Bedelli askerlik tarihi, yaş sınırı ve ücreti konusunda kulis iddiası

Bedelli askerlik ile ilgili son dakika kulis bilgisine göre; tarih, yaş ve ücreti belli oldu. Bedelli askerlikte yaşın en az 27, ücretin ise 20 bin lira olacağı öğrenildi. Tarih ise Ekim 2018.

Bedelli askerlik tarihi, yaş sınırı ve ücreti konusunda kulis iddiası

Bedelli askerlik konusunda, hükümetin ajandasına göre; yaş en az 27, ücret ise 20 bin lira olacağı iddia edildi.

AK Parti’li yöneticiler muhalefetle görüşmede bedellinin sonbaharda çıkacağının bildirdi. OHAL düzenlemesinde bedellinin olmadığı ve Ekim’de yasal düzenleme yapılacağı öğrenildi. Bu da Ekim 1991 ve öncesi doğumluların bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekleri anlamına geliyor.

AK Parti’li Turan: Meclis açıldığında gündeme gelecek

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da bedelli askerlik ile ilgili düzenlemenin, Ekim ayında, Meclis açıldığı zaman gündeme geleceğini söyledi.

Öte yandan Star gazetesinin bu iddiasına AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yanıt verdi. Yaptığı açıklamada bedelli sorusuna “Kulis bilgileri doğru değil gündemimizde sadece OHAL var. AK Parti’nin şimdiye kadar vaat edip de yapmadığı hiçbir düzenleme olmadı. Meclis açıldığı zaman ilk işlerden bir tanesi tabii ki bu olacaktır. Şahsi kanaatim odur ki Ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum” şeklinde cevap verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan bu konuda en son yaptığı açıklamada “Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği biz eski yıllardaki gibi ‘bedelli’ ifadesiyle doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bunların çözümü için adım atmamız lazım. 5 milyondan fazla askerlik bekleyen gençten bahsediliyor, bu çok büyük bir sayı” demişti.

Mustafa Ceceli ve Sinem Gedik’ten peş peşe açıklamalar