Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir ekonomik krizin başlangıcındayız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz. Daha başlangıcındayız sonunda değiliz.

Kemal Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz, daha başlangıcındayız sonunda değiliz
Kemal Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz, daha başlangıcındayız sonunda değiliz

CHP Parti Meclisi toplantısının açılışında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

“Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz. Daha başlangıcındayız sonunda değiliz.”

Devleti yönetenlerin 3 temel noktada duyarlı olmaları gerekir. Eleştiriye açık olmaları gerekir. Sanayiciden esnaftan gelen eleştirilere kulak vermek zorundasınız. Onları korkutursanız demokrasi yoktur. İkincisi şeffaf olması lazım. Şeffaf değilse israf ve yolsuzluk vardır. Denetlenebilir olması lazım. Her aşamanın hesabını vermek, Sayıştay, TBMM, yargı tarafından denetlenebilmesi lazım. Tek adam rejimi varsa hesabın sorulmaması demektir.


“Şu an üçü de yok. Hatta önerilere bile tahammülü yok.”

Sorduğumuz soruların muhatabı dış güçler mi? Saman, mercimek ithal ediyorsun. Dış güçler mi sana dedi bunu.

Bizim cumhuriyet tarihimizde kendi topraklarını Süleyman Şah türbesini alarak kaçan tek hükümet vardır. Erdoğan’dır. Bizim tarihimizde toprak verilmez şehit olunur. Mücadele verilir. Kendi topraklarını terk ettiler. Bunun siyasi tarihteki adı ihanettir. Biliyorum bunun için de dava açacak. Açmazsan namertsin.

“Damat sanayicilere nutuk attı.”

Damat sanayicilere nutuk attı. Abuk subuk bir sürü konuşma yaptı. Önerilerden biri şuydu. Ülkemizin yer altı kaynaklarının tespit edilmesi ve ekonomiye kazandırılması. 16 yıldır yapamadığını nasıl yapacaksın bu milletin aklıyla alay etmektir.

İkinci önlem olarak doları bozdurun dediler. Bunu söyleyen adam Man adasından yakınlarının getirdiği 15 milyon doların hesabını vermedi daha. Sen bu 15 milyon doları bozdurdun mu bozdurmadın mı?

“Dolarları bozduruyoruz, iPhone’ları kırıyoruz bir bakıyoruz dolar artmış.”

Gücü AVM’deki adama yetiyor. Yandaşına yetmiyor. Geçiş ücretleri, garantiler dolar endeksli. Asıl para onlarda. Gücün yetiyor mu? Dükkan kirası Türk parası, dolar eyvallah yapalım. Niye sen bunu dolar bazında yaptırdın.


“Kendi kararnamesiyle kendini Türkiye Varlık Fonu Başkanı ilan etti”

Erdoğan, ‘Benim amacım bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye’yi öyle yönetmektir’ diyordu. Dün gerçekleşti bu olay.

Senin işin gücün mü yok? Dünya kadar işin gücün var şimdi bütün bu şirketlerle ilgili kararı ben vereceğim diyorsun. Hangi yetkiyle, birikimle. Malı götürmenin yoludur. Krizi aşmak için önerdikleri beşinci önlem.

“Merkez Bankası’nı niye suçluyorsun”

İstifa etmek gibi onurlu bir görev vardır. Merkez Bankası’nı niye suçluyorsun. Merkez Bankası kararlarının altında Trump’ın mı Merkel’in mi imzası var?

16 yılda memleketi saman ithal eden hale getirdim. Onurlu bir şekilde bu görevden çekiliyorum demesi lazım. Der mi? demez.

Beyefendi kendisine olağanüstü güzel bir uçak almış. Katar şeyhi hediye etmiş deniyor veya satın almış. 81 milyon adına açıklama bekliyorum. Sevgili Erdoğan bu uçak kimin uçağı?Kaçıncı uçak bu?  Satın aldıysan büyük ayıp. İkinci el uçağı biri sana hediye ettiyse bu daha büyük bir ayıp.


Türkiye’nin onuruyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı hediye uçakla gezemez. Cevap istiyorum senden. Aynı zamanda gözlerinden de öpüyorum sevgili Erdoğan.

3. Havalimanı inşaatında işçiler isyan etti: Toma ve biber gazlı müdahale


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.