Türkiye’den ABD’ye vergi misillemesi: Dolar/TL düştü!

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye den ABD ye vergi misillemesi: Dolar/TL düştü!
Türkiye’den ABD’ye vergi misillemesi: Dolar/TL düştü!

Türkiye’den ABD’ye vergi missilemesi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Buna göre, ithalatında ek mali yükümlülük tahsil edilecek bazı ABD menşeli ürünler ve uygulanacak yeni oranlar şöyle:

Bu kararın yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın, bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi dahilinde, bu değişiklik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanacak.

Bu kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından dolardaki hızlı düşüş dikkat çekti. (Onededi.co)

Dolar/TL’yi düşüren diğer hamle: BDDK’dan swap düzenlemesi

BDDK, swap işlemleri ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Döviz takas işlemlerinin öz kaynak sınırı yüzde 50’den yüzde 25’e indirildi. Böylece döviz takas işlemlerinin hacmi kuru kontrol altına alma amaçlı daraltıldı.

BDDK, swap işlemlerinde öz kaynak sınırını yüzde 25’e düşürdü. BDDK, hafta başında oranı yüzde 50’ye çekmişti.

BDDK’dan yapılan swap işlemleri açıklaması şöyle:

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”

Ek mali yükümlülükler yüzde 100 artırıldı

ABD menşeli, aralarında bazı alkollü içkiler, kozmetik ürünleri ve motorlu taşıtların da bulunduğu ürünlerin ithalatın uygulanan ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı.

Bankacılar TCMB ve BDDK başta olmak üzere atılan adımların endişeleri azalttığını belirtirken ABD ile gerilen ilişkilerde siyasi söylemler takip edilmeye devam ediliyor.

12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece kurlarda sert yükseliş yaşanması nedeniyle bankalar fiyatları güncellerken dolar kuru da 7,22 üzerine atak göstermişti.

12 Ağustos Pazar gecesi ilk hamle BDDK’dan gelmiş, kurum “Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.” açıklaması ile swaplarda sınırlamaya gitmişti.

Dolar/TL kuru %4 düşüşle 5,97’ye geriledi

TCMB ve BDDK’nın hafta başından itibaren aldığı tedbirler döviz kurlarının rekor seviyelerden düşmesini sağladı. Dün %6 düşüş yaşayan USD/TRY kuru bugün de %4 düşüşle 5,9725 seviyesine geriledi. Bugün saat 18:15’te 5,97 seviyesine inen Dolar/TL kuru an itibariyle 6,06 seviyesinden işlem görüyor.

Devlet Bahçeli: Yaşananlar tek kelimeyle utanç verici