40 milyar doları olan Türkiye’deki şirketlerin dörtte birini satın alabilir

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan: Türkiye hiç olmadığı kadar cazip bir ülke. Şu anda elinde 40 milyar doları bulunan bir grup gelse Türkiye’deki şirketlerin 4’te birini satın alabilir.

40 milyar doları olan Türkiye'deki şirketlerin dörtte birini satın alabilir

“40 milyar doları olan Türkiye’deki şirketlerin 4’te birini satın alabilir”

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Kaan ayrıca “Türkiye hiç olmadığı kadar cazip bir ülke. Şu anda elinde 40 milyar doları bulunan bir grup gelse Türkiye’deki şirketlerin 4’te birini satın alabilir. Kur pozisyonu itibariyle ki bunu Cumhurbaşkanımız da ifade etmişti, bir daha bulamazsınız tarzında. Bu da bizim önümüzdeki süreçle ilgili konuştuğumuz şeyler” ifadelerini kullandı.

“Dolar/TL’deki en yüksek seviye 4,30 – Bunun üstü köpük”

Dolar/TL’deki son dönem hareketlerini yorumlayan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, “Kurda maksimum seviyenin 4.30 olduğunu düşünüyoruz. Bunun üstü köpük” dedi. Kaan, faiz konusunda özellikle hassas olduklarını belirterek, “Birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmuyoruz” ifadesini kullandı.


Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, iş dünyası ve ekonomi gündemine ilişkin AA Finans Masası’nda değerlendirmelerde bulundu.

Kurda maksimum seviyenin 4.30 gibi olduğunu düşündüklerini söyleyen Kaan bu seviyenin üzerini köpük olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

MÜSİAD Başkanı, “Şu anki kurun iş dünyası için ihracat açısından çok iyi bir yerde olduğunu düşünüyoruz. Kuru, faizi artırmak için kullanıyorlar ama Merkez Bankası artık bunu gördü. Bundan sonra bu işlerin olmayacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Faiz konusunda özellikle hassas olduklarını belirten Kaan, “Birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmuyoruz” dedi.


“Ticaret savaşlarının bize faydası olacak” ifadesini kullanan Kaan, “Çünkü daha ekonomik ve köprü pozisyonu olan yerlere yatırım yapıyorlar” diye konuştu.

“ABD ile kriz ekonomiyi sıkıntıya sokmaz”

Kaan, son dönem ABD ile yaşanan gerilimlerle ilgili şunları söyledi:

“ABD bize devamlı dayatma ile gelmemeli. Ekonomik olarak çok fazla bir sıkıntıya gireceğimizi düşünmüyorum. Biz kendimizden eminiz. Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler arasında ilk sıralarda ABD var. Bu tür gerilimlere hiç gerek yok, dünya yeterince büyük, kaynaklar yeterli.”

Vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerektiğini belirten Kaan, “Vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerek. İş adamı olarak bizler daha sade vergi sistemiyle hareket etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BRICS’in artısını önümüzdeki dönem göreceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BRICS görüşmelerine katılmasını yorumlayan Kaan, “Afrika ile ticaret olanaklarını artırma süreci hızlanacak. Türkiye’nin özel davetli olarak katıldığı BRICS zirvesinin artısını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Dünya ticaretinin yüzde 60’ını BRICS ülkeleri yapıyor” dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesine de değinen MÜSİAD Başkanı Kaan, “Merkez Bankası ya da dövizle ilgili açıklamaların tek elden çıkması bizim için çok önemli’ dedik” ifadesini kullandı.


 

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.