâbusu haline gelen bir hastalık. Varikosel testisteki kirli kanı kalbe götürmekle görevli olan toplardamarların genişlemesidir. Sebepleri halen çok açık olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 5 erkekten birinde görülüyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sarp Korcan Keskin hasatlıkla ilgili şunları anlattı…


Kendinizi muayene edin!

Her zaman bulgu veren bir hastalık değildir. Tanı konan hastaların büyük bir çoğunluğu çocuk sahibi olamama şikâyeti ile üroloji uzmanına başvururlar. Ancak kendinizde varikoselden şüphe ediyorsanız şu bulgulara dikkat etmelisiniz:

  • Testislerde ağrı (özellikle sol),
  • Yumurtalık kesesinde dışarıdan görülebilen solucan benzeri damarsal yapılar,
  • Testiste ele gelen lastik benzeri yapılar (genişleyen damarlar).

Varikoselin oluşum sebepleri halen net değildir. Yani dar pantolon veya iç çamaşırının neden olduğu bilgisi doğrudur diyemeyiz.


Her hastada tedavi şart değil

Hastalığın tanısı muayene ile konan bir hastalıktır. Gözle görülebilen varikosel 3. derece olarak sınıflandırılır. Üroloji uzmanı doktor tarafından yapılan elle muayenede varikosel tanısı konmuş ise ikinci aşamada sperm tahlili ve testislerin renkli ultrasonu ( skrotaldoppler ultrasonografi) yapılır. Buradaki amaç bu hastalığın tedavi gerektirip gerektirmediğini ortaya çıkarmaktır. Tedavi edilecek olan varikosel hastalarında çocuk sahibi olamama, sperm değerlerinde düşüş, hormonal problemler veya ağrı gibi ek bir durumun olması gereklidir.

Erkekte kısırlığın en önemli sebebi: Varikosel

Düzenli olarak doktora gidin

Eğer ilerlemiş bir varikoseliniz varsa ve bu durum testislerin normal fonksiyon göstermesini, testosteron ( erkeklik hormonu) üretimini etkiler ise hastalık cinsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açabilir. Varikoselprogresif ( ilerleyici ) bir hastalıktır. Aynı zamanda hastalığın derecesi değişmese bile sperm değerlerindeki bozulma ilerleyici olabilir. Bu nedenle varikosel teşhisi konan hastaların ameliyat edilmeseler bile düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Ameliyat en etkili çözüm!

Her varikosel hastası ameliyat olmak zorunda değildir. Ancak varikoselin tek tedavisi ameliyattır. Herhangi bir ilaç veya buna benzer tedavinin bilimsel geçerliliği yoktur.Günümüzde varikosel hastalığının tedavisindeki altın standart operasyon tekniği mikrocerrahi ile varikoselektomi ameliyatıdır.


Mikroskopik varikoselektomi mantık olarak yıllardır uygulanan hastalığın ameliyatının aynısıdır. Ancak burada cerrahın özel ameliyat için tasarlanmış mikroskop ile insan gözünün gördüğünü 20 katına kadar yakınlaştırılmış ve detaylı görüntü ile ameliyatı yapma şansı vardır. Bu sayede oldukça küçük bir alanda yapılan ameliyat komplikasyon riski azaltmakla beraber ameliyatın başarı şansı da artmaktadır.

Erkeklerde kısırlığı önleyen yiyecekler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.