İşten çıkarılan Erzurum Şeker Fabrikası işçileri: AK Parti bize söz vermişti

İşten çıkarılan Erzurum Şeker Fabrikası işçileri isyan etti: “AK Parti bize söz vermişti, ama işten çıkarıldık.”

Yakın dönemde özelleştirilen Erzurum Şeker Fabrikası’nda ‘işten çıkarma olmayacak’ güvencesi verilen işçilerin, işine son verildi.

10 Mayıs 2018 tarihinde, kamuoyundaki tüm tartışmalara rağmen satılan şeker fabrikalarından olan Şeker Fabrikası’nı 287 milyon lira ile Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ almıştı.

Fabrika satışında hükümet tarafından ‘işten çıkarmama’ sözü verilen Şeker Fabrikası çalışanlarının, fabrikanın yeni sahibi tarafından işten çıkarıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan işten çıkarılan işçiler şöyle konuştu:

“AK Parti hükümeti bizi bu hale koydu. Hükümet yetkilileri şimdi nerede? Oy toplamaya geldikleri zaman sizi mağdur etmeyeceğiz demişlerdi. ancak Pazartesi’den itibaren işimize son verildi” ifadelerini kullandı.

2018 Seçimleri Erzurum oy oranları neydi?

2018 Seçim Sonuçları: Erzurum oy oranları
2018 Seçim Sonuçları: Erzurum oy oranları

2018 Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına göre; Erzuzum ilinde AK Parti’nin adayı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 72,3 gibi rekor bir oy ile birinci çıkmıştı.

Aynı şekilde 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçlarına göre; Cumhur İttifakı yüzde 73,3 oy alırken AK Parti yüzde 54,8 oy oranıyla birinci çıkmıştı.

Şeker fabrikaları neden satılıyor?