Dolar TL Asya piyasalarında 7,21’den işlem görmeye başladı!

Yeni açılan Asya piyasaları Dolar TL’yi 7,2362 seviyesinde gösteriyor. Goldman Sachs, liradaki değer kaybının sürmesi ve Dolar TL’nin 7.1 seviyesine çıkması durumunda Türkiye merkezli bankaların ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulundu.

Dolar TL Asya piyasalarında 7,23'den işlem görmeye başladı!
Dolar TL Asya piyasalarında 7,23’den işlem görmeye başladı!

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesi durumunda Türkiye merkezli bankaların ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulundu.

Türk Lirası’nın kayıpları rekor seviyede artarken, ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’tan Türkiye ekonomisi için uyarı geldi.


Goldman Sachs, liradaki değer kaybının sürmesi ve Dolar TL’nin 7.1 seviyesine çıkması durumunda Türkiye merkezli bankaların ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulundu.

Berat Albayrak: Dolar artışı net bir saldırıdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son bir saat içindeki dolar artışından dolayı açıklama yaptı.

Dolar, saat 22:00 sularında yaşadığı ani çıkışla 7.15 seviyesini gördü. Yükselişi hakkında konuşian Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu çok net bir saldırıdır. Aksiyon planımızı hazırladık.” dedi.

“Kurda gerçekleşen hareketler Yapı Kredi’yi en zayıf banka haline getirdi”

BBC Türkçe’nin haberine göre banka, sermaye seviyeleri açısından en kırılgan bankanın Yapı Kredi olduğunu ifade etti. Goldman Sachs’ın analistleri tarafından, Haziran sonundan bu yana kurda gerçekleşen yüzde 12’lik düşüş, Yapı Kredi’yi sermaye seviyesi açısından en zayıf banka hâline getirdiği aktarıldı. Garanti ve Akbank’ın diğer bankalara göre daha iyi bir görünüm sergilediği belirtildi.

Bankanın yatırımcılara gönderdiği piyasa analizi notunda, “TL’de her yüzde 10’luk değer kaybının, bankaların sermaye rasyolarında yarım puan düşüşe yol açtığını hesaplıyoruz” denildi.


Dolar TL 7,23’ü gördü!

Asya piyasalarında düşük işlem hacmiyle işlem gören Dolar TL 7 lira barajını aştı. Uzmanlar Türkiye piyasalarının da açılmasıyla birlikte bu rakamda bir düzeltme olabileceğini, Dolar/TL’nin seyri için piyasaların açılacağı pazartesi sabahının beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Akşam saatlerinde uluslararası piyasalarda dolar, 7,2362 TL seviyesini görürken euro ise 7,30 TL seviyesinde işlem gördü.

Erdoğan’dan sanayicilere döviz uyarısı

Konuşmasına, Trabzon’un kanaat önderleri ve gönüllü kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan ve Trabzon Valiliğine teşekkür eden Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 69,4 oy oranıyla kendisini cumhurbaşkanlığına layık gören Trabzonlulara şükranlarını sundu.

Bu seçimde de Trabzon’un milli iradenin, vefanın, dayanışmanın şehri olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, Trabzon’un bir kez daha iradesine sahip çıkarak Türkiye’ye husumet besleyenlere esaslı bir ders verdiğini söyledi

Erdoğan: Kur operasyonunun üstesinden geleceğiz

“Ekonomimize kur üzerinden uygulamaya konulan operasyonun da biz üstesinden geleceğiz. Türkiye’yi ve Türk milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir.”


Sanayicilere seslenen Erdoğan, “Sanayicilerimize sesleniyorum; bankalara saldırarak, oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir. Sanayicinin de görevidir, tüccarın da görevidir” dedi. (AA)

The Economist dergisinden ekonomik kriz uyarısı!