Kış lastiği fiyatlarına yüzde 40 zam geldi!

1 Aralık’ta başlayacak olan kış lastiği zorunluluğu öncesinde fiyatlar, geçen yıla oranla yüzde 40 zamlandı.

Kış lastiği fiyatlarına yüzde 40 zam geldi!

Kış kapıdayken araç sahiplerinin kış lastiği telaşı başladı. Ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. 1 Nisan’a kadar devam edecek olacak uygulamada lastik takmayan araçlara 715 TL ceza kesilecek.

Bu ceza ise sadece bir ay boyunca bu seviyede kalacak. Her yıl ocak ayı itibariyle zamlanan trafik cezaları ile birlikte yükseleceği tahmin edilen bu ceza geçtiğimiz yıl 625 TL’ydi. Ceza yememek içinse şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve taksiler için zorunlu olan lastiklere bu yıl yüzde 40 zam geldi.

Maslak Atatürk Oto Sanayi’de satış yapan esnaf henüz zorunluk başlamamasına rağmen dövizdeki artış ile birlikte fiyatların artacağı öngörüsü ile lastik taktırmak için gelenlerin bir önceki yıla oranla arttığını ifade etti.

Kış lastiği fiyatları yaz kampanyasına oranla yüzde 60 arttı

1 Nisan 2018’de biten kış lastiği takma zorunluluğunun ardından kış lastiklerinde markaların kampanyalar yaptığını hatırlatan lastikçi Eren Köseoğlu şöyle konuştu: Mayıs ayında hem dolar düşüktü hem de sezon sonu indirimleri vardı. O zaman 250 TL olan kış lastiğini şu an 400 TL’ye satıyoruz.

Kış lastiği güncel fiyatları: 350 TL’ye satılıyor

Fiyatlar son bir ayda hemen her hafta güncellendi. Geçtiğimiz yıl binek araçlara taktığımız en uygun yerli üretim kış lastiğinin fiyatı kampanyalı 229 TL’ydi. Şu an aynı ürün 350 TL’ye satılıyor. Fiyatlar 1 Aralık’ta kış lastiği zorunluluğu geldiğinde yükselmez ancak her sene olduğu gibi talep arttığı için bayilerde yoğunluk oluşur.

Lastik üretim tarihine mutlaka dikkat edin!

Kardeşler Oto Lastik İşletmesi’nin sahibi Orkun Şan ise, 2016 yılına ait lastik satışı yapıldığını buna dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Şan, “Yeni fiyatlar 2018 üretimleri için geçerli. Bazı lastik satıcıları 2016 üretimi olan lastikleri liste fiyatlarının yüzde 10’u altına satarak ucuz lastik algısı yaratıyor. Lastiklerin yanaklarında üretim yılı yazıyor. Buna bakarak ve dikkat ederek lastik alınması gerekiyor. 2016 yılına ait lastiğin takılması güvenlik açısından sıkıntılı” diye konuştu.

Kış lastiği nedir? Hangi araçlarda zorunlu?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

Kış lastiğinde zorunluluk hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamıyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastikleri takmanın zorunluluğu bulunuyor.

Kasko sigortası teminatları: Genişletilmiş ve dar kasko sigortası nedir? Farkları neler?