Dolar TL tüm zamanların rekorunu kırdı: 4,9796

Dolar / TL 4,97 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Dolar TL tüm zamanların rekorunu kırdı: 4,9796 dolar kaç tl oldu ne kadar rekor

TL bugün USD karşısında bugün en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

Gün başında cari açık rakamları ile 4,77 seviyesine yükselen kur, günün devamında alımlarını sürdürdü ve 4,7970 seviyesine yükseldi. 12 Temmuz 2018 saat 00:30 sularında hızlı yükselişe geçen USD TRY an itibariyle 4,97966 seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Geri çekilmenin sınırlı kalması ve son saatte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından kur 4,8050 ile 23 Mayıs’taki 4,9282 rekor seviyeden sonraki en yüksek seviyeyi görmüştü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurda yaşanan yükselişe dair ‘yakın zamanda doların düştüğünü göreceğiz’ açıklamasını yaptı. Bakanlık sayısının azaltılması ve yeni kabinenin açıklanmasının ardından Erdoğan, bugün başkan yardımcısı sayısının artabileceğini belirtti.

Erdoğan: Yakında dolar ve faiz düşecek

“Finans sektörü ile hem pratikte hem de teorikte geçmişi var” dediği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın “işi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını” söyleyen Erdoğan, dolar ve faizin düşeceği açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü açıklamasıyla yakın zamanda faizlerde indirime gidilebileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Yeminden sonra devir teslim başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var.

Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır.

Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor.Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz.”

Rekor enflasyon, faiz artışı beklentisini artırıyor


Haziran’da rekor yükseliş gösteren enflasyon rakamlarının ardından merkezin Temmuz PPK toplantısında faiz artışına gitmesi bekleniyordu, ancak gerek KHK ile TCMB’deki değişim gerekse düşük faiz söylemleri beklentileri zayıflatıyor ve TL tarafında da değer kaybına neden oluyor.

Erdoğan’dan Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı yetki açıklaması


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.