Elazığ’da Suriyeli gerginliği: Belediye Başkanı gitmeleri için 3 gün verdi

AK Partili Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Suriyelilere mahalleden gitmeleri için üç gün verdiklerini söyleyerek, “Belediye olarak hiçbir Suriyeliye çalışma izni vermedik, vermeyeceğiz. Gitmesi gerekenler de gidecek” dedi.

Elazığ Suriyeli gerginliği: Belediye Başkanı gitmeleri için 3 gün verdi

Elazığ’da önceki gece Suriyeliler ile ilgili başlayan gerginlik dün gece de devam etti. Akşam saatlerinde AK Partili Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, saldırıların yaşandığı Sanayi mahallesinde yeniden toplanan gruba seslendi.

Evrensel’in haberine göre, Suriyelilere dükkanlarını kapatmaları ve mahalleden gitmeleri için üç gün verdiklerini söyleyen Yanılmaz, “Belediye olarak hiçbir Suriyeliye çalışma izni vermedik, vermeyeceğiz. Gitmesi gerekenler de gidecek. Kimsenin huzurumuzu bozmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Ne olmuştu?

Önceki gün Elazığ Sanayi mahallesinde bir grupla Suriyeliler arasında gerginlik yaşanmıştı. Dün ve önceki gece yaşanan saldırılarda Suriyelilere ait iş yerleri taşlanmış, mülteciler mahalleden çıkarılmak istenmişti.

Elazığ'da Suriyeli gerginliği: Belediye Başkanı gitmeleri için 3 gün verdi

Elazığ merkez Sanayi mahallesinde ikamet eden Suriyeliler ile aynı mahallede yaşayan Elazığlı vatandaşlar arasında dün akşam henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıkmıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine, mahalle sakinleri ile Suriyeliler arasında kavga yaşanmıştı.


Gittikçe kalabalıklaşan mahalleli caddeyi trafiğe kapatarak, taşkınlık yaptıkları öne sürülen Suriyelilerin kentten ayrılmasını istemişti.


Kavganın büyümesinin ardından Sanayi mahallesi sakinleri, Suriyelerin işlettiği işyerlerine saldırıda bulunmuş; Suriyelilere ait birçok işyerini tahrip eden mahalle sakinleri Suriyelileri darp etmişti.

Çavuşoğlu: 2 milyon Suriyeli daha Türkiye’ye gelebilir