Kurbanlık satışı yüzde 50 düştü: Satış alanları boş!

Gaziantep’te, Kurban Bayramına sayılı günler kalmasına rağmen kent merkezinde kurulan satış alanlarına, kurbanlık hayvanlar getirilmedi. Satıcılar, kurbanlık alımlarının geçen yıla göre yüzde 50 oranda düştüğü için kent merkezindeki alanlara ancak bayrama 1-2 gün kala hayvan getirileceğini söylüyor.

Kurbanlık satışı yüzde 50 düştü: Satış alanları boş!
Kurbanlık satışı yüzde 50 düştü: Satış alanları boş! (Foto: SÖZCÜ)

Kurban Bayramı nedeniyle her kentte kurulan kurbanlık hayvan pazarlarında satışlar başladı. Gaziantep’te ise önceki yıllarda bayrama 10 gün kala kurulan ve satışların yapıldığı geçici hayvan ahırları bayrama 1 hafta kalmasına rağmen boş kaldı.

Sözcü’den Hanifi Kılıç’ın haberine göre; satıcılar, kent merkezindeki alanlara halen kurbanlık hayvan gelmemesini kurbanlıkların pahalılığı ve alıcı sayısının geçen yıllara oranla düşmesine bağladı.


“Dolar artışı kurbanlıkları da etkiledi”

İncilikaya Mahallesinde hayvancılıkla uğraşan Mehmet Tugay, satışlarda geçen yıla oranla yüzde 50 düşüş yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Besicilik bitti şua anda yok. Zaten buraya gelen koyunlarda doğudan geliyor. Önceden Gaziantep’te, yöremizde besicilik çok fazlaydı ama artık bitti. Şu anda hayvanlar doğudan geliyor. Doğudan gelen koyunlar ise besili gelmiyor. Burada Şanlıurfa’nın köylerinde besleniyor, Gaziantep’in köylerinde yok artım maalesef.


Sıkıntı çok, döviz çok etkili oldu. Bundan birkaç gün önce fiyat başkaydı, doların yükselmesiyle fiyatta arttı. Şöyle diyeyim 17 liradan 20 liraya çıktı.

“Kurbanlık satışları yüzde 50 oranında düştü”

Bu şekilde giderse bayrama kadar daha artacak. İşin kötüsü müşteri de yok. Fiyat artıyor ama müşteri yok. Bizim elimizden gelen bir şey de yok. Şu anda yüzde 50 oranında satışlarımız düştü. Geçen yıl bu zamanlarda bütün malımızı bitirmiştik bayramın gelmesini bekliyorduk. Şu anda görüyorsunuz daha malların yarısı işaretli gerisi duruyor, alıcısını bekliyoruz.”

“Alıcı yok, hayvanları satış alanına getirmedik”

Besicilik yapan Nizamettin Uçucu’da geçen yıla oranla satışlarda düşüş yaşandığını ifade ederek hayvanları pazara çıkarmadıklarını belirtti. Hayvanların kilogram fiyatlarının 19,5 lira ile 22 lira arasında değiştiğini dile getiren Uçucu şöyle konuştu:


“Şimdilik piyasadaki fiyatlar bu aralıkta. Bayrama 1 hafta var bu sürede fiyatlar ne olur bilemiyoruz. Geçen seneye oranla şu anda satışlar iyi değil. Geçen yıl şehir dışından gelen hayvanları müşteri görmeden alıyordu. Elimizde hayvan kalmıyordu. Bu sene hayvanlar elimizde kaldı. Müşteri fazla yok. Döviz artışı çok etkili oldu. Hayvancılık ölmüş diye biliriz. Her şey pahalı, yem, barınak yeri, çobanlık büyük maliyet. Şu anda kentteki çatılar (ahır) kuruldu. Müşteri olmadığı için beklemedeyiz. Bu sebeple hayvan getiremiyoruz.”

BDDK’dan yeni hamle ile Dolar 6 TL’nin altına indi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.