Estonya’dan IT uzmanları için uluslararası şirketlerde iş fırsatları

Dünyanın en başarılı teknoloji ülkeleri arasında yer alan Estonya; Taxify, Twilio, Microsoft, Veriff ve Swedbank gibi uluslararası tanınmış şirketlerde üst düzey pozisyonlara başvurmak isteyen adaylar için önde gelen bilişim şirketleriyle işbirliği yaparak Career Hunt (Kariyer Avı) başlıklı bir işe alım kampanyası başlattı.

Dünyaca ünlü uluslararası şirketlerde tanınmış şirketlerde üst düzey pozisyonlara başvurmak isteyen adaylar için Estonya benzersiz bir çalışma başlatıyor. Önde gelen bilişim şirketleriyle işbirliği yaparak Career Hunt (Kariyer Avı) başlıklı bir işe alım kampanyası başlatan Estonya, seçilen adayları Estonya’da beş günlük bir gezide misafir edecek.

Career Hunt (Kariyer Avı), Estonya’da kariyer hedefleyen ve ülkeye taşınmak isteyenleri, hiçbir seyahat masrafı ödemeden ülkeyi ziyaret etme ve uygun seçenekleri değerlendirme imkanı sunuyor.


Program, işverenlerle buluşmaların haricinde Talin ve Estonya’nın sunduğu tüm imkanları deneyimleme şansı yaratıyor.

Estonya ziretleri boyunca bilişim sektörünün devleriyle buluşacak olan adaylar, NATO Cyber Savunma Merkezi, Robotex ile en büyük robot festivalini ziyaret edecek ve kariyer değiştiren bir iş görüşmesi fırsatına sahip olacaklar. Başvurular 23 Eylül’e kadar online olarak https://careerhunt.eu/ adresinde açık olacak.

Türkiye, Letonya, Bulgaristan, Slovenya, İtalya, İspanya ülkeleri arasından gelen başvurular arasından adaylar ile uluslararası iş arama portalı Jobbatical ön görüşmeler yaparak en iyi 20 aday işverenlere sunulacak.

Daha sonra işverenlerin bu gruptan seçtikleri adaylar ücretsiz olarak Estonya’ya gidip iş görüşmeleri yapmaya hak kazanacak. Kıdemli Geliştiriciler (Senior Developers), veri bilimciler, yazılım mühendisleri gibi meslek grupları arasından belirlenecek adaylar Estonya yolcusu olacak.


Seçilen adaylar ücretsiz uçuşlar ve konaklama ile Tallinn’de beş günlük benzersiz bir deneyimin tadını çıkaracaklar, yerel teknoloji etkinliklerine ücretsiz erişecekler.

NATO Siber Savunma Merkezi’ni ziyaret edecekler ve unicorn startup firmaları ile tanışacaklar aynı zamanda potansiyel işveren ve ekiplerle bir araya gelecekler. Bunların yanı sıra otantik bir iskandinav saunası deneyimi yaşayacaklar.

Jobbatical CEO’su Karoli Hindriks, işgücü sıkıntısının dünya çapındaki teknoloji sektöründeki en büyük sorunlardan biri olduğu Estonya’nın ve hayata geçirdiği kampanyanın işe alım sürecinde yeni bir algı oluşturacağını dile getirirken basit iş ilanlarının artık yeterli olmadığının altını çizdi. Hindriks özellikle son on yılda eskisine oranla yetenek avına daha fazla önem verdiğini vurguladı.

ManpowerGroup tarafından yapılan küresel işe alım çalışması, iş gücü sıkıntısının son 12 yılda olduğu gibi hiçbir zaman güçlü bir sorun olmadığını ortaya koymakta.

Yapılan araştırmalar dünya genelinde ankete katılan işverenlerin yüzde 45’inin gerekli yeteneklere sahip çalışan bulma konusunda zorlandıklarını gösteriyor.

43 ülkeden 39.000’den fazla işveren içeren çalışma, özellikle mühendisler ve bilişim teknolojileri uzmanları alımlarında bu oranın en yüksek olduğunu vurguluyor. Her dört işverenden bir tanesi, bu sene işe alım sürecinin geçen seneye göre daha zor olduğunu düşünmektedir.


Sadece 1,3 milyon insanla Estonya, büyüyen bir bilişim ve iletişim sektörüne sahiptir. 2020 yılına gelindiğinde 37 bin bilişim ve iletişim teknoloji uzman açığının olması öngörülüyor, bu açığın bir kısmı Türkiye’deki uzmanların işe alımıyla kapatılması hedeflenmektedir.

Bulut teknolojisi insan kaynakları süreçlerini dönüştürüyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.