Dolar TL tüm zamanların rekorunu kırdı: 4,9796

Dolar / TL 4,97 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Dolar TL tüm zamanların rekorunu kırdı: 4,9796 dolar kaç tl oldu ne kadar rekor

TL bugün USD karşısında bugün en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

Gün başında cari açık rakamları ile 4,77 seviyesine yükselen kur, günün devamında alımlarını sürdürdü ve 4,7970 seviyesine yükseldi. 12 Temmuz 2018 saat 00:30 sularında hızlı yükselişe geçen USD TRY an itibariyle 4,97966 seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Geri çekilmenin sınırlı kalması ve son saatte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından kur 4,8050 ile 23 Mayıs’taki 4,9282 rekor seviyeden sonraki en yüksek seviyeyi görmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurda yaşanan yükselişe dair ‘yakın zamanda doların düştüğünü göreceğiz’ açıklamasını yaptı. Bakanlık sayısının azaltılması ve yeni kabinenin açıklanmasının ardından Erdoğan, bugün başkan yardımcısı sayısının artabileceğini belirtti.

Erdoğan: Yakında dolar ve faiz düşecek

“Finans sektörü ile hem pratikte hem de teorikte geçmişi var” dediği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın “işi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını” söyleyen Erdoğan, dolar ve faizin düşeceği açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü açıklamasıyla yakın zamanda faizlerde indirime gidilebileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Yeminden sonra devir teslim başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var.

Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır.

Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor.Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz.”

Rekor enflasyon, faiz artışı beklentisini artırıyor

Haziran’da rekor yükseliş gösteren enflasyon rakamlarının ardından merkezin Temmuz PPK toplantısında faiz artışına gitmesi bekleniyordu, ancak gerek KHK ile TCMB’deki değişim gerekse düşük faiz söylemleri beklentileri zayıflatıyor ve TL tarafında da değer kaybına neden oluyor.

Erdoğan’dan Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı yetki açıklaması