Dolar’da yeni rekor! Gösterge faizi 2009’dan beri en yüksek seviyede

Enflasyon tahminlerinin beklentinin üstünde gelmesiyle Dolar / TL yeni tarihi rekorunu kırdı. Gösterge faizi Mart 2009’dan beri en yüksek seviyede!

Dolar yeni rekor! Gösterge faizi 2009'dan beri en yüksek seviyede

Dolar/TL’de yeni rekor seviye 4,2879

Dün tahminlerin üzerinde gelen enflasyonun ardından 4,2447 ile rekor seviyeye çıkan Dolar/TL, bugün ABD tarım dışı istihdam öncesinde 4,22 seviyesinin üzerinde güne başladı.

• Gösterge tahvil faizi dün 40 baz puan artışla Mart 2009’dan sonra ilk kez yüzde 15’i aşarak yüzde 15,01’e ulaştı.


• Bankalar dün TCMB geç likidite penceresinden yüzde 13,50 faiz ile 83,65 milyar TL kullandı.

• TCMB’nin kotasyon GLP repo imkanı ile bankaların kullandığı miktar 25,96 milyar TL oldu.

• TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün yüzde 13,50 oldu.

Türkiye adım adım ekonomik krize mi gidiyor?

Öte yandan Emekliye ikramiye, öğrenciye af, imar barışını içeren Vergi ve Diğer Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Tasarı Komisyon’dan geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “S&P’nin not düşürmesi Türkiye için herhangi bir şey ifade etmiyor.” dedi.

Gösterge faizi nedir?

Gösterge tahvil faizi Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen, ikincil piyasada en çok işlem gören, likiditesi yüksek, vadesine yaklaşık 2 yıl kalmış olan ve 3 veya 6 ayda bir kupon (faiz) ödemesi yapan devlet tahvilinin faizine verilen isim.


Dolar / TL üst üste rekor kırıyor!

11 Nisan’da 4,1935 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY kuru, sonrasında gerek jeopolitik risklerin azalması gerekse yurt içinde siyasi belirsizliğin kalkması ile 4,0060 seviyesine kadar geriledi.

TCMB’nin GLP oranında 75 bp faiz artışına gitmesi ile 4,03 desteğine gerileyen kur, bu haftaya bu destekten hafif alıcılı başladı. Ancak devamında ilk olarak hükümetin açıkladığı ve 24 milyar TL’lik maliyeti olan ‘Torba Yasa’nın bütçe açığını artıracağı endişesi ile bir miktar gerileyen TL, sonrasında S&P kararı ve enflasyon verisi ile rekor düşüş yaşadı.

S&P, cari açık, yüksek enflasyon, bütçe açığı ve dış finansman zorluğunu gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu indirdi. Bu kararın ardından önce 4,12 ve ardından 4,1860 seviyesine yükselen USD/TRY kuru, dün açıklanan enflasyon verisinin ardından rekor tazeledi.

Yıllık enflasyon artışı yüzde 10,85

Enflasyon, Nisan ayında aylık %1,87 ve yıllık %10,85 gelerek beklentileri aştı ve görünümdeki bozulma ile TL tarafındaki satışlar hızlandı, USD/TRY kuru dün 4,24’ü aşarak rekor tazeledi.

Haftanın son işlem gününde en düşük 4,21 seviyesini gören kur, son saat itibariyle %1,50 üzerinde kazançla 4,2825 seviyesine yükselerek tarihi zirve seviyeyi yeniledi.

TL, bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olurken euro karşısında da 5,12 seviyesi altına geriledi. Sepet kur da 4,70 seviyesine yaklaştı.


TL tarafında yaşanan rekor düşüşlerle beraber dolar kurunda da tarihi seviyeler görülüyor. Günün devamında ABD’den gelecek tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek ve doların küresel piyasalardaki yükselişinin kuvvetlenmesi kurdaki atakların devam etmesine neden olabilir. (tr.investing.com)

Durmuş Yılmaz’dan ekonomik kriz yorumu