7 maddede Türkiye’nin yazlık konut analizi

Türkiye’de en çok yazlık konut tercihi Kuşadası ve Didim’le öne çıkan Aydın’a olurken, onu Sakarya, Keşan, Bodrum, İzmir, Antalya, Çanakkale ve Balıkesir takip ediyor. Türk halkı yazlık konutta kiralıktan çok satılık konutu tercih ediyor ancak bunun için 300 bin TL’nin altında bütçe ayırıyor. İşte 7 başlıkta en güncel yazlık konut trendleri!

Vergi ve tapu harcı ile konut kredisi faizlerinde indirime gidildiği, markalı konut üreticilerinin ise peşin ve kredili alımda % 20 indirim başlattığı Mayıs ayı, hem satılık konut aramalarının hareketlendiği, hem de yaza girmeden önce ‘yazlık konut’ araştırmasının yapıldığı bir ay oldu.

Emlakjet verilerine göre, Türkiye’de en çok yazlık konut araması yapılan bölge, Kuşadası ve Didim’le öne çıkan Aydın oldu…

Sakarya, Keşan, Bodrum, İzmir, Antalya, Çanakkale ve Balıkesir onu takip ederken, Türk halkı yazlık konutta kiralıktan çok satılık konutu tercih ediyor ancak bunun için 300 bin TL’nin altında bütçe ayırıyor. Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, yazlık konutla ilgili verileri 7 başlıkta şöyle analiz etti:


1- İşte yazlık konutta en çok tercih edilen bölgeler!

Emlakjet konut arama verilerine göre, genel yazlık konut aramalarında ilk 5’te sırayla Aydın (Kuşadası, Didim), Sakarya (Karasu), Keşan (Edirne) ve Bodrum yer alıyor. İzmir, Antalya, Çanakkale ve Balıkesir de bu sırayı yakından takip eden bölgeleri oluşturuyor.

Son 5 yıldaki konut satış fiyat artışı incelendiğinde en büyük artışın % 102 ile görüldüğü Aydın, bugün yabancıların konut satın aldığı ilk 5 il içerisinde. Buradaki en gözde alanlar ise tarihi ve turistik güzellikleriyle Didim ve Kuşadası. Özellikle doğal güzellikleri, tarihi dokusu, kruvaziyer limanının bulunması, İzmir Havalimanı’na, Selçuk’ta yer alan Efes açık hava müzesine ve Meryem ana evine olan yakınlığı ile gözde olan Kuşadası’nda son dönemde Araplar da ziyaret ediyor.

Aydın’da Kuşadası’nda yazlık konut fiyatları metrekarede 2.500 TL ile 5.500 TL arasında değişirken, İzmir Urla’da 3.500 TL’den başlıyor, Çeşme ve Alaçatı’da 10 bin TL’yi bulabiliyor. Bodrum Gümüşlük-Bitez bölgesinde fiyatlar 6.000 TL’den başlarken Yalıkavak’ta yine villa tarzı yapılarda 10 bin TL’nin üzerine çıkabiliyor.

Yalova’da 2 bin-2.500 TL civarında seyreden fiyatlar, Çanakkale’de en uygun Gökçaada’da 2 bin TL’den başlayıp Bozcaada’da 5 bin TL’yi bulabiliyor. Ayvalık ve Edremit’le dikkat çeken Balıkesir’de başlangıç fiyatları Edremit’te 2 bin, Ayvalık’ta 3.500 TL olarak yer alıyor. Antalya’da ise Konyaaltı’nda 2,500 TL’den başlayan fiyatlar Lara tarafında 6 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

2- İstanbullu ve İzmirli Aydın’ı seviyor, Antalyalı Alanya’ya gidiyor

Emlakjet’in JETHAT üzerinden yapılan son kullanıcı anketine göre, İstanbullular, Ankaralılar ve Bursalılar için yazlık konutta zirvede Kuşadası nedeniyle Aydın var. Onu İzmir, Antalya ve Muğla izliyor. İzmirliler ise satılık konutta Aydın ve Muğla’ya yöneliyor. Ancak şehirde kiralık yazlık talebi de oldukça yaygın. İzmirli konut alıcıları için Konak, Buca, Bornova ve Karşıyaka’da dönemsel konut kiralamak revaçta. Ankete katılan Antalyalıların % 50’si Alanya’da yazlık konut kiralamaya yöneliyor.

3- Yoğun çalışanlar İstanbul çevresinde nerelere bakıyor?

Yazlık konutta uzun sürelerde tatilleri olanlar için uzak bölgeler revaçta iken İstanbul çevresi, özellikle çok yoğun çalışanlar ve çocuklu aileler için en çok tercih edilen bölge. JETHAT anketine göre, Keşan, Şarköy, Enez, Sakarya, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova bu kesimin tercihi olarak öne çıkıyor. Ulaşım projelerinin ve altyapı yatırımlarının gelişmesi ile konutta seçeneklerin de artması, bu bölgelerde yazlığın ikinci konut olarak da görülmesine neden oluyor. İstanbul çevresine açılamayan İstanbullular’ın vazgeçilmez gözdesi ise Silivri, Şile ve Adalar…


4- Yazlık konut için 300 bin TL’den az bütçe ayrılıyor

JETHAT kullanıcı anketine katılanların yazlık konutu satın almak için ayırabilecekleri bütçe % 68 oranla 100-300 bin TL aralığında yer alıyor. Kalan % 32’lik kesim ise yazlık konuta 300 bin TL’den fazla bütçe ayırabilecek güçte olduğunu belirtiyor.

5- Önce fiyata, sonra lokasyon ve kaliteye bakılıyor

Ankete katılanların % 59’u fiyatı yazlık konut seçimindeki ilk kriter olarak tanımlarken, önem sırasına göre onu lokasyon ve yapı kalitesi izliyor.

6- Satılık yazlık isteyenlerin oranı % 86, kiralık isteyenlerinki % 14

Yazlık konutu satın almak, her ne kadar bakım maliyetleri gerektirse de, Türk halkı sezonluk kiralamalarla ortalamadan daha yüksek kiralar ödemeyi tercih etmiyor. Bunun yanında Türk halkı, bir başkasının evinde konaklamaya da çok sıcak bakmıyor. Ayrıca yazlık konut, aynı zamanda ikinci konut, emeklilikte yaşanacak bir ev veya hafta sonu şehrin kalabalığından kaçılacak bir yaşam alanı olarak da görülüyor. Emlakjet verileri yazlık konutta % 84 oranında satılık yazlık, %10 oranında günlük kiralık ve %6 oranında kiralık yazlık tercih edildiğini ortaya koyuyor.

7- Emekliler ağırlıkta bakıyor, en çok talep edilen 3+1

Yazlık konuta en çok bakan kesimin yaş aralığı, % 49 oranla 45-64 yaşları olmakla birlikte onu % 33 ile 25-44 yaş arası kesim izliyor. Alıcıların % 40’ı 3+1, % 32’si 2+1 daire tipini tercih ediyor.

İpoteklide 4 ayda % 30’luk düşüş faiz indirimleriyle gerileyecek

TÜİK’in bugün açıkladığı Nisan konut satışı verilerine göre, satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre % 9,9 oranında azalarak 103.087 oldu. İpotekli satışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre % 35,6 oranında azalarak 27.912 olurken (payı 27,1) Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre % 8,6 azalarak 47.534’e düştü (payı 46,1). İkinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,1 düşerek 55.553 adede geriledi. Bunlarla birlikte yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre % 25,8 artarak 2.043 oldu.

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, şöyle devam etti: “Nisan’da hem faizlerin yükselmeye devam etmesi, hem de konjonktür nedeniyle Mart ayına benzer bir tablo bekleniyordu, Toplam satışta % 9,9 azalış, bu açıdan öngörülen bir durum. Mart sonu itibariyle konut kredisi faizlerinin aylık % 1,23 oranına erişerek son 8,5 yılın rekorunu kırması da Nisan’da % 27,1 olarak gelen ipotekli satış payının yılın 4 aylık dönemindeki en düşük pay olmasının nedeni.

Sıfır konut satış payının % 46,1’e yükselerek hem son 3 ayın ortalamasının hem de geçen yılın aynı döneminin üzerine çıkması ise olumlu.

Geçen yılın bahar dönemindeki sıfır konut satışlarının tapuya döndüğünü görüyoruz. İkinci elde hala bir bekle-gör süreci olduğu, bu nedenle düşüş oranının yine sıfır konuttaki düşüşten daha yüksek seyrettiği görülüyor. Toplam verilere bakacak olursak, konut satışları 4 ayda % 7,5 düşerek 406.964 adede geriledi. İpotekli satış ise 4 ayda % 30 düşerek 117.292 adede, sıfır konut % 5,8 azalarak 186.311 adede, ikinci el konut ise % 8,9 azalarak 220.653 adede indi.


KDV, tapu harcı, bankaların faiz indirimi ve markalı projelerde başlayan % 20 indirim dönemiyle satışlarda pozitif ivmenin Mayıs ayı itibarıyla alınacak sonuçlarda görülmeye başlanacağını öngörüyoruz. Yabancıya konut satışındaki artma trendi de, dövizdeki değer artışını yabancıların gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirdiğinin bir göstergesi.”

İstanbul’da konut fiyatları en çok düşen ilçeler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.