YKS TYT AYT öncesinde ne yapmalı? Sınava giriş yerini gördünüz mü?

Bu yıl 30 Haziran 2018 Cumartesi günü TYT (Temel Yeterlilik Testi); 1 Temmuz Pazar günü AYT (Alan Yeterlilik Testi) uygulanacak. Üniversite sınavlarına sayılı günler kaldı. Heyecanı giderek artan adaylara bu süreci sakin geçirebilmeleri için öneriler…

YKS TYT AYT öncesinde ne yapmalı? Sınava giriş yerini gördünüz mü?

Sınavlardan önce yapılan doğru ders planlaması ve sosyal aktiviteler, adayların başarısında önemli rol oynuyor. Uzmanlar, psikolojik hassasiyetin yaşandığı bu dönemde, olumsuz konuşmalar ve düşüncelerden uzak durulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş son haftaya ilişkin adaylara önemli uyarılarda bulunuyor. Tözeniş’in tavsiyeleri şöyle:


Değişiklikler kaygıyı yükseltiyor

Bir sınav dönemi daha yaklaşıyor. Bu yıl 30 Haziran 2018 Cumartesi günü TYT (Temel Yeterlilik Testi); 1 Temmuz Pazar günü AYT (Alan Yeterlilik Testi) uygulanacak. Sınav sisteminde yapılan değişikliklerden dolayı kaygı biraz daha yüksek. Son haftayı kaygı düzeyinizi düşürerek nasıl geçirebilirsiniz?

Eyvah! Son bir haftam kaldı…

Son bir haftanın çalışma planını çıkarın. Sınava az bir süre kaldığı için yeni konu öğrenmek yerine tamamladığınız konular üzerinden bol bol soru çözümü yapın.

Sınav sistemi değişti eski sorular bir işe yarar mı?

ÖSYM tarafından son 10 yılın soruları yayınlandı. Soru tarzlarını görmeniz açısından önceki yıllarda çıkan sorularını çözmek size çok fayda sağlar.

Denemelerde hala istediğiniz puanı alamıyor musunuz?

Bu dönemde yapmanız gereken tek şey bol bol deneme ve test çözmektir. Çözdüğünüz deneme veya test sonrasında mutlaka yanlışlarınızı kontrol etmelisiniz. Yanlış cevaplar bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa konuyu tekrar edin, dikkat eksikliği varsa o konu ile ilgili daha fazla soru çözümü yapın. Böylece çözdüğünüz test veya denemeleri daha verimli hale getirmiş olursunuz.

Kapalı ortamlardan çıkın!

Son bir hafta kala çok doğal olarak daha fazla sıkılmaya başladınız, böyle durumlarda kapalı ortamlardan çıkarak imkânınız varsa açık hava yürüyüşleri yapın, arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirin. Bir süreliğine ders çalışmaya ara verirsek hiçbir şey kaybetmeyiz aksine daha iyi bir motivasyon ile tekrar çalışmaya başlarız.


YKS – TYT ve AYT öncesinde sınava giriş yerini gördünüz mü?

Sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı. Sınava gireceğiniz yeri mutlaka öncesinde gidip görün.

Sınavla ilgili olumsuz konuşmalardan uzak durun!

– Sınavdan bir gün öncesini bol bol dinlenerek ve sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirmeye çalışın.

– Sınavla ilgili olumsuz konuşmalardan ve olumsuz duygulardan kendinizi uzak tutmaya çalışın.

– Sınav sabahı kaygılanmamak için sınav belgelerinizi, ertesi gün giyeceğiniz rahat kıyafetlerinizi akşamdan hazırlayın.

– Sınav günü her zamanki gibi bir kahvaltı yapın.

– Sınav esnasında heyecanlandığınız ve kaygınızın yükseldiği anlarda birkaç saniyeliğine soruları bırakın ve derin nefesler alın, sonrasında daha iyi bir başlangıç yapacaksınız.


– Sizin tercihleriniz sizin hayatınızı şekillendirecektir ve sınav da hedefe ulaşmak için bir süreçtir.

Sınav stresini yenmenin formülü: İnan, harekete geç, başar!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.