Kenan Sofuoğlu’nun Lamborghini için 4 milyon TL vergiden kurtulduğu ortaya çıktı

Meclis’e kayıt yaptırmaya 4 milyon TL’ye aldığı Lamborghini marka otomobil ile giden AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun, aracını yabancı uyruklu eşinin üzerine alarak devletin kasasına girecek 3 milyon liralık vergiden kurtulduğu ortaya çıktı!

Kenan Sofuoğlu Lamborghini için 4 milyon TL vergiden kurtulduğu ortaya çıktı

Eski milli sporcunun Meclis’e gelmek için de kullandığı lüks aracının ‘MA-MZ harf grubuna’ tescil edilmesi yani misafir araç statüsünde olması gözleri otomobil için ödenen vergiye çevirdi.

Türkiye’den alsa arabanın bedeli kadar vergi ödeyecekti

Sözcü’nün haberine göre; Sofuoğlu’nun “Araç yabancı uyruklu eşimin üzerine kayıtlı, hakkımızı kullanıyoruz.” diye ‘itiraf’ ettiği yöntemle en az 600 bin euro yani yaklaşık 3 milyon 250 bin lira ‘kâr ettiği’ gözlendi.


Kenan Sofuoğlu’nun Lamborghini’sinin Türkiye’deki satış fiyatı vergiler dahil 1 milyon 150 bin euro. Yani yaklaşık 6 milyon 200 bin lira. Bu rakama toplamı 3 milyon 200 bin lirayı geçen ÖTV ve MTV’ler de dahil.

Eşinin üzerine aldığı için yüzde 50 kar etti

Sofuoğlu’nun eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine aldığı aracına yaklaşık 550 bin euro ( Yaklaşık 3 milyon lira) ödediği sanılıyor. Bu da devletin; 3 milyon 200 bin liralık bir vergiyi ‘alamadığı’ anlamına geliyor.

“Hakkımızı kullanıyoruz”

Tüm bu iddialarla ilgili konuşan Kenan Sofuoğlu ise “Araç yabancı uyruklu eşimin üzerine kayıtlı, hakkımızı kullanıyoruz.” dedi. Kanunen araç sahibinin eşinin de yurt dışından alınan (Misafir araç) otomobili kullanabildiğine dikkat çeken Sofuoğlu “Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu bir hak söz konusu, bunu kullandım.” diye konuştu.

Aracı kullanma hakkına sahip

Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği’nin 26. maddesine göre, Sofuoğlu’nun eşi ve kendisi otomobili kullanma hakkına sahip. Tebliğde şu ifadeler yer alıyor: Geçici giriş belgesi, yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi veya yabancı taşıtlar geçici giriş formu kapsamındaki taşıtlar için düzenlenen geçici trafik tescil belgelerine “satılamaz” kaydının yanı sıra, “ruhsatta adı kayıtlı kişi, eşi veya usul ya da füruu olan kişiler dışında başka kişilerce kullanılamaz” ibaresi konulur. Taşıtın özel bir hizmet akdi ile istihdam edilen kişi tarafından kullanılmasına gümrük idaresince izin verilmesi hâlinde, bu durum geçici trafik tescil belgesinde ayrıca belirtilir.


TBMM’ye kayıt yaptırmaya Lamborghini ile gitmişti

Milletvekili Kenan Sofuoğlu, TBMM’ye kayıt yaptırmaya 4 Milyon TL değerinde Lamborghini Aventador S marka otomobil ile geldi.

Kenan Sofuoğlu, “Motorla daha yoğun zamanlarda gelmek istiyorum. Siyaset eğitimi almadım ama en büyük hedefim sporda iz bırakacak adımlar atabilmek” dedi

Lamborghini Aventador S marka ara

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Lamborghini Aventador S marka aracını 2017 yılında 4 milyon TL’ye satın almıştı. Sofuoğlu’nun garajında iki Mercedes cip, bir ferrari ve bir de Murat 124 bulunuyor.

Sofuoğlu, hayatından taviz vermeyi düşünmediğini, otomobilini de motosikletini de kullanacağını, hiç kimsenin itiraz etmeye hakkı, yetkisi olmadığını vurguladı.


Milletin vekili olduğunu, insanların bunu konuşacağını söyleyen Sofuoğlu, “Vekilliğimin gelirinin tamamını hizmet anlamında kullanacağım. Hatta ilk maaşımın sözünü bir spor kompleksi için Sakarya’nın bir ilçe belediyesine söz verdim. Spor hizmetinde kullanacağım. Bu şekilde kullanacağım ki insanlar yanlış anlamasın, düşünmesin. Böyle bir araca biniyorsunuz diye insanların derdini anlamayacaksınız diye bir şey söz konusu değil. Benim zaten nereden geldiğimi herkes biliyor, motor tamircisinin oğluyken, Rabbim bize güzel şeyler nasip etti.” değerlendirmesinde bulundu.

“Göklerden gelen bir vergi vardır”


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.