2018 YKS Sınavı için adaylara önemli tavsiyeler

YKS ne zaman? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman yapılacak? ÖSYM AİS sorgulama sayfasında 2018 YKS giriş belgesi nasıl alınır?

2018 YKS adım adım yaklaşıyor. Hazırlık süreci nasıl geçmiş olursa olsun YKS’nin yolun sonu olmadığını, henüz gerçekleşmemiş bir sınavın getireceği endişe ve kaygının hiçbir şeye faydasının olmadığını bilmek gerek. Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, sınava sayılı gün kala adaylar için yapılacakları sıraladı.

Adaylar son bir haftayı nasıl değerlendirmeli?

İçinde bulunduğunuz şartları ve koşulları iyi analiz edin; çalışma sürecinizi, geçmiş yılların soru dağılımlarını, soru çıkma ihtimali yüksek konuları kapsayan sade, uygulanabilir bir program oluşturun.


1- Özet çalışma ve tekrar yapacağınız konuları belirleyin
2- Her gün bir deneme çözün; denemelerde eksiklerinizi tespit edin ve gerçek sınavın provası olması bakımından denemeleri gerçek sınav saatlerinde uygulayın.
3- ÖSYM’nin sitesinde yayınladığı  geçmiş yılların  sorularına ve bu yıl ilk kez uygulanacak YKS örnek sorularına göz atmayı unutmayın, bu pratik soru tarzlarını anlamanızı ve sınav aşinalığınızı arttıracaktır.

Sınava yaklaştığımız bu son günlerde yaşamınızın rutin akışında başta beslenme ve uyku düzeniniz olmak üzere değişiklikler yapmamaya özen gösterin. Azalan sürenin yarattığı baskı ve gereksiz panik havasını yaşamamak için planlı ve dengeli olmak koşuluyla sosyal etkinliklere, aile ve arkadaşlarınıza zaman ayırın.

Ders çalışmayı ne zaman bırakmalı?

Çalışmalarınızı ne zaman sonlandıracağınızın cevabını en iyi siz bilirsiniz, herkes için geçerli ve tutarlı bir kural söz konusu değil. Ancak yıllar içinden gelen öğrenci deneyimleri bize sınava 1 ya da 2 gün kala çalışmaların bırakılmasının doğru ve yerinde olduğunu, böylesi bir tutumun sınavın yaşamımızdaki gerçek yerini alarak bizleri daha zinde tutacağını göstermektedir. Sınava uzun bir süre önce ders çalışmanın bırakılması sonucu oluşan boşlukta öğrencilerin kaygı ve gerçek dışı birçok duygu ve düşünceye kapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Sınava birkaç gün kala tüm hazırlıklarınızı tamamlayın

Sınav yerinizi görmek, ulaşımla ilgili planlarınızı oluşturmak, sizden istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamak ve sınav günü için rahat kıyafetler hazırlamak gibi teknik hazırlıklarınızı birkaç gün önceden bitirin, yaşanmasını hiç istemeyeceğiniz ve telafi zor olacak sürprizlerin böylelikle önüne geçebilirsiniz.

2018 YKS giriş belgesi: YKS sınav yerleri ÖSYM AİS sayfasında

YKS sınav yerleri, ÖSYM AİS sayfasında 20 Haziran 2018 tarihinde öğleden sonra yayınlandı. YKS sınav yerleri, ÖSYM’nin internet sitesinden çıktısı alınırken, belge ev adreslerine posta üzerinden gönderilmeyecek. YKS ne zaman, sorusunu soranlar için kurum resmi açıklamayı yaparken, uyarıda bulundu: Sınava gelirken adayın yanında muhakkak belge ve kimlik kartı bulunması gerekiyor.

YKS sınav giriş belgesi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) AİS sorgulama sayfasında aktif oldu. YKS sınav yeri, kurum tarafından açıklanırken, çıktı, internet üzerinden alınacak, ev adreslerine gönderilmeyecek. Haber içeriğinde; YKS kılavuzu, YKS ne zaman, ham puan hesaplama, sonuç açıklanma tarihi ve tercih tarihleri bulunuyor!


ÖSYM Ais sayfasında YKS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

Kurumun sayfasına girildikten sonra, belgeyi alabilmek için adayın T.C. Kimlik numarası ve ÖSYM şifresini girerek çıktısı alınabiliyor. ÖSYM şifre unuttum alanında ise aday, Kimlik kontrol, kimlik bilgisi kontrol ve güvenlik sorusu kontrol bölümlerini doldurarak yeni şifre alabilir. ÖSYM şifremi unuttum sayfasına gitmek için tıklayınız

Sınavlar ne zaman yapılacak?

TYT, AYT, YDT sınavları, ne zaman yapılacak?  Sınavlar 3 oturumda gerçekleşecek. İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 30 Haziran 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacak. Sınav süresi 135 dakika. İkinci sınav Alan Yeterlilik Testi (AYT), 1 Temmuz 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacak. Sınav süresi 180 dakika. Son oturum Yabancı Dil Testi (YDT), 1 Temmuz 2018 tarihinde saat 15:45’te yapılacak. Sınav süresi 120 dakika.

YÖK’ten ham puan hesaplama konusunda önemli açıklama

Bu yıl ilk kez üniversiteye giriş sınavında puanların hesaplanabilmesi için TYT’de Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 0.5 ham puan alma şartı adaylarda endişeye neden olmuştu. Üstelik bu kural AYT için de geçerliydi. Bu kuralı yerine getirmeyen adayların puanları hesaplanmayacaktı. Ancak YÖK bu kuralı değiştirdi ve tek testten yarım net çıkaranların puanlarının hesaplanacağına karar verdi.

YÖK Genel Kurulu, geçtiğimiz 31 Mayıs’ta aldığı kararda “TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden en az 0.5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0.5 ham puan almış olmaları gerek” dedi.

Bunun anlamı da matematik sorularını çözmeyen adayların da puanları hesaplanacak.

Bu karar, özellikle matematik sorularını yapamayacaklarından endişe eden sözelci adayları rahatlatmış oldu.

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS sınav sonuçları, ÖSYM sınav takviminde yer alan bilgilere göre; 31 Temmuz 2018 Salı günü açıklanacak. Kurum, saat kaçta açıklanacak sorusuna resmi açıklamada bulunmadı.

Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak?


31 Temmuz 2018 tarihinde sınav sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM, YKS tercihleri, AİS sayfasında 7 Ağustos 2018 tarihinde başlatacak, 1 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

Sınav stresi: Dengeli beslenme zihinsel başarıyı artırıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.