Yurt seçiminde püf noktalar: İlk kez yurtta kalacaklara tavsiyeler

Bir genç için en güzel dönemlerden biri üniversite zamanları oluyor. Her yıl birçok öğrenci hayallerini gerçekleştirmek için başka şehirlere gidiyor. Yurt seçiminde ise dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. İlk kez öğrenci yurdunda kalacaklara tavsiyeler…

Yurt seçiminde püf noktalar

Aile yanından ayrılıp başka bir şehre yerleşirken hem ailelerin hem de öğrencilerin ilk tercihi yurtlar oluyor.Tamamen öğrencilere yönelik olarak hizmet veren yurtlar ailelerin güvenini kazanıyor.

Yurt Konumunuzu İyi Belirleyin

Yurt seçiminde en önemli kriter, yurdun nerede olduğudur. Nereye giderseniz gidin en sonunda yurda döneceğiniz için konumunuzu en iyi şekilde belirlemeniz gerekiyor. Yurdun öncelikle okula yakın olması veya kolay ulaşım sağlayabilmeniz gerekiyor.


Yurdun yerini en doğru şekilde belirleyebilmek için kendi kişisel özelliklerinizi de göz önünde bulunduruyor olmalısınız. Örneğin sinema ve tiyatro gibi kültürel aktiviteleri seviyorsanız, yurdunuzun konumu şehrin kültürel aktivitelerinin yoğunluklu olarak yer aldığı bölgelere yakın olmalıdır.

Yasal Bir İşletme Olduğundan Emin Olun

Çok beğendiğiniz bir yurda kayıt yaptırmak üzere olabilirsiniz fakat kayıt yaptırmadan önce mutlaka yurdun yasal bir işletme olup olmadığını teyit etmelisiniz. Aksi takdirde dönem içerisinde yurdunuzun karşılaşacağı yasal prosedürler sizi de son derece mağdur edebilir.

Odayı Görmeden Kayıt Yaptırmayın

Yurdun konumu sizin için uygunsa ilk aşamayı başarıyla tamamladınız demektir. En az konum kadar önemli olan bir diğer nokta ise odanızdır. Oda yılın büyük bir çoğunluğunda yaşamınızı geçireceğiniz yer niteliğindedir. Bu yüzden yurttaki odaları genel olarak görmeniz yeterli değildir.


Mutlaka kalacağınız odayı gördükten sonra kayıt yaptırmalısınız. Kalacağınız odanın temizliğinden, havalandırmasından ve güvenliğinden emin olmalısınız. Ayrıca kişisel beklentilerinizle de uygunluğunu test etmelisiniz. Örneğin, trafik gürültüsünden hoşlanmıyorsanız caddeye bakan bir odayı tercih etmemelisiniz.

Yemekleri ve Temizliğine Dikkat Edin

Pek çok insanın bir arada kaldığı mekanlarda hijyen ekstra bir önem arz etmektedir. Yurtlar da bu mekanların başında yer alıyor. Öğrencilerin bir arada kaldığı yurtlarda belirli hijyen standartlarının sağlanması gerekiyor.

Hijyen konusunu sadece temizlik anlamında değil yemekler açısından da değerlendirmeniz gerekiyor. Yemeklerin hijyenik, sağlıklı ve lezzetli olması oldukça önemli bir kriter.

Kayıt İşlemlerini ve Yerleşme Aşamalarını Son Ana Bırakmayın

Kayıt işlemleri ve yurda yerleşme süreci için okulların açılmasını bekliyorsanız yanlış bir kanıda olduğunuzu belirtmemiz gerekir. Üniversite kayıtlarını hemen ardından pek çok yurtta yoğunluk yaşanmaya başlıyor.


Öğrenciler, istedikleri odalarda uygun avantajlarla kalabilmek için bir an önce yurtlara başvuruyor. Siz de bu durumu göz önünde bulundurarak bir an önce yurt tercihi yapacağınız şehre giderek işlemleri erkenden tamamlamalısınız. Aksi takdirde beğenmediğiniz bir odada kalmak ve hatta sevmediğiniz bir yurda kayıt olmak zorunda kalabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim: Çocuğumun kariyeri için geç mi kaldım?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.