Lise tercihi püf noktalar: LGS puan hesaplama nasıl yapılır?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puan hesaplama nasıl yapılır? Lise tercihi yaparken öğrenciler nelere dikkat etmeli? Nakil işlemleri hangi tarihler arasında olacak? Özel okullar için kayıt işlemleri son başvuru tarihi ne? LGS tercihleri son gün ne zaman? Lise kayıtları nasıl yapılacak? Not ortalamasına göre yerleştirme nasıl olacak? İşte lise tercihi konusunda en çok merak edilen sorular ve yanıtları…

Lise tercihi püf noktalar: LGS puan hesaplama nasıl yapılır?

Bu yolculuk biterken liseye giriş ile birlikte hayatınız boyunca devam edecek başka bir yolculuk başlayacak. Yapılan tercihlerle sadece eğitim görülecek lise değil aynı zamanda atılacak önemli adımlarla gelecek belirlenmiş olacak.

Bugün yapılan seçimlerin, yarınların şekillenmesinde önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Doğru Cevap Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, lise tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.


Öncelikle tercih tabloları esas alınmalıdır

Ortaöğretim için tercih başvuruları 2-13 Temmuz arasında yapılacak. Bu noktada öğrenci, ebeveyn ve ilgili eğitmenlerin dikkat etmesi gereken husus; tercih yaparken MEB tarafından açıklanan tercih tablolarının esas alınmasıdır.

Tablo 1’de Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve sınav ile öğrenci alan Anadolu Liseleri yer alırken Tablo 2’de sınav ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bulunacak.  Son olarak Tablo 3’de ise sınavla öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Liseleri yer alacak.

Bunların dışında yerleştirme sistemiyle öğrenci alan okulların listeleri ise e-okul üzerinden duyurulacak. Bu noktadan sonra öğrenci için 2 yol ayrımı başlıyor. Sınav ile yerleşme ve yerel yerleşme.

Eğer yerel yerleşme ile okul seçiyorsanız…

Yeni sistem, sınava girmeyen öğrenciler için yaşadığı yeri merkeze alarak bir çember hazırlıyor. Bu çemberin ilk halkasını yeşil, ikinci halkasını mavi, üçüncü halkasını ise kırmızı renkteki okullar oluşturuyor.

Bir öğrencinin yerleşme ihtimalinin en yüksek olduğu okullar yeşil alanda yer alıyor. Öğrenciler seçim yaparken en az fazla 5 okul ismi yazabiliyorken aynı türden en çok 3 okul seçebiliyor.

Örneğin bir okul türü olan Anadolu Lisesi seçimi yaparken öğrenci, bu türden en fazla 3 okul ismini tercih listesine yazabilecek.  Yerleştirmede ise öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin kayıt alanındaki bir ortaokulda bulunuşluğu, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri devreye girecek.

Sınav sonuçlarına göre okul seçiyorsanız…

Nitelikli okullara yerleşebilmek için 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657’si Liselere Geçiş Sınavı’na girdi. Uzun bir çalışma maratonunun sonunda açıklanan sınav sonuçları kimi öğrenciyi sevindirirken kimi öğrenciye büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Bu noktada, sınavdan aldığı puanla en doğru okula yerleşebilmek için dikkatli bir yol haritası izlemesi gerekmektedir. Öncelikle öğrencilerin sınav sonuçlarıyla ilgili gerçekçi bir tutum izlemesi ve seçebileceği okulları iyi analiz etmesi önemlidir.

Önemli olan alınan puan değil!

Sınavların açıklanmasıyla birlikte hem öğrencilerin hem de velilerin kafasında birçok soru işareti var. Bunların başında ise sınava giren öğrencinin nasıl yerleşeceği ile ilgili sorular geliyor.

Bir milyonu aşkın öğrencinin girdiği sınavda çok küçük bir dilim, aldığı sonuçlarla okullara yerleşebilecek. Dolayısıyla tercih yaparken çok daha ihtiyatlı olmak büyük bir role sahiptir.

Öncelikle tercih yaparken alınan puan değil, öğrencinin girdiği yüzdelik dilim esas alınmalıdır. Bu noktada girmek istenilen okulun geçen seneki yüzdelik dilimine bakılabilir. Zira büyük oynamalar olmayacaktır. Sonrasında tercih listesine istenilen okul, sonraki tercihlere ise yüzdelik dilimi en yakın olan okullar yazılmalıdır.

Sınavla tercih yaparken okul türü kısıtlaması olmayacak

Bu yıl itibariyle uygulanmaya başlayan yeni sistemde iki farklı yöntem yer aldığından birçok farklılık da göze çarpıyor. Örneğin yerel yerleştirme ile okul seçen öğrenciler en fazla 5 okul yazıp aynı türden en çok 3 okul yazabilirken sınavla yerleşen öğrencilerde okul türü kısıtlaması bulunmuyor. Bu durumda yerel yerleştirme ile tercih yapan öğrenciler sadece Anadolu Liselerini veya İmam Hatip Liselerini yazabilecek. Yerleşmedeki en önemli kıstas ise yüzdelik dilim olacak.


4 farklı tarihte nakil şansı olacak

Sınav ile yerleşecek öğrenciler için 4 farklı tarihte nakil işlemleri yapılabilecek. Nakil işlemleri 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar gerçekleştirilecek.

Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabilecekler. Bu sebeple öğrencilerin tercih dönemini daha sakin geçirmesi hem süreç hem de yerleşme açısından daha sağlıklı olacaktır. Yerleştirme sonuçları istenildiği gibi gelişmese bile açıklanacak nakil tarihlerinde yapacakları seçimler farklı sonuçlar yaratabilir.

Lise tercihinde puan değil, yüzdelik dilim önemli!

Eğer özel okul tercihi yapılacaksa…

Birçok özel okul sınavla öğrenci alımı yapacak ve bu doğrultuda taban puanlarını kamuoyu ile paylaştı. Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alacak olan özel okullar için kayıt işlemleri, 27 Haziran-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bu durumda öğrenciler özel okullar için tercih yaparken açıklanan taban puanlarının üstünde bir puan almalıdır. Çünkü bir öğrencinin özel okula kayıt yaptırabilmesi için puanının tabandan daha yüksek olması zorunludur.

Bir öğrenci puanı yettiği takdirde biden fazla özel okula kayıt yaptırabilir. Ancak öğrenci ve veliler şunu unutmamalıdır ki, bir özel okula kesin kayıt yaptırdığında öğrenci artık merkezi tercih ve yerleştirme sistemine giremez. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Bu nedenle öğrencilerin bu konuda dikkatli olması ve özenli olması oldukça önemlidir.

LGS tercihleri son gün ne zaman?

LGS sınavına giren öğrenciler tercihlerini, 27 Haziran 13 Temmuz arasında yapacak. Özel lise kayıtları ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların kayıtları ise  2-13 Temmuzda yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak. 30 Temmuz da ise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ilan edilecek. 6-10 Ağustos’ta birinci, 13-17 Ağustos’ta ikinci, 27-31 Ağustos’ta üçüncü, 3-06 Eylül’ de dördüncü nakil tercih başvuruları yapılacak. 10-14 Eylül’de yatılılık başvuruları alınacak.

LGS tercihleri nasıl yapılacak?

LGS sınavına katılım sağlayan öğrenciler için merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.

Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek. İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

LGS puan hesaplama nasıl yapılır?

LGS puanları öğrencinin net sayısı ile o derse ait kat sayının çarpılması ile elde edilecek. LGS sınavında Türkçeden 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’den 10, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10, Yabancı Dil dersinden de 10, Matematik dersinden ve Fen Bilimleri dersinden 20, olmak üzere toplam 90 soru sorulur. 3 yanlışın bir doğruyu götürdüğü sınavda standart sapma uygulaması olacak ve en yüksek 500, en düşük 100 puan olacak. İşte, derslere göre soru kat sayıları…

Sözel bölüm:

  • Türkçe: Soru sayısı: 20, Kat sayı: 4
  • İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Soru sayısı: 10, Kat sayı: 1
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Soru sayısı: 10, Kat sayı: 1
  • Yabancı Dil: Soru sayısı: 10, Kat sayı: 1

Sayısal bölüm:

  • Matematik: Soru sayısı: 20, Kat sayı: 4
  • Fen Bilimleri: Soru sayısı: 20, Kat sayı: 4

Lise kayıtları nasıl yapılacak?

2018 Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve
geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak.

Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı’na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınavı ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Not ortalamasına göre yerleştirme


Öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda normal sınavlarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenecek sınava da girecek. Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6. ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

Eve yakın 9 liseden biri tercih edilecek!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.